średniowieczny Zamek Czocha
©krisbet/Fotolia
Styl życia

Dokąd pojechać na weekendowy odpoczynek?

Kiedy zbliża się piątek, wielu z nas zastanawia się, gdzie pojechać na weekend. W Polsce jest dużo miejsc, do których warto udać się na sobotnio-niedzielny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele aktywnego wypoczynku na sportowo, ci, którzy podróżują po to, żeby odkrywać nowe miejsca i poznawać ich historię, a także osoby, które po tygodniu pełnym pracy mają ochotę na relaks w SPA.

Kiedy zbliża się piątek, wielu z nas zastanawia się, gdzie pojechać na weekend. W Polsce jest dużo miejsc, do których warto udać się na sobotnio-niedzielny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele aktywnego wypoczynku na sportowo, ci, którzy podróżują po to, żeby odkrywać nowe miejsca i poznawać ich historię, a także osoby, które po tygodniu pełnym pracy mają ochotę na relaks w SPA.

Aktywny weekend w Polsce

Żeby spędzić aktywny weekend, nie trzeba daleko jechać. W zimie nawet z dala od wysokich gór organizowane są wyciągi narciarskie, a w lecie na większych jeziorach można pływać na desce surfingowej. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i inne przydatne akcesoria. Jeśli dojazd nad morze lub w góry zajmie nam więcej niż 2-3 godziny, lepiej poszukać w najbliższej okolicy miejsc, w których można aktywnie wypocząć, niż tracić szczególnie cenny weekendowy czas w samochodzie.

 

Wyciągi narciarskie znajdują się m.in. w województwie pomorskim (Sopot, Wieżyca), lubelskim (Rąblów, Parchatka), wielkopolskim (Chodzież, Poznań), mazowieckim (Warszawa-Ochota), łódzkim (Góra Kamieńsk).

 

Ośrodki, w których można uprawiać sporty wodne, są natomiast m.in. w województwach: świętokrzyskim (Sielpia Wielka, Golejów), śląskim (Dąbrowa Górnicza, Świętochłowice), małopolskim (Trzebinia, Czchów) i podlaskim (Dusznica, Wigry).

 

Narzekać na brak możliwości nie mogą też wielbiciele spływów kajakowych. Są one organizowane przez firmy z całej Polski i odbywają się na większości polskich rzek, m.in.: Bugu, Wiśle, Odrze, Brdzie, Warcie, Czarnej Hańczy, Krutyni, Pilicy, Drawie.

Weekendowe odkrywanie Polski

Weekend to doskonały czas, żeby wybrać się do znajdujących się w okolicy zabytków historii i poznać ich tajemnice albo wybrać się do miejsc ważnych z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego kraju i regionu. Wiele takich miejsc zostało połączonych w szlaki, oznaczone specjalnymi kierunkowskazami znajdującymi się przy drogach.

 

Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych szlaków jest Szlak Zamków Gotyckich, skupiający 12 zamków znajdujących się na terenie Kaszub, Warmii i Mazur, m.in. w Gniewie, Nidzicy i Malborku.

 

Innym takim szlakiem jest Szlak Piastowski w Wielkopolsce i na Kujawach. Na jego trasie znajdują się obiekty związane z początkami państwa polskiego, m.in. bazylika w Gnieźnie i osada w Biskupinie.

 

W województwie śląskim znajduje się natomiast Szlak Zabytków Techniki, grupujący osiedla i kolonie robotnicze, muzea oraz fabryki (niektóre wciąż działające), m.in. osiedle Nikiszowiec w Katowicach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Browar Obywatelski w Tychach.

 

Aż przez 4 województwa: śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie przebiega Szlak Architektury Drewnianej, na trasie którego znajdują się obiekty drewniane takie jak kościoły, cerkwie, kapliczki, chałupy, dwory i pałace. Podróżując szlakiem można zobaczyć m.in. dwie uznawane za najstarsze polskie budowle cerkiewne: cerkiew w Radrużu i Gorajcu w okolicy Lubaczowa.

Weekend dla zdrowia i urody, czyli turystyka uzdrowiskowa

Weekend jest też doskonałą okazją, żeby zrelaksować się i podreperować zdrowie po zabieganym tygodniu. Uzdrowiska, do których można w tym celu pojechać, znajdują się na terenie całej Polski. Można w nich skorzystać z oferty ośrodków SPA, pijalni wód mineralnych, kompleksów sportowych, są tam także trasy spacerowe i rowerowe. Mieszkańcy województw mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego mają blisko np. do Nałęczowa. Mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego mogą wypocząć w słynnym Ciechocinku. Natomiast mieszkańcy województw śląskiego i dolnośląskiego, małopolskiego w Dusznikach-Zdroju.


Szlakiem polskich winnic
© Antonio Gravante/Adobe Stock
Styl życia
Enoturystyka, czyli wycieczka szlakiem polskich winnic
Hasło enoturystyka jeszcze nie zawsze kojarzone jest z przyjemnościami jakie się za nim kryją. Tymczasem podróże szlakiem winnic i wytwórni wina zdobywają coraz więcej zwolenników. Taka wyprawa możliwa jest również w Polsce i jest doskonałym pomysłem na majowy weekend we dwoje.

Hasło enoturystyka jeszcze nie zawsze kojarzone jest z przyjemnościami jakie się za nim kryją. Tymczasem podróże szlakiem winnic i wytwórni wina zdobywają coraz więcej zwolenników. Taka wyprawa możliwa jest również w Polsce i jest doskonałym pomysłem na majowy weekend we dwoje.   Majowe wieczory to idealny czas na spacery po winnicach. Amatorzy enoturystyki opanowali już cały świat, jej zalety doceniane są również w Polsce. To nie tylko okazja do degustacji win na łonie natury, ale również możliwość zakupów i uzupełnienia własnej piwniczki, a także poznania pięknych okolic, gdzie uprawia się winogrona. Gdzie się wybrać? Wyjazdy szlakiem win to zawsze doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. Tym bardziej, że chociaż w Polsce winiarstwo odrodziło się dopiero niedawno, to jest już kilka naprawdę wartych zwiedzenia miejsc. W naszym kraju działa około tysiąca aktywnych winnic . Najwięcej na Podkarpaciu - Podkarpacki Szlak Winny łączy około 40 producentów tego trunku. W winnicach można nie tylko spróbować tego szlachetnego napoju, ale również poznać etapy produkcji i tajniki dobierania komponentów, aby wino miało odpowiedni smak i aromat. Podkarpackie winnice mają bardzo długą tradycję, która sięga X-XI wieku.   Pełne uroku miejsca można również odwiedzić, podróżując Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu . Trasa wyznaczona od jednej winnicy do drugiej, uwzględnia też okoliczne skanseny, muzea i gospodarstwa agroturystyczne, oferujące nocleg i posiłek w domowej atmosferze. Składa się nie tylko z winnic, ale również gospodarstw pszczelarskich, gdzie wytwarzany jest m.in. miód pitny. Szlak jest otwarty cały rok, ale właśnie od maja (do sierpnia) można korzystać ze specjalnego pakietu usług w ramach Paszportu Winiarskiego...

Cała rodzina spędza czas nad jeziorem.
©Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Atrakcje nad jeziorami lubuskimi: dzika przyroda, żeglarstwo i winnice
Jeziora lubuskie przyciągają czystą wodą, dziką przyrodą i atrakcjami wodnymi. Można zwiedzić elektrownię wodną, gotycki zamek joannitów, zbudowany w pięknym parku, czy jedną z winnic.

Jeziora lubuskie przyciągają czystą wodą, dziką przyrodą i atrakcjami wodnymi. Można zwiedzić elektrownię wodną, gotycki zamek joannitów, zbudowany w pięknym parku, czy jedną z winnic.   W Krainie Pięciuset Jezior , czyli na malowniczej Ziemi Lubuskiej na zachodzie Polski, znajduje się przeszło 600 jezior o łącznej powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.   Co robić nad jeziorami lubuskimi - wodne atrakcje dla dzieci i dorosłych   Nad wodą nikt nie może się nudzić. Wodne atrakcje nad jeziorami lubuskimi to nie jedynie leżenie na plaży czy pływanie w krystalicznie czystej wodzie. Coraz większa liczba kąpielisk oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli przyciąga takimi wodnymi atrakcjami, jak: spływy kajakowe , wędkowanie, windsurfing , nurkowanie. Najbardziej znane jeziora to Sławskie, Dąbie, Niesłysz oraz Łagowskie. Liczne ośrodki żeglarskie, stanice, wypożyczalnie sprzętu ulokowane są na trasie cenionych szlaków wodnych o walorach przyrodniczych. Znajdują się przy nich piękne wsie z agroturystyką , atrakcyjna turystycznie elektrownia wodna (niedaleko miejscowości Dobiegniew) czy gotycki zamek joannitów (w Łagowie). Organizowane są zawody wędkarskie oraz letnie obozy, na których można zdobyć uprawnienia żeglarskie bądź nauczyć się pływać na desce.   Winnice przy jeziorach na Szlaku Wina i Miodu   Nie trzeba wyjeżdżać do Francji czy Włoch, żeby wziąć udział w degustacjach lokalnych win , obejrzeć winnicę, a nawet kupić sadzonki do samodzielnej uprawy winorośli. Właściciele służą fachowymi poradami i opowiadają ciekawe historie o plantacjach . Można tu również skorzystać z pokoi w gospodarstwach agroturystycznych i poznać tradycje, specjały powstające z winogron oraz produkty charakterystyczne dla regionu. Czyste plaże, miejsce na biwak czy grilla,...

urlop majowy w górach
©Igor Mojzes/fotolia
Styl życia
Cztery kierunki na urlop majowy
Maj to początek sezonu urlopowego. Amatorzy rozrywek kulturalnych powinni wybrać majówkę w mieście, miłośnicy aktywnego wypoczynku – majówkę na Mazurach lub w górach.

Jeśli tylko pogoda dopisuje, warto spędzać majówkę w aktywny sposób, uprawiając sport, piesze wędrówki lub jazdę na rowerze. Popularne miejscowości turystyczne w całej Polsce często mają przygotowane gotowe trasy i szlaki. Na wszelki wypadek lepiej wybrać się w miejsce, w którym znajdzie się rozrywkę także podczas deszczu. Pogoda w maju, szczególnie na początku, bywa kapryśna. Majówka na Mazurach Majówka na Mazurach to opcja dla osób, które chcą po prostu wypocząć w ciszy i spokoju. Za stolicę Mazur uważa się Mikołajki, które od dawna są Mekką amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych . Innym z najbardziej znanych mazurskich miast jest Giżycko, nieopodal którego jest duże jezioro Niegocin. Właśnie przez nie wiedzie kajakowy Szlak Galindów, będący najkrótszym połączeniem z Jeziora Śniardwy do Giżycka. Oprócz sportów wodnych można także jeździć konno, uprawiać turystykę rowerową lub po prostu spacerować po okolicznych lasach. Majówka nad morzem Chociaż maj to jeszcze nie pora na to, by pływać w morzu, to amatorzy kąpieli słonecznych mogą już rozpocząć sezon . Jednak majówka nad Morzem Bałtyckim nie musi ograniczać się do leżenia na plaży. Żegluga Gdańska wprowadziła tramwaje wodne, dzięki którym można pływać z Helu do Gdańska, Sopotu i Gdyni i zwiedzać także tamte miejscowości. Majówkę nad morzem można połączyć z wycieczką zagraniczną . Z Gdyni można się też wybrać na rejs do Bałtyjska, który leży już na terenie Rosji w obwodzie kaliningradzkim. Z kolei z Gdańska odpływają promy do szwedzkiego Nynäshamn, skąd co 30 minut odjeżdża pociąg do Sztokholmu. Wiele nadmorskich miejscowości ma do zaoferowania turystom także ciekawe zabytki, muzea i punkty widokowe na latarniach morskich. Majówka w górach Amatorzy wycieczek w góry dzielą się na wielbicieli Tatr i Bieszczad.   Zakopane, czyli stolica...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner