Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta poddająca się zabiegowi terapii światłem
©freepeoplea/Fotolia
Styl życia

Fotodynamika – nadzieja dla chorych na raka

Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku.

Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku.

Zalety fotodynamiki

Fotodynamika oddziałuje na cały organizm, ale niszczy jedynie komórki uszkodzone. Fotodynamika nie powoduje okaleczenia, blizn, właściwie nie ma skutków ubocznych. Pojawić może się jedynie niewielkie zaczerwienienie, obrzęk, które przechodzą samoistnie.

Fotodynamika – leczenie

Cały czas trwają badania nad możliwością wykorzystania fotodynamiki w leczeniu nowotworów. Lekarze są zgodni co do tego, że fotodynamika ma ogromny potencjał. Niektórzy mówią o skuteczności fotodynamiki w leczeniu zmian przednowtoworowych, inni piszą o efektywności leczenia nawet w zaawansowanym stadium choroby. Mówi się także o leczeniu paliatywnym (objawowym) – łagodzeniu objawów, poprawieniu jakości życia. Terapię fotodynamiczną stosuje się w leczeniu zmian powierzchniowych komórek nowotworowych w jamie ustnej, przełyku, wątrobie, pęcherzu, narządach rodnych. W zależności od stadium choroby, fotodynamika może być stosowana jako oddzielna metoda leczenia lub wspomagająco przy chemioterapii, hormonoterapii i leczeniu biologicznym.

Fotodynamika – przeciwwskazania

Za pomocą fotodynamiki nie mogą być leczone kobiety w ciąży. Wykorzystanie systemowej metody leczenia (oddziaływania nie tylko na zmienione miejsce, lecz na cały organizm), należy skonsultować z lekarzem w przypadku nowotworów wątroby i nerek.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Lekarz trzyma pacjenta za rękę
©rocketclips/Fotolia
Styl życia
Zespół wyniszczenia organizmu w chorobach nowotworowych
Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej.

Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej. Kacheksja nowotworowa – objawy wyniszczenia organizmu Kacheksja nowotworowa najczęściej obserwowana jest w przebiegu nowotworów: prostaty, płuc, trzustki, przełyku, żołądka, jelita grubego, odbytu i piersi oraz chłoniaków nieziarniczych.   W ocenie klinicznej kacheksji nowotworowej bierze się pod uwagę szerokie spektrum dolegliwości, do najczęściej wymienianych należą: znaczny ubytek masy ciała, jadłowstręt, mdłości, wymioty, upośledzona perystaltyka jelit oraz upośledzone wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, depresja , zmęczenie i apatia, zaburzenia czucia, niedokrwistość, redukcja i zaniki tkanki mięśniowej, obrzęki. Kacheksja nowotworowa – przyczyny chorobowego wyniszczenia organizmu W różnych typach nowotworów przebieg kacheksji wygląda inaczej. Wpływ na to ma przede wszystkim miejsce występowania zmian złośliwych oraz zabiegi wykonywane w trakcie ich leczenia. Spadek masy ciała przy nowotworach układu pokarmowego, takich jak: rak przełyku, żołądka lub wątroby będzie znacznie szybszy niż w raku piersi czy płuc. Przy niektórych terapiach, szczególnie wykorzystujących leki sterydowe, spadek masy ciała uwidacznia się z dużym opóźnieniem. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie kacheksji nowotworowej, aby jak najszybciej podjąć leczenie. Kacheksja nowotworowa – leczenie kacheksji nowotworowej Leczenie kacheksji nowotworowej ma prowadzić przede wszystkim do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Polega na unormowaniu choroby podstawowej (czyli nowotworu) – jeżeli jest to możliwe, poprawie łaknienia poprzez redukcję mdłości i wymiotów,...

kobieta w wannie
Flickr/RenaudPhoto/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Badanie markerów nowotworowych w diagnostyce raka
Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji.

Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji. Markery nowotworowe, czyli substancje obecne u osób cierpiących na nowotwór Markery nowotworowe, czy też znaczniki nowotworowe, to substancje w moczu, krwi lub w wycinkach tkanek, obecne u osób cierpiących na choroby nowotworowe . Identyfikacja markerów wymaga bardziej specjalistycznych analiz niż typowe testy diagnostyczne, jakimi posługuje się onkologia. Określenie ich rodzaju i stężenia umożliwia postawienie diagnozy i ocenę stopnia ryzyka oraz poziom zaawansowania choroby. Spadek poziomu markera wskazuje na skuteczność prowadzonego leczenia. Markery nowotworowe wytwarzane są przez komórki guza, ale i przez zdrowe komórki. Jest to reakcja na proces patofizjologiczny zachodzący w organizmie. Badanie znaczników nowotworowych Oznaczanie markerów to badanie wycinków tkanek, białek, komórek, i próbek DNA oraz RNA. Najpopularniejszą metodą jest wykonanie badania krwi, które można wykonać niemalże w każdym laboratorium. Badanie znaczników nowotworowych nie jest całkowicie miarodajne. Jest to raczej badanie pomocnicze, ze względu na fakt, że samo wykrycie antygenów nowotworu nie musi oznaczać, że osoba cierpi na nowotwór. Niektóre znaczniki nowotworowe towarzyszą także innym chorobom, a innym razem, mimo nowotworu, markery nie są wykrywane. CEA, AFP, CA 125 – przegląd wybranych markerów nowotworowych CEA – antygen rakowo-płodowy CEA to białko płodowe. Jest wytwarzany w jelitach, trzustce i wątrobie. Podwyższone stężenie CEA...

Kobieta dostaje zastrzyk
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Terapia hormonami w przypadku raka jajników, prostaty i piersi
Wpływając na poziom hormonów, można walczyć z rakiem piersi, prostaty czy jajnika. Hormonoterapia jest pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów w początkowych stadiach, stosuje się ją także w leczeniu paliatywnym oraz jako uzupełnienie innych form kuracji.

Wpływając na poziom hormonów, można walczyć z rakiem piersi, prostaty czy jajnika. Hormonoterapia jest pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów w początkowych stadiach, stosuje się ją także w leczeniu paliatywnym oraz jako uzupełnienie innych form kuracji.   Terapia hormonami hamuje rozwój nowotworów w przypadku, gdy dotyczą one elementów układu rozrodczego mężczyzn i kobiet. Ablacja – najczęstsza metoda hormonoterapii w leczeniu nowotworów Ablacja to najpowszechniejsza metoda hormonoterapii. Polega na zahamowaniu produkcji i zmniejszeniu stężenia hormonów w organizmie. W tym celu albo wycina się lub poddaje radiacji gruczoł, który wytwarza hormony wpływające na rozwój raka, albo podaje się leki i substancje zatrzymujące produkcję hormonów. Terapia hamująca wytwarzanie hormonów u kobiet W przypadku np. raka piersi zatrzymanie produkcji hormonów można osiągnąć poprzez usunięcie jajników bądź farmakologicznie. Głównym lekiem stosowanym w hormonoterapii jest Tamoksyfen i ma on działanie antyestrogenowe. Działa w ten sposób, że spowalnia namnażanie komórek rakowych .   W podobny sposób działają inhibitory aromatazy. Te leki całkowicie zatrzymują produkcję estrogenów , dlatego są stosowane u kobiet po menopauzie albo niepłodnych. Mogą nie tylko spowolnić, ale i całkowicie zahamować rozwój raka. Analogi gonadoliberyny natomiast powodują odwracalną, farmakologiczną kastrację – przysadka mózgowa nie wydziela lutropiny ani folikulotropiny warunkujących produkcję hormonów płciowych (testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet). Te leki stosuje się w terapii. raka m.in piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn. Hormonoterapia w nowotworach u mężczyzn W leczeniu raka prostaty wykorzystuje się także hormonoterapię. Aby zahamować produkcję testosteronu i tym samym zatrzymać podział komórek nowotworowych, podaje się m.in....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner