kobieta na tle zachodu słońca
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Cztery typy temperamentu: flegmatyk, choleryk, sangwinik i melancholik

Temperament to zespół wrodzonych cech człowieka, które wpływają na to, jak kształtuje się jego osobowość. Jednym z najwcześniejszych podziałów typów osobowości jest typologia Hipokratesa-Galena. Zgodnie z nią ludzie dzielą się na: flegmatyków, choleryków, sangwiników i melancholików. Osoby o różnych typach osobowości różnią się pod względem: zachowania, sposobu przeżywania emocji i myślenia.

Temperament to zespół wrodzonych cech człowieka, które wpływają na to, jak kształtuje się jego osobowość. Jednym z najwcześniejszych podziałów typów osobowości jest typologia Hipokratesa-Galena. Zgodnie z nią ludzie dzielą się na: flegmatyków, choleryków, sangwiników i melancholików. Osoby o różnych typach osobowości różnią się pod względem: zachowania, sposobu przeżywania emocji i myślenia.

Teoria temperamentów Hipokratesa-Galena

Hipokrates był greckim lekarzem, urodzonym w V w. p.n.e. Nazywany jest ojcem medycyny. Jego wkład w rozwój medycyny obejmuje między innymi pierwszą typologię temperamentów. Hipokrates uważał, że w ludzkim organizmie znajdują się cztery podstawowe płyny: krew (gr. sanguis), żółć (gr. chole), śluz (gr. flegma) i czarna żółć (gr. mélanos – czarny, chole – żółć). Od tego, który płyn dominuje w organizmie danego człowieka, zależy jego charakter. Rzymski lekarz Galen w II w. n.e. rozwinął teorię Hipokratesa. Uważał on, że temperament człowieka wpływa na predyspozycje do pewnych chorób.

Kim są flegmatycy?

Flegmatycy są osobami zrównoważonymi, spokojnymi, introwertycznymi, cierpliwymi i powściągliwymi. Cenią sobie prywatność. Zawsze starają się być obiektywni w swoich ocenach. Zanim coś postanowią, dokładnie analizują sytuację. Są ostrożni, nie lubią się spieszyć. Często brakuje im inicjatywy, ale potrafią zadowolić się tym, co mają. Bywają doskonałymi mediatorami, ponieważ potrafią spojrzeć na sprawę obiektywnie i nie dają ponieść się emocjom.

Kim są cholerycy?

Cholerycy są wybuchowi, impulsywni, myślą szybko i tak też działają. Czasem podejmują pochopne decyzje i bywają niecierpliwi. Cholerycy są ekstrawertyczni i często egocentryczni. Mają skłonność do dominacji. Nie najlepiej znoszą krytykę lub sprzeciw. Są bardzo ambitni, potrafią dobrze planować i skutecznie realizować swoje zamierzenia. Są dobrymi przywódcami, ponieważ swoim entuzjazmem potrafią zarażać innych.

Kim są sangwinicy?

Osoby o temperamencie sangwinicznym lubią towarzystwo i zabawę. Sangwinicy są rozmowni, beztroscy i na ogół pogodni. Bywają też kreatywni i mają dużo pomysłów. Nie zawsze udaje im się jednak dokończyć to, co zaczęli. Często podejmują się zbyt wielu zadań jednocześnie, o wielu z nich zapominają. Mogą mieć problem z dotrzymywaniem terminów i planowaniem swojej pracy.

Kim są melancholicy?

Melancholicy są introwertyczni, ostrożni i zamknięci w sobie. Ich nastroje są zmienne, mogą być podatni na depresję. Preferują pracę w samotności, towarzystwo ludzi może być dla nich męczące. Nie potrafią swobodnie nawiązywać kontaktów. Źle znoszą krytykę. Są perfekcjonistami, często uzdolnionymi artystycznie.

Czy można mieć cechy różnych typów temperamentu?

Ten podział dosyć trafnie opisuje różnice temperamentalne między ludźmi. Prawie każdy po przeczytaniu charakterystyki temperamentów może określić, do którego jest mu najbliżej. Często jednak ludzka osobowość w mniejszym lub większym stopniu łączy w sobie cechy dwóch lub trzech typów temperamentu. Najczęściej cechy melancholików łączą się z cechami flegmatyków, a cechy sangwiników z cechami choleryków.

Dłoń i rozsypane tabletki
Pixabay/HASTYWORDS/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Cechy osobowości depresyjnej: niska samoocena, introwersja i zależność od innych
Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji.

Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji. Osobowość depresyjna – mechanizmy powstawania Wystąpieniu depresji sprzyjają takie cechy osobowości, jak: niska samoocena , poczucie własnej wartości uzależnione od czynników zewnętrznych, na przykład opinii innych ludzi. Często samoocena uzależniona jest od relacji z innymi ludźmi i ich opinii. Brak lub zachwianie pozytywnego obrazu siebie może zwiększać podatność na zaburzenia nastroju; poczucie zależności od innych osób – zazwyczaj bycie zależnym wiąże się z brakiem kontroli nad swoim życiem, niemożnością podjęcia decyzji życiowych. W przypadku osobowości zależnej depresja pojawia się na przykład w następstwie rozstania z partnerem, na którym do tej pory się polegało; introwersja – czyli preferowanie samotności, mała potrzeba przebywania z innymi ludźmi. Wiąże się z tendencją do przeżywania negatywnych emocji; tłumienie ekspresji – jest związane z problemami w wyrażaniu emocji, zwłaszcza tych negatywnych jak gniew, wrogość. Przewlekły brak rozładowywania destrukcyjnych emocji, a co za tym idzie – utrzymywanie napięcia emocjonalnego, wywołuje frustrację i także sprzyja zaburzeniom depresyjnym; podatność na stres i nieumiejętność radzenia sobie z nim – jest związana po części z temperamentem człowieka, jednak każdy może się nauczyć pewnych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach, na przykład technik relaksacyjnych . Związek melancholii i depresji Wymienione cechy pasują do charakterystyki melancholika, czyli jednego z czterech podstawowych typów temperamentu według koncepcji Hipokratesa. W zależności od sposobu funkcjonowania, podzielił ludzi na...

kobieta w czapce
Flickr/Matthew Kenwrick/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jakim jesteś typem osobowości?
Nie ma jednej typologii osobowości, która jednoznacznie by podzieliła ludzi na kilka grup. Podział na ekstrawertyków i introwertyków okazał się zbyt uproszczony. Dlatego najnowsze podziały typów osobowości są coraz bardziej rozbudowane i każdy może się z którymś zidentyfikować.

Nie ma jednej typologii osobowości, która jednoznacznie by podzieliła ludzi na kilka grup. Podział na ekstrawertyków i introwertyków okazał się zbyt uproszczony. Dlatego najnowsze podziały typów osobowości są coraz bardziej rozbudowane i każdy może się z którymś zidentyfikować. Typy osobowości według Hipokratesa-Galena Najbardziej popularny podział na typy osobowości sięga starożytności i zostało opracowane na podstawie teorii temperamentów Hipokratesa, do którego później nawiązywał Galen. Wedle niej ludzie dzielą się zasadniczo na cztery typy – melancholików, flegmatyków, sangwiników i choleryków. Wbrew obiegowej opinii, nie ma lepszych i gorszych typów osobowości – każda jest zupełnie inna i różnie odnajduje się w różnych sytuacjach, np. flegmatyk radzi sobie dobrze pod presją czasu, z kolei melancholik potrzebuje ciszy i spokoju. Poszczególne typy mają swoje mocne i słabe strony. Podobnie jak z introwersją i ekstrawersją , również te typy rzadko są bardzo wyraziste – częściej jeden z typów dominuje, ale można zauważyć u siebie zachowania charakterystyczne też dla innych, które mogą wynikać z socjalizacji i treningu różnych zachowań. Typy osobowości według enneagramu Do ciekawszych typologii należy enneagram, dzielący ludzi na 9 rodzajów osobowości. Wedle tego systemu człowiek przez całe życie należy do jednego typu i tylko w jego obrębie może się rozwijać . Każdy z nich ma przypisany jeden z głównych błędów, które popełnia w życiu oraz główną emocję, która mu towarzyszy. Krytycy enneagramu zarzucają mu brak naukowych badań i podobieństwo do numerologii, zwolennicy natomiast zwracają uwagę na możliwość integracji z zachodnią psychologią. Test można...

Kobieta, która podejrzliwie patrzy na monitor komputera
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia
Osobowość paranoiczna: czy paranoik da się lubić?
Osobowość paranoidalna to jedna z najbardziej wyrazistych osobowości wśród ludzi. Mimo że zachowania paranoika odbiegają od ogólnie przyjętych norm i jest to zaburzenie zachowania, nie musi od razu oznaczać choroby psychicznej.

Osobowość paranoidalna to jedna z najbardziej wyrazistych osobowości wśród ludzi. Mimo że zachowania paranoika odbiegają od ogólnie przyjętych norm i jest to zaburzenie zachowania, nie musi od razu oznaczać choroby psychicznej.   Osoby o osobowości paranoidalnej to głównie osoby szybko frustrujące się, głośne, gotowe do konfrontacji, chłodne w kontaktach z ludźmi i bardzo zazdrosne.   Osobowość paranoidalną cechuje przede wszystkim nieufność. Aby jednak zacząć określać strukturę zachowania się osoby z takim zaburzeniem, warto przypomnieć sobie teorię psychologa Harry’ego Stacka Sullivana. Uważał on, że na rozwój osobowości paranoicznej wpływa silne poczucie zagrożenia spowodowane sytuacją z przeszłości , połączoną z potrzebą zrzucania winy za tę sytuację na wszystkich ludzi wokół. Dzięki temu wiemy, że nietypowe zachowanie „paranoika” ma podłoże w przeszłości, która rzutuje na obecne życie. Zachowanie paranoiczne może przejawiać się w różnych aspektach życia Kontakty społeczne – paranoik jest zawsze podejrzliwy i bardzo nieufanie podchodzi do innych ludzi. Sztywno trzyma się z góry ustalonych zasad, choć gdy odczuwa silny gniew, potrafi je złamać bez zastanowienia. Ma silne poczucie własnego „ja”, co oznacza, ze bardziej ceni siebie i własne potrzeby niż potrzeby innych. W bezpośrednim kontakcie może przyjąć postawę bardzo łagodną, miłą i budzącą zaufanie lub odwrotnie – być odpychający, zbyt małostkowy i analityczny w zwykłych sytuacjach międzyludzkich. Przecenia siebie, własną wartość dla towarzystwa, w którym się znajduje i często się wywyższa ponad innych.   Życie zawodowe – osoba z osobowością paranoiczną idealnie odnajdzie się w miejscu pracy, w którym ważne jest...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner