
Badminton to bardzo stara gra, polegająca na odbijaniu nad siatką lotki. Podobnie jak w tenisie ziemnym, gracze używają rakietki. Godzina tej niepozornej gry pozwala spalić ponad 300 kalorii, a regularna aktywność wzmacnia mięśnie całego ciała.
Przyjmuje się, że badminton to gra licząca sobie nawet dwa tysiące lat. Nie jest jasne czy pochodzi z Chin, Indii czy starożytnej Grecji. Jednak nazwa pochodzi od brytyjskiej posiadłości Badminton House, gdzie po raz pierwszy, już w XIX wieku, zaprezentowano tę grę z nowymi zasadami.
Kasia gotuje z Polki.pl - Tarta bez jajek z owocami
Zasady gry w badmintona
Gra w badmintona przypomina na pierwszy rzut oka grę w tenisa ziemnego, choć wymiary boiska i rakietki są inne, a zamiast piłeczki używa się lotki. Do wykonania lotki używa się 16 gęsich piór, które powinny pochodzić z tego samego skrzydła. Często jednak wykorzystuje się syntetyczne materiały, które są o wiele bardziej wytrzymałe. Rakiety do badmintona są lekkie i elastyczne.
Boisko ma długość 13,4 m i szerokość 6,1 m, a na środku jest zawieszona na wysokości 1,5 m siatka. Rozgrywka polega na przebijaniu lotki przez siatkę.
Badminton może być grą dwuosobową (gra pojedyncza) lub czteroosobową (gra podwójna).
Klasyczny mecz składa się z dwóch setów – każdy z nich jest rozgrywany albo do 21 punktów, albo do 2 punktów przewagi. Mecz się kończy wygraną zawodnika, który zdobywa dwa sety.
Odmiany badmintona – czym się różni od kometki i wolanta?
Choć powszechnie uważa się, że wolant i kometka to po prostu inne nazwy na badmintona, nie do końca jest to prawdą. Istotnie, we wszystkich dyscyplinach używa się takich samych rakietek i lotki, jednak zasady gry są inne. Badminton jest grą typowo rywalizacyjną – najważniejsza jest w niej wygrana i pokonanie przeciwnika. Wymaga szybkości, precyzji i wytrzymałości.
Inaczej rzecz ma się z kometką - gra nazwę zawdzięcza Jerzemu Fazanowiczowi, który w latach 60. zauważył podobieństwo lecącej lotki do komety. Jest to odmiana bardziej rekreacyjna, w którą gra się w parku, na plaży czy podwórku. Można w nią grać bez siatki.
Również wolant jest raczej wczesną odmianą nowoczesnego badmintona niż jego inną nazwą. Gra jeu de volant, bo tak brzmi oryginalna nazwa, także polegała na odbijaniu przez graczy lotki. Zadaniem było jednak odbijanie tak długo, jak to możliwe, nie pozwalając lotce upaść na ziemię. W wolanta lubił grywać np. Juliusz Słowacki.
Zalety gry w badmintona
Choć badminton pozornie jest łatwą i przyjemną zabawą, regularna gra ma wiele zalet:
- wzmacnia i kształtuje mięśnie całego ciała – bieganie za lotką, odbijanie rakietką czy ciągłe skłony pozwalają na wyćwiczenie mięśni nóg, ramion, brzucha i pośladków;
- poprawia koordynację wzrokowo-ruchową;
- pozwala spalić kalorie – godzina gry w badmintona, w zależności od intensywności wysiłku, pozwala pozbyć się 350-400 kalorii;
- poprawia kondycję i pracę układu krążenia;
- poprawia refleks;
- redukuje stres – szczególnie gdy jest formą zabawy z bliskimi i znajomymi.