próbówki
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Próba wątrobowa – badanie poziomu stężenia GGTP

GGTP to enzym (gamma-glutamylotranspeptydaza), którego oznaczanie służy do diagnozowania ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby oraz chorób trzustki i dróg żółciowych.

GGTP to enzym (gamma-glutamylotranspeptydaza), którego oznaczanie służy do diagnozowania ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby oraz chorób trzustki i dróg żółciowych.

GGTP – gdzie występuje i jak określić jego poziom?

GGTP jest enzymem występującym przede wszystkim w wątrobie, trzustce, nerkach i prostacie. Jego stężenie można określić poprzez wykonanie tzw. prób wątrobowych (badanie z krwi). To wskaźnik cholestazy (zastoju żółci). Gdy dojdzie do blokady żółci poziom GGTP od razu wzrasta. Ponieważ GGTP znajduje się w wielu narządach, jego zawyżone wartości mogą świadczyć o różnych chorobach.

Kiedy należy zbadać GGTP?

  • w chorobie alkoholowej – w celu monitorowania przebiegu abstynencji;
  • podczas długotrwałego stosowania leków, m. in. doustnej antykoncepcji hormonalnej,
  • w pierwotnej marskości wątroby,
  • w chorobie Gilberta.

Badanie GGTP – jak się do niego przygotować?

Na badanie należy przyjść na czczo, ponieważ stężenie GGTP spada po posiłkach. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Na 24h przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu. Ponadto informujemy osobę wykonującą badanie o przyjmowanych lekach, skłonnościach do krwotoków i omdleń.

Określanie poziomu GGTP – normy

Nie ma ściśle określonej normy dla próby wątrobowej. Norma GGTP jest ustalana indywidualnie przez laboratorium wykonujące badanie. Za przykładowe wartości referencyjne uznaje się: 15–85 U/l dla mężczyzn i 5–55 U/l dla kobiet. Spotykane są też oznaczenia: kobiety 10-66 U/l, mężczyźni 18-100 U/l oraz dla obu płci 5-55 U/l Dlatego pamiętajmy, aby kierować się normą obowiązującą w laboratorium, w którym robimy badanie.

Co oznacza wysoki poziom GGTP?

Zdarza się, że aktywność GGTP wzrasta bez określonej przyczyny. Wówczas poza próbą wątrobową należy wykonać dodatkowe badania. Podwyższone stężenie (czyli zwiększona aktywność) GGTP obserwuje się podczas schorzeń narządów takich jak: wątroba, trzustka oraz płuca. Do takich chorób należą:

  • alkoholowa choroba wątroby, wirusowe zapalenie wątroby (HCV, HAV, HBV); niealkoholowe stłuszczenie wątroby; zablokowanie wydzielania lub przepływu żółci (cholestaza - najczęściej towarzyszą jej również zwiększone wskaźniki bilirubiny i ALP); nowotwory wątroby; marskość wątroby;
  • zapalenie trzustki, nowotwór trzustki;
  • choroby obturacyjne płuc.

Ponadto wzrost GGTP obserwuje się w zapaleniu jelit, przy intensywnym narastaniu tkanek w nowotworach, w przerzutach nowotworowych do wątroby, paleniu tytoniu, oraz w wyniku indukcji komórek wątroby przez leki i alkohol.


lekarze robiący badania
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Badania na trzustkę: wskazania do wykonania profilu trzustkowego i interpretacja wyników
Wykonanie profilu trzustkowego może być pomocne w diagnostyce trzustki. To badanie krwi obejmuje określenie stężenia lipazy, glukozy i amylazy. Wskazania do wykonania profilu trzustkowego to m.in. ból w nadbrzuszu promieniujący do lędźwi.

Wykonanie profilu trzustkowego może być pomocne w diagnostyce trzustki. To badanie  krwi obejmuje określenie stężenia lipazy, glukozy i amylazy. Wskazania do wykonania profilu trzustkowego to m.in. ból w nadbrzuszu promieniujący do lędźwi.   Badanie trzustki z krwi informuje nie tylko o chorobach trzustki, ale też schorzeniach nerek lub wątroby. Profil trzustkowy obejmuje również określenie poziomy amylazy w moczu. Poziom glukozy pokazuje ryzyko wystąpienia cukrzycy. Kiedy należy wykonać profil trzustkowy? Profil trzustkowy powinny wykonać osoby, u których występują następujące objawy: „opasujący” ból w nadbrzuszu, który promieniuje do okolic lędźwi, nudności, wymioty, gorączka. Badanie trzustki zalecane jest też w ramach monitorowania leczenia chorób trzustki, np. zapalenia tego narządu. Normy profilu trzustkowego: lipaza trzustkowa Lipaza trzustkowa jest enzymem odpowiadającym za rozkład tłuszczów. W formie nieaktywnej produkuje ją trzustka. Lipaza staje się aktywna dopiero w dwunastnicy. Tam zaczyna trawienie tłuszczów. Pod wpływem tego enzymu trójglicerydy zmieniają się w glicerol i kwasy tłuszczowe.    Lipaza nie jest obecna w moczu. Stężenie tego enzymu można oznaczyć jedynie we krwi. Jego poziom nie powinien być wyższy niż 150 U/l.    Poziom lipazy wyższy od 5 do 10-krotnie od normy jest sygnałem ostrego zapalenia trzustki. Poziom enzymu rośnie w ciągu 24-48 godzin od pojawienia się ostrych objawów choroby. Po 5-7 dniach następuje spadek stężenia lipazy. Takie zmiany są charakterystyczne dla ostrego zapalenia trzustki . Wyższy poziom lipazy może sygnalizować również raka trzustki .    Niskie stężenie lipazy to objaw przewlekłego uszkodzenia trzustki. Może ono pojawić...

kobieta w wannie
Flickr/RenaudPhoto/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Badanie markerów nowotworowych w diagnostyce raka
Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji.

Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji. Markery nowotworowe, czyli substancje obecne u osób cierpiących na nowotwór Markery nowotworowe, czy też znaczniki nowotworowe, to substancje w moczu, krwi lub w wycinkach tkanek, obecne u osób cierpiących na choroby nowotworowe . Identyfikacja markerów wymaga bardziej specjalistycznych analiz niż typowe testy diagnostyczne, jakimi posługuje się onkologia. Określenie ich rodzaju i stężenia umożliwia postawienie diagnozy i ocenę stopnia ryzyka oraz poziom zaawansowania choroby. Spadek poziomu markera wskazuje na skuteczność prowadzonego leczenia. Markery nowotworowe wytwarzane są przez komórki guza, ale i przez zdrowe komórki. Jest to reakcja na proces patofizjologiczny zachodzący w organizmie. Badanie znaczników nowotworowych Oznaczanie markerów to badanie wycinków tkanek, białek, komórek, i próbek DNA oraz RNA. Najpopularniejszą metodą jest wykonanie badania krwi, które można wykonać niemalże w każdym laboratorium. Badanie znaczników nowotworowych nie jest całkowicie miarodajne. Jest to raczej badanie pomocnicze, ze względu na fakt, że samo wykrycie antygenów nowotworu nie musi oznaczać, że osoba cierpi na nowotwór. Niektóre znaczniki nowotworowe towarzyszą także innym chorobom, a innym razem, mimo nowotworu, markery nie są wykrywane. CEA, AFP, CA 125 – przegląd wybranych markerów nowotworowych CEA – antygen rakowo-płodowy CEA to białko płodowe. Jest wytwarzany w jelitach, trzustce i wątrobie. Podwyższone stężenie CEA...

pusta probówka
Pixabay/kropekk_pl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wysoka bilirubina sygnalizuje choroby wątroby
Bilirubina całkowita to substancja, która pomaga w diagnozie i kontroli schorzeń wątroby. Jej poziom należy kontrolować szczególnie przy przyjmowaniu leków obciążających ten organ.

Bilirubina całkowita to substancja, która pomaga w diagnozie i kontroli schorzeń wątroby. Jej poziom należy kontrolować szczególnie przy przyjmowaniu leków obciążających ten organ.   Bilirubina wchodzi w skład hemoglobiny – jest to żółty barwnik, który pochodzi z rozpadu czerwonych krwinek. Na bilirubinę całkowitą składa się bilirubina bezpośrednia (sprzężona) i bilirubina pośrednia (wolna). Kiedy należy zbadać poziom bilirubiny? Badanie poziomu bilirubiny zaleca się przy podejrzeniu schorzeń i zaburzeń pracy wątroby , m.in. z powodu zatrucia substancjami mogącymi ją uszkodzić albo wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Należy to zrobić także przy żółtaczce, by zidentyfikować jej rodzaj. U dorosłych osób poziom bilirubiny całkowitej nie powinien przekraczać 17 µmol/l , czyli 1,1 mg/dl (inaczej 1,1 mg%). Dla noworodków normy są wyższe: noworodek jednodniowy – do 68 µmol/l lub 4 mg/dl, noworodek trzydniowy – do 17 lub 10 mg/dl, miesięczne dziecko – do 17,1 µmol/l lub 1 mg/dl. Gdy poziom bilirubiny całkowitej wzrośnie powyżej 34 µmol/l czyli 2 mg/ dl dochodzi do rozwoju żółtaczki. Analizę wykonuje się na podstawie pobranej próbki krwi. Przed badaniem nie trzeba być na czczo. Koszt badania na własną rękę wynosi około 10 złotych. Hiperbilirubinemia, czyli wysoki poziom bilirubiny Zwiększone stężenie bilirubiny całkowitej to inaczej hiperbilirubinemia. Występuje w chorobie hemolitycznej (tzw. konflikcie serologicznym),  zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), i zespole Gilberta (genetycznej chorobie metabolicznej, związanej z zaburzeniem metabolizmu bilirubiny w wątrobie).   Wzrost wartości bilirubiny całkowitej powoduje żółciowa marskość wątroby, rak dróg...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner