pomiar poziomu-cukru krwi glukometrem
©doroguzenda/Fotolia.com
Styl życia

Glikemia poposiłkowa, czyli podstawowy pomiar w kontroli cukrzycy – normy. Jakie konsekwencje przynosi nieprawidłowy poz

Glikemia poposiłkowa mierzona jest glukometrem po dwóch godzinach od zjedzenia posiłku. Jej długotrwale utrzymująca się zawyżona wartość może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. chorób układu krążenia.

Glikemia poposiłkowa mierzona jest glukometrem po dwóch godzinach od zjedzenia posiłku. Jej długotrwale utrzymująca się zawyżona wartość może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. chorób układu krążenia.

Glikemia poposiłkowa oznacza poziom glukozy we krwi po zjedzeniu posiłku. Jest jednym z podstawowych parametrów w leczeniu i diagnostyce cukrzycy. Badanie wartości glikemii poposiłkowej przeprowadza się samodzielnie w domu przy użyciu glukometru.

Glikemia poposiłkowa – co oznacza i co ma wpływ na jej wartość?

Glikemia poposiłkowa jest parametrem określającym stężenie glukozy (cukru) we krwi po spożyciu posiłku. Kontrolowanie glikemii polega na oznaczeniu poziomu glukozy po 2 godzinach od jedzenia za pomocą glukometru. Jest to niewielkie urządzenie elektroniczne umożliwiające samodzielne badanie poziomu cukru. W opuszce palca robi się delikatne nakłucie, a następnie na specjalny pasek nanosi się kropelkę krwi. W ciągu kilku sekund glukometr wskazuje wartość glikemii poposiłkowej. Regularna kontrola tego parametru jest konieczna u osób chorujących na cukrzycę. Nieprawidłowa wartość glikemii może oznaczać źle leczoną chorobę. Na poziom cukru we krwi po posiłku ma wpływ przede wszystkim skład zjedzonego pokarmu. Najszybciej wchłaniającymi się substancjami, a tym samym najbardziej podnoszącymi poziom glukozy w krótkim czasie są cukry proste. Ich głównym źródłem są słodycze, soki owocowe, słodzone napoje, biały cukier oraz owoce. Ważne jest, by diabetycy przy komponowaniu posiłków uwzględniali indeks glikemiczny poszczególnych produktów żywnościowych, który prezentują specjalne tablice przeznaczone dla cukrzyków. W przypadku cukrzycy typu 1, tzw. młodzieńczej wartość glikemii jest zależna również od dawki insuliny.

Kasia gotuje z Polki.pl: truskawki w czekoladzie

Normy glikemii poposiłkowej

Prawidłowa glikemia na czczo powinna wynosić 70-99 mg/dl. Przy wartości równej lub wyższej niż 126 mg/dl diagnozuje się cukrzycę (po dwukrotnym przeprowadzeniu badania). Norma glikemii poposiłkowej, czyli zmierzonej po dwóch godzinach od posiłku, wynosi poniżej 140 mg/dl. Podwyższona wartość u cukrzyka oznacza źle leczoną cukrzycę, natomiast u osób zdrowych może sugerować początki cukrzycy. W przypadku, gdy wynik badania pokazuje stężenie glukozy wynoszące 140-199 mg/dl, stwierdza się hiperglikemię poposiłkową, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi po zjedzonym posiłku. Wartość przekraczająca 200 mg/dl pozwala na rozpoznanie cukrzycy. Przy kontroli glikemii poposiłkowej może okazać się, że we krwi występuje zbyt niski poziom cukru. W przypadku, gdy stężenie glukozy po 4 godzinach od przyjęcia pokarmu jest mniejsze niż 50 mg/dl, stwierdza się hipoglikemię reaktywną.

Jakie są skutki długotrwałej, nieprawidłowej glikemii poposiłkowej?

Niewyrównana glikemia poposiłkowa, czyli długotrwale utrzymujące się podwyższone stężenie glukozy we krwi może przyczynić się do rozwoju poważnych powikłań cukrzycowych. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta również na skutek innych czynników, takich jak: czas trwania zbyt wysokiej glikemii poposiłkowej, predyspozycje genetyczne, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze oraz nadwaga. Hiperglikemia poposiłkowa może skutkować:

  • uszkodzeniem nerwów czuciowych i ruchowych,
  • uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka – tzw. retinopatia,
  • uszkodzeniem nerek – nefropatia,
  • chorobami stawów,
  • chorobami układu krążenia – chorobą wieńcową, zawałem serca, chorobą naczyniowej mózgu lub kończyn dolnych, udarem mózgu,
  • zespołem stopy cukrzycowej, który jest najczęstszą przyczyną nieurazowej amputacji kończyn dolnych,
  • hiperlipidemią – podwyższonym poziomrm tłuszczów we krwi.

Wyrównanie glikemii poposiłkowej polega przede wszystkim na modyfikacji sposobu żywienia. Diabetycy w swoim codziennym jadłospisie powinni uwzględniać produkty o niskim indeksie glikemicznym, które powodują niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi. Na wartość glikemii pozytywny wpływ mają pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, który występuje w pełnoziarnistych produktach zbożowych – razowym pieczywie, gruboziarnistych kaszach, ciemnym makaronie, otrębach pszennych oraz w surowych warzywach i owocach. W diecie cukrzyka powinny pojawić się również ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pomiar glukozy
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób bada się poziom cukru we krwi
Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.   Glukozę bada się na podstawie próbki krwi pobranej tylko na czczo albo na czczo i po przyjęciu pewnej dawki glukozy . Chorzy na cukrzycę jej poziom sprawdzają kontrolnie także po posiłkach. Co to jest glukoza i dlaczego oznacza się jej poziom Glukoza należy do cukrów prostych, do których rozkładane są przyswajane z pożywieniem węglowodany. Stanowi ona podstawowy surowiec energetyczny organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych , pracy narządów wewnętrznych i mięśni. Glukoza wchłaniana jest z jelita cienkiego, skąd trafia do krwi. Dla komórek krwi oraz neuronów mózgu stanowi ona jedyne źródło energii.   Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, osiągając maksimum po ok. 60 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Po ok. 2-3 godzinach poziom cukru we krwi u zdrowych osób z powrotem przyjmuje wartość taką, jaką miał przed posiłkiem. Nieprawidłowy poziom glukozy jest jednym z kryteriów diagnostycznych wielu chorób , np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób wątroby oraz tarczycy. Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo – normy Poziom glukozy we krwi można badać na czczo, najczęściej rano. Potrzebne jest do tego pobranie próbki krwi w laboratorium lub badanie glukometrem .   Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wynik badania wskazuje od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia z hiperglikemią , która może...

Dzienniczek samokontroli
© abidika/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób uzupełniać dzienniczek samokontroli cukrzyka?
Dzienniczek samokontroli cukrzyka należy uzupełniać po każdym badaniu poziomu glukozy i wzięciu leków lub insuliny. Należy też dokładnie spisywać wielkość i skład posiłków. Notes można dostać u diabetologa, kupić w sklepie medycznym lub pobrać z Internetu.

Dzienniczek samokontroli cukrzyka należy uzupełniać po każdym badaniu poziomu glukozy i wzięciu leków lub insuliny. Należy też dokładnie spisywać wielkość i skład posiłków. Notes można dostać u diabetologa, kupić w sklepie medycznym lub pobrać z Internetu.   Cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną, która objawia się nadmiarem glukozy we krwi. Przyczyną dolegliwości jest niedobór insuliny w organizmie. W leczeniu cukrzycy wykorzystuje się leki i insulinę oraz dietę opartą na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Dodatkowo należy też kontrolować poziom cukru we krwi. Można to robić przy pomocy dzienniczka cukrzyka. Czym jest dzienniczek samokontroli cukrzyka? Dzienniczek samokontroli cukrzyka to notes, w którym diabetyk zapisuje parametry swojej choroby oraz przyjmowane leki. W ten sposób zarówno chory, jak i lekarz, mogą kontrolować przebieg cukrzycy . Dzienniczek może mieć formę elektroniczną lub papierową. Chory powinien zabierać wypełniony notes na każdą wizytę u lekarza (nie tylko diabetologa). Warto pamiętać, że noszenie dzienniczka przy sobie może uratować cukrzykowi życie w przypadku zasłabnięcia lub wypadku. Na podstawie danych z notesu ratownicy medyczni będą wiedzieli, na co choruje poszkodowany i jaką dawkę leku należy mu podać. Zasady prowadzenia dzienniczka samokontroli cukrzyka Dzienniczka samokontroli należy używać według następujących zasad:   regularne zamieszczanie danych – zdarza się, że cukrzyk robi pomiary glukozy o nieodpowiednich porach (na przykład po śniadaniu, zamiast na czczo). W przypadku pominięcia pory badania, należy taką informację umieścić w notesie;   wpisywanie prawdziwych informacji – fałszowanie wyników badań negatywnie wpływa na dobór leczenia;  ...

słodycze
© natashamam35/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi: dieta i zmiana stylu życia
Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.   Chorzy na cukrzycę typu 1. obniżają poziom cukru poprzez wstrzyknięcie sobie insuliny. O właściwy poziom cukru we krwi można też dbać na inne sposoby, m.in. dzięki diecie. Glukoza – co to jest Glukoza jest cukrem prostym, który dla wielu organizmów stanowi podstawowe źródło energii niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Źródłem glukozy są spożywane przez człowieka węglowodany, które przetwarzane są do postaci glukozy w przewodzie pokarmowym. Glukoza wchłaniana jest następnie z jelita cienkiego do krwi, a wraz z nią transportowana do komórek organizmu dostarczając im energii. Jeżeli wchłanianie glukozy jest zaburzone, gromadzi się ona we krwi, podczas gdy komórki organizmu pozostają „niedożywione”. Prowadzi to często do hiperglikemii, stanu, kiedy stężenie glukozy we krwi jest niebezpiecznie wysokie . Jaki jest prawidłowy poziom cukru na czczo U dorosłego, zdrowego człowieka prawidłowe stężenie cukru we krwi powinno na czczo wynosić mniej niż 100 mg/dl. O hiperglikemii można mówić wtedy, kiedy poziom cukru we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 100 mg/dl. Przy cukrzycy poziom cukru przekracza 200 mg/dl. Poziom cukru można zbadać podczas badań laboratoryjnych. Należy zgłosić się w tym celu na czczo na pobieranie krwi. Próbka krwi zostanie przeanalizowana i oznaczone zostanie stężenie glukozy w surowicy na czczo i jeśli jest taka potrzeba – po obciążeniu glukozą (czyli po spożyciu 75 mg glukozy). Szacunkowe badanie można...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik