Dziewczynka
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Skolionofobia czyli fobia szkolna – jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do szkoły?

Fobia szkolna, inaczej skolionofobia jest rodzajem nerwicy sytuacyjnej, która objawia się m.in. bólem brzucha, biegunką, głowy, suchością w ustach, szybszym biciem serca. To chorobliwy lęk przed konkretnymi sytuacjami, które mają miejsce w szkole, np. uszczypliwym kolegą. Jedną z przyczyn fobii szkolnej może być lęk matki, która podświadomie sprawia, że dziecko boi się rozłąki z nią.

Fobia szkolna, inaczej skolionofobia jest rodzajem nerwicy sytuacyjnej, która objawia się m.in. bólem brzucha, biegunką, głowy, suchością w ustach, szybszym biciem serca. To chorobliwy lęk przed konkretnymi sytuacjami, które mają miejsce w szkole, np. uszczypliwym kolegą. Jedną z przyczyn fobii szkolnej może być lęk matki, która podświadomie sprawia, że dziecko boi się rozłąki z nią.

Fobia szkolna – trzy typy lęków

Lęk przed pójściem do szkoły jest nasilony od poniedziałku do piątku, w weekend, czyli dni wolne od szkoły, strach znika. Wyróżnia się trzy odmiany fobii szkolnej:

  • strach przed kompromitacją, np. nieumiejętnością sznurowania butów w pierwszych klasach szkoły;
  • lęk przed złymi ocenami – dziecko, z jednej strony chce uszczęśliwić rodziców dobrymi ocenami, z drugiej obawia się, że wyjdzie przed rówieśnikami na kujona;
  • lęk przed niespełnieniem szkolnych wymagań – nieprzystosowanie do warunków szkolnych może powodować ogólne przemęczenie i niechęć do szkoły, która zaczyna budzić negatywne skojarzenia.

Fobia szkolna może mieć charakter ostry (być spowodowana nagłą, nieprzyjemną sytuacją w szkole) lub przewlekły (lęki towarzyszą dziecku miesiącami; najczęściej przyczyna lęku przed szkołą wiążę się również z trudną sytuacją w domu).

Fobia szkolna – sposoby radzenia sobie z nerwicą sytuacyjną

Bardzo ważne jest kształtowanie w dziecku pewności siebie, wiary we własne siły. Kiedy pojawia się lęk przed pójściem do szkoły, niezwykle istotna jest obserwacja dziecka i szczera rozmowa z rodzicem. Pomocne jest czytanie dziecku bajek terapeutycznych. Może okazać się, że pociecha jest np. bardzo ambitna i boi się, że zawiedzie nauczycieli, rodziców i siebie. Kiedy u dziecka występuje fobia szkolna, warto porozmawiać z wychowawcą, aby jak najdokładniej zbadać podłoże problemu. Leczenie fobii szkolnej przybiera najczęściej formę terapii poznawczo-behawioralnej (obejmuje ona naukę asertywności, wykształcenie myślenia „poradzę sobie”, budowanie zaufania i trwałych relacji, pracę nad komunikacją w grupie), niekiedy wspomaganej leczeniem farmaceutycznym. Specjalista – psycholog bądź psychiatra dziecięcy, jest najbardziej kompetentną osobą do pracy z dzieckiem, cierpiącym na fobię szkolną. Psychoterapia może być indywidualna (terapeuta-dziecko) lub grupowa (terapeuta-dziecko-rodzina).

zmartwiona dziewczynka
©fasphotographic/Fotolia
Styl życia
Nie tylko dorośli na nie chorują – choroby psychiczne u dzieci
Różnego typu zaburzenia psychiczne pojawiają się w każdym wieku. Choroby psychicznie występują również u dzieci – czasami ich przebieg jest trochę inny niż u dorosłych, a czasami niektóre zaburzenia są typowe przede wszystkim dla wieku dziecięcego.

Różnego typu zaburzenia psychiczne pojawiają się w każdym wieku. Choroby psychicznie występują również u dzieci – czasami ich przebieg jest trochę inny niż u dorosłych, a czasami niektóre zaburzenia są typowe przede wszystkim dla wieku dziecięcego. Zaburzenia nastroju u dzieci Jednym z częstszych zaburzeń psychicznych występującym u dzieci jest depresja . Może mieć wiele przyczyn – czynniki genetyczne, sposób wychowania, traumatyczne przeżycia. Ta choroba psychiczna u dzieci objawia się nie tylko, jak u dorosłych, obniżonym nastrojem i apatią. Równie często daje o sobie znać w postaci rozdrażnienia, kłótliwości, wahań nastroju . Psycholodzy alarmują, że depresja jest coraz powszechniejsza zwłaszcza u małych dzieci. Zaburzenia łaknienia u dzieci Z zaburzeniami nastroju często w parze idą także problemy z apetytem. Pierwszym skojarzeniem jest z pewnością anoreksja, jednak ta częściej dotyczy nastolatek. U mniejszych dzieci problemem może być albo całkowity brak apetytu, szczególnie podczas epizodów depresyjnych, albo wręcz przeciwnie – zajadanie złego humoru, kompensowanie sobie obniżonego nastroju jedzeniem . Zaburzenia łaknienia u dzieci mogą mieć też postać awersji, czyli dużej niechęci do pewnego rodzaju pokarmu lub też szczególnego upodobania. Zaburzenia lękowe u dzieci Zaburzenia lękowe polegają na ciągłym odczuwaniu niepokoju lub strachu. U dzieci najczęstszymi rodzajami lęków są: lęk separacyjny – kiedy dziecko obawia się rozstania z rodzicami, fobia społeczna – gdy dziecko odczuwa strach przed nawiązywaniem kontaktów z innymi dziećmi, np. w przedszkolu czy szkole, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – objawiają się w postaci natręctw, uporczywych myśli, potrzeby wykonywania jakiejś czynności, uogólnione zaburzenie lękowe, fobia szkolna – gdy dziecko obawia się szkoły, kontaktu z nauczycielem czy...

samolot na pasach
©whitelook/Fotoli
Styl życia
Czy można bać się powietrza? Czym jest aerofobia?
Aerofobia najczęściej jest rozumiana jako lęk przed lataniem samolotem czy helikopterem, ale tym samym pojęciem określa się również strach przed przebywaniem w przeciągu lub na świeżym powietrzu. Być może trudno to pojąć, ale taka jest właśnie natura wszelkich fobii – polegają one na odczuwaniu irracjonalnego, silnego lęku wobec rzeczy i sytuacji, które w rzeczywistości nie stanowią zagrożenia.

Aerofobia najczęściej jest rozumiana jako lęk przed lataniem samolotem czy helikopterem, ale tym samym pojęciem określa się również strach przed przebywaniem w przeciągu lub na świeżym powietrzu. Być może trudno to pojąć, ale taka jest właśnie natura wszelkich fobii – polegają one na odczuwaniu irracjonalnego, silnego lęku wobec rzeczy i sytuacji, które w rzeczywistości nie stanowią zagrożenia.   Aerofobia objawia się silnym niedającym się opanować lękiem , który pojawia się na samą myśl o podróży samolotem. Osoba, która boi się latać, jeszcze na długo przed lotem wyobraża sobie najczarniejszy scenariusz, zamartwia się i przeżywa ewentualne kłopoty. W trakcie lotu skupia się nie tylko na swoich obawach, ale także na symptomach fobii – i fizycznych, i psychicznych .   Symptomami tymi są: pocenie się, dreszcze, napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca, nudności, suchość w ustach, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą im towarzyszyć: zawroty głowy, ogólne rozdrażnienie i nerwowość, dezorientacja. Najbardziej skrajne reakcje mogą obejmować ataki paniki lub wymioty na sam widok lub wzmiankę o samolocie. Przyjmuje się, że na aerofobię o różnym nasileniu może cierpieć nawet 30% osób, a nawet połowa pasażerów odczuwa pewien dyskomfort podczas lotu. Co istotne, osoby cierpiące na lęk przed lataniem dodatkowo przeżywają swój lęk obwiniając się o bezsilność wobec niego i wobec braku kontroli nad reakcjami ciała. Leczenie aerofobii Leczenie aerofobii może przyjąć postać farmakoterapii lub terapii grupowej oraz pojedynczych sesji terapeutycznych. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie tych dwóch metod. Nowsze sposoby leczenia lęku przed lataniem wykorzystują symulację lotu, aby w ten sposób przeprowadzić desensytyzację, a więc tzw. odwrażliwienie na bodziec...

Lęk separacyjny u dziecka
© Aliaksei Lasevich/Fotolia.com
Styl życia
Lęk separacyjny – rozwojowy i patologiczny. Czym jest i jak się objawia? Postępowanie w przypadku lęku separacyjnego
Lęk separacyjny w okresie niemowlęcym wynika z silnego przywiązania dziecka do matki. Maluch reaguje płaczem na rozstanie z matką, może mieć również kłopoty z zasypianiem. Patologiczny lęk separacyjny stwierdza się, gdy strach przed rozłąką z rodzicami jest nasilony i przedłuża się. W takich przypadkach konieczna jest terapia.

Lęk separacyjny w okresie niemowlęcym wynika z silnego przywiązania dziecka do matki. Maluch reaguje płaczem na rozstanie z matką, może mieć również kłopoty z zasypianiem. Patologiczny lęk separacyjny stwierdza się, gdy strach przed rozłąką z rodzicami jest nasilony i przedłuża się. W takich przypadkach konieczna jest terapia.    Lęk separacyjny u dziecka jest symptomem strachu przed rozstaniem z matką. Pojawia się on w okresie niemowlęcym. Uznawany jest za objaw rozwojowy, jednak może stanowić duży problem dla matki.  Czym jest lęk separacyjny? Lęk separacyjny pojawia się w okresie niemowlęctwa – między 7. a 11. miesiącem życia dziecka. Określa się go inaczej jako „lęk rozwojowy” , gdyż jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka oraz objawem wytworzenia się silnego przywiązania do matki. Uważa się, że ten rodzaj lęku wskazuje na rozwijanie się wyższych zdolności intelektualnych dziecka . Dla malca matka jest najważniejszą osobą, która zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, dlatego w momencie, gdy „znika”, dziecko odczuwa silny niepokój i strach. U dzieci prawidłowo rozwijających się między 6. miesiącem życia a 4. rokiem życia pojawia się okres, w którym maluch ma silną potrzebę obecności rodziców oraz kontaktu z nimi. Dziecko reaguje protestem na oddzielanie go od opiekunów. Z upływem czasu u dzieci nasila się jednak chęć poznawania i odkrywania otaczającego je świata, która przezwycięża strach przed opuszczeniem rodziców . Zdarzają się jednak przypadki, gdy u dziecka paniczna obawa przed rozłąką nie zanika. Taki maluch na sytuację rozstania z rodzicami, np. na czas pobycia w przedszkolu czy pozostania z nianią reaguje płaczem, histerią lub agresją. U tego rodzaju dzieci mogą wystąpić koszmary senne uniemożliwiające dobry sen oraz objawy fizyczne, takie jak: bóle głowy, bóle brzucha, nudności, biegunka. Stan ten może oznaczać...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner