Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
jedzenie spaghetti
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Genodieta sposobem na odżywianie zgodne z genami

Genodieta to plan odżywiania i aktywności fizycznej stworzony w oparciu o badania genetyczne, które pozwalają m.in. na określenie typu metabolicznego.

Genodieta to plan odżywiania i aktywności fizycznej stworzony w oparciu o badania genetyczne, które pozwalają m.in. na określenie typu metabolicznego.

 

Genodieta to nowy trend na rynku dbania o zgrabną sylwetkę i dopasowania nawyków żywieniowych do potrzeb organizmu. Koszt badań, mających na celu dopasowanie diety do uwarunkowań genetycznych, waha się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych, zależny jest od oferty firmy i wyboru dostępnych pakietów.

Genodieta, czyli dieta oparta o analizę DNA

Materiał genetyczny każdego człowieka jest istną kopalnią wiedzy na jego temat. Znajdują się tam nie tylko informacje związane z kolorem oczu czy włosów, ale również te dotyczące funkcjonowania organizmu, jego podatności na niektóre choroby, metabolizmu. Ponieważ łańcuch DNA każdego z nas jest niepowtarzalny, twórcy genodiety promują ją jako dopasowaną do indywidualnych uwarunkowań każdego człowieka.

Na jakie korzyści mogą liczyć osoby stosujące genodietę

Twórcy nowego trendu w dietetyce i firmy zajmujące się propagowaniem genodiety wskazują na liczna korzyści, jakie niesie ona ze sobą. Dieta kojarzy się przede wszystkim z utratą zbędnych kilogramów lub utrzymaniem optymalnej wagi, i takie też rezultaty ma dać genodieta. Pozwala także zminimalizować ryzyko zachorowania na niektóre z chorób cywilizacyjnych, jak i wspierać w leczeniu tych chorób. Oprócz tego wymieniane są takie korzyści jak poprawa samopoczucia, a także spowolnienia procesu starzenia się organizmu.

 

Przedstawiciele świata nauki mają różne opinie na temat genodiety: niektórzy, powołując się na wyniki swoich badań twierdzą, iż jest to skuteczna metoda, inni uważają, że nadal nie ma wystarczających metod, aby jednoznacznie określić zależność pomiędzy DNA a sposobem odżywiania.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
pęczek marchewki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Na czym polega dieta Ewy Chodakowskiej
Dieta Ewy Chodakowskiej, dzięki połączeniu aktywności fizycznej i jadłospisu stworzonego zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania, może być skuteczna i zdrowa.

Dieta Ewy Chodakowskiej, dzięki połączeniu aktywności fizycznej i jadłospisu stworzonego zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania, może być skuteczna i zdrowa.   Fenomen trenerki fitnessu, Ewy Chodakowskiej, zdaje się nie słabnąć. Ona sama jest żywą reklamą promowanego przez siebie zdrowego żywienia i aktywnego trybu życia . Jako przeciwniczka obsesyjnego kontrolowania kalorii, proponuje dietę zbilansowaną. Jakie produkty i jak często proponuje jeść Ewa Chodakowska Ewa Chodakowska podkreśla wagę zjadania produktów bogatych w błonnik , ciemnego pieczywa oraz warzyw i owoców. Za równie istotne uważa nawadnianie organizmu . Zatem propozycje jadłospisów promowanych przez Ewę Chodakowską oparte są o zasady racjonalnego odżywiania. Zgodnie z jego zasadami również trenerka promuje ideę systematycznego jedzenia i zjadania pięciu posiłków w ciągu dnia, w regularnych odstępach. Dużą wagę również przykłada do zdrowego, pożywnego śniadania . W związku z tym, że programy proponowane przez Ewę Chodakowską łączą się z wysiłkiem fizycznym, w diecie powinny znaleźć się również źródła białka . Komponowanie jadłospisu, który uwzględnia zapotrzebowanie na wszystkie wartości odżywcze, a także nie jest związany z głodzeniem się, przemawia na korzyść programu opartego o znane zasady racjonalnego odżywiania, który proponuje Ewa Chodakowska. Aktywność fizyczna nieodłącznym elementem diety Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska proponuje również programy ćwiczeń, które w połączeniu ze zbilansowaną dietą mają pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki i lepszego zdrowia. Trenerka fitness znana jest z intensywnych programów, dzięki którym można stracić zbędne kilogramy i wzmocnić mięśnie . Nazwy takich ćwiczeń jak „Skalpel” czy „Killer” przylgnęły już do Ewy Chodakowskiej. Ponieważ ćwiczenia promowane przez nią są intensywne, osoby,...

Dieta na lato – co jeść w czasie upałów?
© Alena Ozerova/Adobe Stock
Styl życia
Najlepsze i najgorsze diety 2019 - jak zdrowo się odchudzać? [Ranking]
Najlepsze i najgorsze diety 2019 - jak zdrowo się odchudzać? [Ranking]

Na początku każdego roku magazyn US News tworzy ranking najlepszych diet  pod względem działania i zdrowotności. W tym roku dla nikogo nie było zaskoczeniem, że najlepszą dietą okazała się dieta śródziemnomorska. Już od kilku lat znajduje się ona na czołowej pozycji w rankingach. Jednakże kilka bardzo popularnych diet zostało ocenionych negatywnie i uznanych za zagrożenie dla zdrowia. Jakie diety warto stosować w 2019 roku ? A jakie omijać z daleka? Jak powinna wyglądać dobra dieta? Podczas wybierania diety bardzo ważne jest to, aby sprawdzić czy nie jest ona szkodliwa dla naszego organizmu. Najlepiej wybierać zdrowe sposoby żywienia , które zmienią nasze nawyki żywieniowe i sprawią, że będziemy pełni energii i szczęśliwi. Diet opartych na dużym deficycie kalorycznym lub eliminujących składniki niezbędne dla organizmu powinno unikać się jak ognia. Nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale również niosą za sobą gwarantowany efekt jojo. Pamiętaj: nie ma zdrowego sposobu na to, by szybko schudnąć. Najlepsze diety 2019  Dieta śródziemnomorska Dieta śródziemnomorska wraz z dietą DASH to według rankingu  najzdrowsze i najbardziej bezpieczne diety . Ten sposób odżywianie oparty jest na świeżych warzywach i owocach, rybach i zdrowych tłuszczach. Zapewnia organizmowi wszystkich składników odżywczych i witamin, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Dieta śródziemnomorska nie jest typową dietą odchudzającą, ale zbilansowane posiłki pomagają utrzymać prawidłową wagę ciała . Dodatkowo połączona z aktywnością fizyczną zapobiega chorobom serca, zawałom i cukrzycy typu 2. Dieta DASH Dieta DASH polega na ograniczeniu spożywania przetworzonej żywności, soli i cukru. Dieta ta oparta jest przede wszystkim na warzywach, owocach,...

Kobieta w białym topie pije wodę z butelki.
©vectorfusionart/Fotolia
Styl życia
Dieta 8 godzinna – mechanizm działania i efekty diety
8 godzinna dieta odchudzająca oparta jest na tym, że w ciągu 24 godzin doby do organizmu pokarm jest dostarczany tylko przez 8 godzin. Pozostałe 16 godzin polega na głodówce.

8 godzinna dieta odchudzająca oparta jest na tym, że w ciągu 24 godzin doby do organizmu pokarm jest dostarczany tylko przez 8 godzin. Pozostałe 16 godzin polega na głodówce. Zasady diety 8 godzinnej – 8 godzin jedzenia i 16 godzin głodówki W diecie 8 godzinnej ważnym elementem jest picie wody. Woda to nieodłączny element zarówno w tracie 8 godzin przeznaczonych na jedzenie, jak i w 16 godzinnej głodówce. Według autora diety – Davida Zinczenko – należy maksymalnie opóźniać moment zjedzenia pierwszego posiłku. W trakcie przebywania na diecie 8 godzinnej tuż po przebudzeniu zalecane jest wypicie szklanki wody, kawy lub herbaty. Każdego dnia odchudzającej diety 8 godzinnej należy wykonywać 8 minut dowolnych ćwiczeń, które mają przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Efekty diety 8 godzinnej Zdaniem zwolenników odchudzającej diety 8 godzinnej pierwszy tydzień diety może przynieść spadek około 5 kilogramów. Zrzucanie kolejnych kilogramów jest coraz wolniejsze. Czas trwania diety i efekt końcowy to kwestia indywidualna. Zalety diety 8 godzinnej Przejście na dietę 8 godziną nie wymaga poświęcania dużych kosztów. Według założeń autora można jeść dowolne produkty – łącznie ze słodkimi przekąskami i tłustym mięsem – należy jednak jeść je wyłącznie przez kolejne 8 godzin w ciągu doby. Zdaniem zwolenników diety 8 godzinnej odchudzanie tym sposobem rzeczywiście przynosi widoczne efekty. Wady odchudzającej diety 8 godzinnej Dieta 8 godzinna nie cieszy się reputacją wśród dietetyków i lekarzy . Długie przerwy w jedzeniu i opóźnione śniadania uważane są za nieracjonalny sposób odżywiania. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ dostarcza energię na resztę dnia i powinno być zjadane w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Diety 8 godzinne powodują wyczerpanie organizmu, obniżenie odporności i ogólne...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner