Rakieta do badmintona
© pakpong pongatichat/Fotolia.com
Styl życia

Gra w badmintona – wzmacnia ciało i pomaga schudnąć

Badminton to bardzo stara gra, polegająca na odbijaniu nad siatką lotki. Podobnie jak w tenisie ziemnym, gracze używają rakietki. Godzina tej niepozornej gry pozwala spalić ponad 300 kalorii, a regularna aktywność wzmacnia mięśnie całego ciała.

Badminton to bardzo stara gra, polegająca na odbijaniu nad siatką lotki. Podobnie jak w tenisie ziemnym, gracze używają rakietki. Godzina tej niepozornej gry pozwala spalić ponad 300 kalorii, a regularna aktywność wzmacnia mięśnie całego ciała.

 

Przyjmuje się, że badminton to gra licząca sobie nawet dwa tysiące lat. Nie jest jasne czy pochodzi z Chin, Indii czy starożytnej Grecji. Jednak nazwa pochodzi od brytyjskiej posiadłości Badminton House, gdzie po raz pierwszy, już w XIX wieku, zaprezentowano tę grę z nowymi zasadami.

Kasia gotuje z Polki.pl - Tarta bez jajek z owocami

Zasady gry w badmintona

Gra w badmintona przypomina na pierwszy rzut oka grę w tenisa ziemnego, choć wymiary boiska i rakietki są inne, a zamiast piłeczki używa się lotki. Do wykonania lotki używa się 16 gęsich piór, które powinny pochodzić z tego samego skrzydła. Często jednak wykorzystuje się syntetyczne materiały, które są o wiele bardziej wytrzymałe. Rakiety do badmintona są lekkie i elastyczne.

 

Boisko ma długość 13,4 m i szerokość 6,1 m, a na środku jest zawieszona na wysokości 1,5 m siatka. Rozgrywka polega na przebijaniu lotki przez siatkę.

 

Badminton może być grą dwuosobową (gra pojedyncza) lub czteroosobową (gra podwójna).

 

Klasyczny mecz składa się z dwóch setów – każdy z nich jest rozgrywany albo do 21 punktów, albo do 2 punktów przewagi. Mecz się kończy wygraną zawodnika, który zdobywa dwa sety.

 

Odmiany badmintona – czym się różni od kometki i wolanta?

Choć powszechnie uważa się, że wolant i kometka to po prostu inne nazwy na badmintona, nie do końca jest to prawdą. Istotnie, we wszystkich dyscyplinach używa się takich samych rakietek i lotki, jednak zasady gry są inne. Badminton jest grą typowo rywalizacyjną – najważniejsza jest w niej wygrana i pokonanie przeciwnika. Wymaga szybkości, precyzji i wytrzymałości.

 

Inaczej rzecz ma się z kometką - gra nazwę zawdzięcza Jerzemu Fazanowiczowi, który w latach 60. zauważył podobieństwo lecącej lotki do komety. Jest to odmiana bardziej rekreacyjna, w którą gra się w parku, na plaży czy podwórku. Można w nią grać bez siatki.

 

Również wolant jest raczej wczesną odmianą nowoczesnego badmintona niż jego inną nazwą. Gra jeu de volant, bo tak brzmi oryginalna nazwa, także polegała na odbijaniu przez graczy lotki. Zadaniem było jednak odbijanie tak długo, jak to możliwe, nie pozwalając lotce upaść na ziemię. W wolanta lubił grywać np. Juliusz Słowacki.

Zalety gry w badmintona

Choć badminton pozornie jest łatwą i przyjemną zabawą, regularna gra ma wiele zalet:

  • wzmacnia i kształtuje mięśnie całego ciała – bieganie za lotką, odbijanie rakietką czy ciągłe skłony pozwalają na wyćwiczenie mięśni nóg, ramion, brzucha i pośladków;
  • poprawia koordynację wzrokowo-ruchową;
  • pozwala spalić kalorie – godzina gry w badmintona, w zależności od intensywności wysiłku, pozwala pozbyć się 350-400 kalorii;
  • poprawia kondycję i pracę układu krążenia;
  • poprawia refleks;
  • redukuje stres – szczególnie gdy jest formą zabawy z bliskimi i znajomymi.

mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce na lodowisku
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Łyżwy – sport dla dzieci i dorosłych. Dla kogo wskazana jest nauka jazdy na łyżwach?
Jazda na łyżwach, oprócz dobrej zabawy, daje wiele zdrowotnych korzyści. Uprawianie łyżwiarstwa poprawia elastyczność stawów, wzmacnia mięśnie nóg, a także pobudza do bardziej efektywnej pracy układ sercowo-naczyniowy.

Jazda na łyżwach, oprócz dobrej zabawy, daje wiele zdrowotnych korzyści. Uprawianie łyżwiarstwa poprawia elastyczność stawów, wzmacnia mięśnie nóg, a także pobudza do bardziej efektywnej pracy układ sercowo-naczyniowy. Godzina jazdy na łyżwach pozwala spalić od 300 do 800 kalorii, w zależności od intensywności treningu. Odkryte bądź kryte lodowiska miejskie wyposażone są w wypożyczalnie łyżew, dlatego do wykonywania sportu zimowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jazda na łyżwach – zalety Regularna jazda na łyżwach , jak i uprawianie innych sportów, powoduje wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia . Dzięki temu po wysiłku fizycznym poprawia się sprawność umysłu i zdolność koncentracji. Po treningu człowiek jest pozytywnie nastawiony do świata, ma lepszy nastrój i zwiększa się jego odporność na stres . Twoje dziecko marzy o nowych łyżwach? Już dziś pobierz oferowany przez Intersport kod promocyjny i spełnij jego marzenia. Jazda na łyżwach a kształtowanie sylwetki Trening na łyżwach wzmacnia mięśnie, zwłaszcza nóg, ud oraz pośladków. W czasie jazdy angażowane są również górne części ciała, czyli brzuch, ramiona i plecy, w szczególności ich dolna partia. Jazda na łyżwach poprawia koordynację, gdyż w trakcie aktywności ćwiczy się balans ciałem i jego równowagę. Uprawianie łyżwiarstwa uelastycznia stawy, przede wszystkim na stopie i w kolanie. Wytrzymałość na wysiłek fizyczny Regularna jazda na łyżwach zwiększa wytrzymałość ciała na wysiłek fizyczny. Z każdym kolejnym treningiem można jeździć dłużej i pokonywać dłuższe dystanse, odczuwając mniejsze zmęczenie niż wcześniej. Układ oddechowy i sercowo-naczyniowy Łyżwiarstwo pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Regularne...

Pływanie na plecach
© Andres Rodriguez/Fotolia.com
Styl życia
Pływanie na plecach – wzmacnia kręgosłup i spala kalorie
Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.

Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.   Pływanie grzbietem to zwykle pierwszy nauczany styl – jest najprostszy w opanowaniu i idealnie nadaje się na rozgrzewkę przed intensywnym pływaniem kraulem lub motylkiem (inaczej delfinkiem). Jak pływać grzbietem – krótki instruktaż Pozycja wyjściowa: swobodne leżenie na wodzie. 1. Leżąc na wznak, poruszaj nogami jak podczas wykonywania pionowych nożyc z lekko ugiętymi nogami. Machaj nimi naprzemiennie w górę i dół. Ruch powinien być nieprzerwany. Nie wynurzaj kolan. 2. Rękoma wykonuj ruch wiosłujący: gdy jedna ręka wiosłuje pod wodą, druga jest ponad powierzchnią. Przypomina to krążenie ramion. Ruch powinien być mocny i w stałym tempie. 3. Pozwól ciału naturalnie się skręcać pod wpływem ruchu ramion. 4. Oddychaj miarowo.   Planujesz wybrać się na basen i popływać, lecz nie masz odpowiedniego stroju? Kup go już dziś i pobierz kod rabatowy Modivo , aby zaoszczędzić !   Na co uważać podczas pływania na grzbiecie Chociaż styl grzbietowy jest prosty, także w nim mogą zdarzyć się błędy. Trenując pływanie na plecach, należy wystrzegać się: zbyt dużego ugięcia w biodrach i wepchnięcia pośladków w głąb wody – sylwetka powinna być prosta, gdyż zbytnie zanurzenie bioder może sprawić, że całe ciało zacznie opadać pod wodę; prostowania rąk przez cały czas – ręce powinny być proste, gdy są na powierzchni . Pod wodą podczas „zbierania” wody należy je lekko ugiąć; zbytniego uginania kolan – nogi powinny być...

Skakanki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zalety skakania na skakance
Skakanie na skakance dodaje energii i rozgrzewa ciało. Angażuje do pracy wiele partii mięśniowych, poczynając od mięśni nóg, poprzez mięśnie pośladków, brzucha i ramion. Ponadto pozwala spalić dużo kalorii i poprawia kondycję.

Skakanie na skakance dodaje energii i rozgrzewa ciało. Angażuje do pracy wiele partii mięśniowych, poczynając od mięśni nóg, poprzez mięśnie pośladków, brzucha i ramion. Ponadto pozwala spalić dużo kalorii i poprawia kondycję. Korzyści ze skakania na skakance 1. Spala tłuszcz – skoki na skakance sprawiają, że organizm spala mnóstwo kalorii. Przez pół godziny ćwiczeń spalisz około 400 kcal. 2. Poprawia kondycję – skakanie na skakance poprawia naszą wytrzymałość i przyczynia się do większej gibkości ciała. 3. Wzmacnia mięśnie nóg – regularne skoki na skakance wzmacniają mięśnie nóg, szczególnie łydek. Są one najbardziej zaangażowane w tym ćwiczeniu. Oprócz tego wzmacniają się mięśnie pośladków, ramion i brzucha. 4. Pomaga w uzyskaniu płaskiego brzucha , bo mięśnie angażują się w pracę podczas skoków, aby ustabilizować tułów. 5. Pomaga osiągnąć lepszą równowagę. 6. Rozgrzewa ciało. Ćwiczenia wykonywane na skakance rozgrzeją ciało i mogą być doskonałą metodą na rozgrzewkę przed treningiem. Przygotowują do innych zadań i ćwiczeń. 7. Zwiększa się sprawność i elastyczność stawów – ćwiczenia świetnie wpływają na stawy, które są często kontuzjowane u osób uprawiających sport. Jak skakać na skakance? Przed rozpoczęciem skakania rozgrzej ramiona, nadgarstki i kolana . Musisz stanąć w pozycji wyprostowanej i wciągnąć brzuch. Po chwili ugnij łokcie i trzymaj je blisko tułowia, a następnie odchyl dłonie na boki. Zaczynaj skoki od wolnego tempa z nogi na nogę. Co jakiś czas zmieniaj nogę, z której się wybijasz i na której lądujesz. W trakcie skoków poruszają się dłonie i nadgarstki, a barki pozostają nieruchome. Skaczesz tylko na palcach i na małą wysokość....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik