Piłka gimnastyczna
©anetlanda/Fotolia
Styl życia

Fit ball: piłka, która leczy, ćwiczy i bawi

Fit ball to szereg ćwiczeń, które wykonuje się przy pomocy piłki. Trening wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, wzmacnia poczucie równowagi oraz ćwiczy większość partii ciała.

Fit ball to szereg ćwiczeń, które wykonuje się przy pomocy piłki. Trening wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, wzmacnia poczucie równowagi oraz ćwiczy większość partii ciała.

 

Fit ball to wykonywanie zestawów treningowych przy użyciu gumowej piłki gimnastycznej, której średnica powinna wynosić od 55 cm do 65 cm. Jest to parametr dla osób dorosłych, ponieważ dzieci mogą korzystać z piłek analogicznie mniejszych w zależności od ich wzrostu. Piłka jest wypełniona powietrzem, co sprawia, że odznacza się dużą elastycznością. Można ją kupić w każdym sklepie sportowym za ok. 20-30 złotych.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z ananasem i szynką

Fit ball: dlaczego ćwiczymy z piłką?

Ćwiczenia z piłką są ciekawą odskocznią od tradycyjnych ćwiczeń na macie lub na siłowni. Fit ball polecany jest przede wszystkim osobom, które mają problem z koordynacją ruchową, utrzymaniem prawidłowej równowagi i balansu, ale również kobietom w ciąży, które na piłce ćwiczą mięśnie wykorzystywane podczas porodu: ud, pośladków, miednicy i pleców. Ćwiczenia wykonywane na piłce wzmacniają mięśnie ciała bardziej niż te wykonywane w sposób tradycyjny. Większość partii mięśniowych podczas treningu jest napiętych ze względu na ciągłą potrzebę utrzymywania równowagi, dlatego i efekty są szybko zauważalne. Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wzmacniają układ krążenia oraz układ stawowo-szkieletowy. Dodatkowo pozwalają się zrelaksować, ponieważ sama piłka lekko masuje mięśnie.

Fit ball: jakie ćwiczenia?

Ćwiczenia na piłce, które możemy wykonywać na macie, leżąc na piłce, podnosząc ją lub umieszczając między nogami:

  • brzuszki,
  • skłony,
  • wymachy rąk i nóg,
  • podciąganie rąk i nóg.

 

Są również ćwiczenia, które możemy wykonać tylko i wyłącznie z użyciem piłki gimnastycznej, m.in. rolowanie – odpychanie i przyciąganie piłki nogami lub rękami. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń na piłce. Jest to dobra forma dla połączenia treningu z zabawą.


Kobieta z piłką
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej: utrzymaj równowagę i ćwicz!
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.   Piłka fitball (potocznie nazywana w Polsce piłką gimnastyczną) jest powszechnie wykorzystywanym przyrządem do ćwiczeń na sali klubu fitness, salach rehabilitacyjnych oraz w domowym zaciszu. Polecana jest kobietom w ciąży, które dzięki piłce gimnastycznej ćwiczą mięśnie biorące udział w trakcie porodu: pośladków, ud i brzucha. Piłka fitball redukuje bóle pleców oraz relaksuje. Ćwiczenia na piłce na pośladki Połóż się na piłce na brzuchu, wyprostuj nogi . Postaraj się unosić na zmianę jedną, a następnie drugą nogę. Zachowaj wciąż wyprostowaną postawę. Staraj się nie ślizgać na piłce, wykonuje co najmniej 10 powtórzeń na jedną nogę. Pozostając w tej pozycji zegnij jedną nogę w kąt prosty względem reszty ciała i staraj się ją podnosić, tak jakby stopa miała dotknąć sufitu. Najpierw wykonaj ćwiczenie prawą, a następnie lewą nogą. Powtórz podnoszenie jednej nog i 10 razy. Ćwiczenia na piłce na uda Połóż się na podłodze i oprzyj wyprostowane nogi na piłce . Staraj się ją przybliżyć do siebie za pomocą nóg. Musisz mieć w tym ćwiczeniu biodra uniesione nad podłogą. Gdy czujesz, że piłka jest maksymalnie blisko, powoli powracaj do pozycji wejściowej. Oprzyj się bokiem na piłce, uklęknij na jedno kolano, a drugą nogę wyprostuj w bok. Starając się utrzymać równowagę, unoś lekko wyprostowaną nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy, starając się, aby noga nie dotknęła podłogi. Ćwiczenia na piłce na brzuch Połóż się na piłce na plecach, zapleć ręce z tyłu szyi i postaraj się wykonać 10 półbrzuszków. Staraj...

kobieta robiąca brzuszki na piłce
©imacture/Fotolia
Styl życia
Rzeźbienie i ujędrnianie brzucha ćwiczeniami z piłką gimnastyczną
Ćwiczenia z piłką na brzuch wzmocnią mięśnie tej partii ciała i pomogą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ćwiczenia możesz wykonać w domu, przed telewizorem. Potrzebujesz do nich piłki gimnastycznej i karimaty. Każde z poniższych ćwiczeń wykonuj regularnie 3-4 razy w tygodniu po 20-30 minut.

Ćwiczenia z piłką na brzuch wzmocnią mięśnie tej partii ciała i pomogą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ćwiczenia możesz wykonać w domu, przed telewizorem. Potrzebujesz do nich piłki gimnastycznej i karimaty. Każde z poniższych ćwiczeń wykonuj regularnie 3-4 razy w tygodniu po 20-30 minut. Ćwiczenia z piłką na brzuch w domu – brzuszki Połóż się na plecach na karimacie, a piłkę umieść pod zgiętymi kolanami. Ręce umieść pod głową i zacznij robić brzuszki odrywając górną część tułowia od podłogi. Ćwiczenia z piłką na brzuch w domu – brzuszki skośne Połóż się na plecach na piłce i podeprzyj się zgiętymi w kolanach nogami, twardo opierając je o podłogę. Ręce umieść za głową, brzuch trzymaj napięty , po czym unoś i opuszczaj tułów. Następnie wykonuj naprzemienne, niepełne skłony . Ćwiczenia z piłką na brzuch w domu – brzuszki z nogami w górze Połóż się na karimacie, załóż ręce za głowę i ugnij nogi w kolanach. Umieść piłkę gimnastyczną pomiędzy nogami, a kolana zbliż do klatki piersiowej. Potem unoś głowę, a ręce wyciągaj jak najdalej przed siebie. Ćwiczenia z piłką na brzuch w domu – brzuszki ze skrzyżowanymi nogami Połóż się na karimacie, stopę prawej nogi umieść na górze piłki, a lewą nogę połóż na kolanie prawej. Ręce umieść za głową i zacznij unosić klatkę piersiową, skręcając przy tym tułów . Staraj się prawym łokciem dotknąć lewego kolana. Ćwiczenia z piłką na brzuch w domu – unoszenie nóg Połóż się płasko na karimacie, a nogami chwyć piłkę gimnastyczną, najlepiej na wysokości łydek . Ręce ułóż wzdłuż tułowia, a ugięte nogi unoś powoli (trzymając nimi piłkę). Wytrzymaj tak 5-6 sekund, nogi przyciągnij do klatki piersiowej, a następnie powróć do pozycji początkowej. Sprawdź swą kondycje i koordynację ruchową....

Piłka do ćwiczeń
© Voyagerix/Fotolia.com
Styl życia
Piłka szwajcarska – wzmacnia ciało, poprawia równowagę, wyszczupla
Używanie piłki gimnastycznej do ćwiczeń oraz siedzenia korzystnie wpływa na kręgosłup, równowagę oraz stawy. Piłka pomaga też zgubić zbędne kilogramy i zbudować masę mięśniową. Wielkość piłki należy dobrać do swojego wzrostu.

Używanie piłki gimnastycznej do ćwiczeń oraz siedzenia korzystnie wpływa na kręgosłup, równowagę oraz stawy. Piłka pomaga też zgubić zbędne kilogramy i zbudować masę mięśniową. Wielkość piłki należy dobrać do swojego wzrostu.   Piłka do ćwiczeń, zwana też szwajcarską, gimnastyczną oraz fitness, świetnie wpływa na kręgosłup. Możesz używać jej do ćwiczeń (np. pilatesu) oraz do siedzenia przy biurku. Piłka stabilizuje ciało, pomaga przyjąć odpowiednią postawę i odciąża kręgosłup oraz stawy. Jej średnica zależy od wzrostu użytkownika. Zalety korzystania z piłki szwajcarskiej Piłka szwajcarska jest dużą okrągłą kulą z mocnej, elastycznej gumy. Można używać jej do ćwiczeń, fizjoterapii, siedzenia przy biurku czy zabawy z dzieckiem. Codzienne korzystanie z piłki gimnastycznej przynosi wiele korzyści: wzmacnia mięśnie całego ciała (a zwłaszcza brzucha , pleców, karku i pośladków), poprawia koncentrację i równowagę, odciąża kręgosłup i stawy oraz poprawia ich ruchomość (jest to szczególnie ważne u kobiet ciężarnych oraz osób starszych lub otyłych), redukuje napięcia i stres, poprawia krążenie krwi, poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych ciała, wyszczupla, poprawia postawę sylwetki (np. redukuje okrągłe plecy). Jak dobrać odpowiednią piłkę fitness? Piłkę do ćwiczeń można kupić w sklepach sportowych, supermarketach oraz w internecie. Ich ceny wahają się od 50 zł do 100 zł. Przed zakupem piłki należy zapoznać się dokładnie z zasadą dobierania odpowiedniej wielkości. Im wyższy wzrost, tym większa średnica produktu. Kobiety ciężarne, osoby otyłe oraz starsze powinny zaopatrzyć się w piłkę z systemem bezpieczeństwa ABS oraz obciążeniem do 1000 kg. Dzięki temu unikną nagłego upadku i kontuzji, jeśli produkt pęknie. Przed zakupem piłki można poprosić o...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik