Filtr na kran - jaki wybrać?
© Gorodetskaya/Fotolia.com
Styl życia

Wybór filtra na kran: wydajność, rozmiar oraz ciśnienie i żywotność wkładów

Filtr na kran pozwala oczyścić wodę z niepożądanych związków chemicznych. Zmniejsza też zawartość kamienia, zmiękczając wodę. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę m.in. na wydajność i rozmiar filtra oraz ciśnienie i temperaturę, przy jakiej pracuje.

Filtr na kran pozwala oczyścić wodę z niepożądanych związków chemicznych. Zmniejsza też zawartość kamienia, zmiękczając wodę. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę m.in. na wydajność i rozmiar filtra oraz ciśnienie i temperaturę, przy jakiej pracuje.

 

Jakość wody ma wpływ na zdrowie oraz na komfort życia, pogarszając smak potraw i napojów za sprawą chloru. Zmniejsza też żywotność sprzętów kuchennych, np. zmywarki i czajnika, na których osadza się kamień. Dzieje się tak przy twardej wodzie w kranie.

Filtr na kran - najważniejsze informacje

Filtr na kran to zazwyczaj filtr węglowy, który filtruje wodę przy użyciu ciśnienia z sieci wodociągowej. Oczyszcza wodę ze szkodliwych związków chemicznych, chloru, a także zanieczyszczeń mechanicznych. Dodatkowo poprawia smak wody z kranu. Jest bardzo łatwy w montażu i wymaga regularnej wymiany wkładów. Można go kupić już od 60-80 złotych. Parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierając filtr na kran to:

  • wydajność,
  • rozmiar oraz rozmiar przyłącza,
  • ciśnienie pracy,
  • temperatura pracy,
  • żywotność wkładów.

 

Szukasz dzbanka z wkładem filtrującym do wody w atrakcyjnej cenie? Koniecznie wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod promocyjny Agata Meble.

Wydajność filtra

W sprzedaży znajdują się urządzenia przeznaczone dla rodzin składających się z 2, 4, 5, 6 lub większej ilości osób. Większość filtrów węglowych ma wysoką wydajność, tj. około 100-200 litrów na godzinę. Pozwala to zapewnić stały dostęp do wody dobrej jakości dla całej rodziny.

Rozmiary filtra i przyłącza

Kupując filtr na kran, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Najlepiej sprawdzi się jak najmniejsze urządzenie, które nie zabierze tak potrzebnego nad zlewem miejsca. Przed wybraniem się do sklepu trzeba też zmierzyć rurki, czyli przyłącza, które powinno pasować do średnicy kranu.

Temperatura pracy filtra

Następnym parametrem istotnym podczas wyboru filtra jest temperatura jego pracy. To ważne szczególnie w domkach jednorodzinnych lub w miejscach, w których oszczędza się na ogrzewaniu. Urządzenie nie pracuje w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. W większości przypadków niezbędna jest temperatura od 20 do 50 stopni.

Ciśnienie pracy filtra na kran

Ostatnim istotnym kryterium jest ciśnienie pracy. Wyróżnia się maksymalne ciśnienie pracy oraz maksymalne ciśnienie uderzeniowe. Ten pierwszy rodzaj oznacza, iż ciśnienie wody może różnić się pomiędzy wejściem do filtra a wyjściem z niego. W praktyce oznacza to, że po nałożeniu urządzenia na kran, ciśnienie płynącej nim wody może być mniejsze niż dotychczas. Dzieje się tak, ponieważ filtrowanie obniża ciśnienie. Najczęściej maksymalna jego wartość w filtrach węglowych wynosi 3,5-4 atmosfer. Natomiast maksymalne ciśnienie uderzeniowe określa to, z jakim ciśnieniem woda trafia do filtra. Zazwyczaj przewyższa ono wartość ciśnienia w instalacjach wodnych w gospodarstwach domowych. Zwykle maksymalne ciśnienie uderzeniowe wynosi 20 atmosfer.

ręka trzymająca szklankę z wodą która leci z kranu
©PHILETDOM/Fotolia.com
Styl życia
Czym różni się woda z kranu od butelkowej? Skąd pochodzi „kranówka”?
Bezpieczeństwo wody z kranu jest potwierdzone badaniami z Unii Europejskiej, WHO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pochodzi ona z wód głębinowych lub powierzchniowych (rzek, stawów). Jeśli woda ma brunatny kolor lub brzydki zapach, to należy sprawdzić czystość rur oraz zainwestować w dzbanek z filtrem.

Bezpieczeństwo wody z kranu jest potwierdzone badaniami z Unii Europejskiej, WHO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pochodzi ona z wód głębinowych lub powierzchniowych (rzek, stawów). Jeśli woda ma brunatny kolor lub brzydki zapach, to należy sprawdzić czystość rur oraz zainwestować w dzbanek z filtrem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznaje, że tylko 15% wód butelkowanych jest bardziej korzystnych dla zdrowia niż czysta „kranówka”. Jednak ponad 60% Polaków nie ufa klasycznej wodzie z kranu. Woda z kranu a woda butelkowana Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce stwierdził, że woda z kranu jest w pełni bezpieczna do picia. Jej jakość jest również potwierdzona normami z Unii Europejskiej, które są nawet bardziej restrykcyjne niż te z WHO. Woda z kranu musi przejść badania mikrobiologiczne i chemiczne, aby była dostępna do powszechnego użytku. Jednak każdy może sprawdzić jakość „kranówki” na stronach internetowych przedsiębiorstw wodociągowych lub w sanepidzie. W dużych miastach sprawdza się wydajność wodociągu codziennie na wszystkich etapach uzdatniania. Jednak panuje powszechny stereotyp dotyczący szkodliwości „kranówki”. Natomiast do wyprodukowania jednej plastikowej butelki używa się 3 razy więcej wody niż w niej się znajduje. Średnio każdy Polak korzysta z 60 butelek rocznie, z czego tylko jedna czwarta jest poddana recyklingowi. Rozkład jednej plastikowej butelki trwa do 500 lat, czyli około 15 pokoleń. Skąd pochodzi woda dostarczana do kranu? Wodociągi, które dostarczają wodę do kranu, w wielu rejonach korzystają z wód głębinowych (najlepszej jakości), które niemal nie wymagają uzdatniania. Często dodatkowo napowietrza się ją i filtruje, aby pozbyć się nadmiaru manganu i żelaza. Najlepsza jakościowo woda...

Kot pije wodę.
©dinachi/Fotolia.com
Styl życia
Fontanna dla kota zamiast miski. Sposób na czystą wodę do picia
Fontanna dla kota filtruje wodę na bieżąco poprzez jej stały przepływ z górnej części urządzenia do miski. Świeża woda zachęca koty do picia. Decydując się na kupno fontanny, należy zwrócić uwagę na wielkość fontanny, a także na łatwość jej czyszczenia.

Fontanna dla kota filtruje wodę na bieżąco poprzez jej stały przepływ z górnej części urządzenia do miski. Świeża woda zachęca koty do picia. Decydując się na kupno fontanny, należy zwrócić uwagę na wielkość fontanny, a także na łatwość jej czyszczenia.   Fontanna dla kota może z powodzeniem zastąpić miskę . Zwierzętom jest wygodniej pić z fontanny, ponieważ jest większa niż miska . Oprócz tego, nie trzeba się martwić o wymianę wody, która jest na bieżąco filtrowana. Dlaczego warto kupić fontannę dla kota? Fontannę dla kota warto kupić dla zwierząt, które nie lubią pić wody. Woda stojąca w misce szybko staje się mętna i niesmaczna, natomiast strumień wody płynącej z fontanny zachęci zwierzaka do picia. W naturze koty piją wodę z rzek lub strumyków, która stale się porusza. Z tego powodu koty chętniej piją płyny, które są w ruchu, np. wodę cieknącą z kranu lub płynącą właśnie z fontanny. Picie wody przez koty jest niezbędne do właściwego funkcjonowania nerek . Może być stosowane profilaktycznie w chorobach dróg  moczowych i powstawaniu kamieni nerkowych. Jak działa fontanna dla kota? Zalety urządzenia Fontanna dla kota ma następujące zalety: zapewnia stały dostęp do świeżej, schłodzonej wody; dostarcza lepiej natlenioną, świeżą i smaczniejszą wodę dzięki jej stałej cyrkulacji; regularnie usuwa zanieczyszczenia, osady, sierść i resztki pokarmu z wody za pomocą mechanicznego filtra; neutralizuje nieprzyjemne zapachy i metaliczny posmak wody dzięki filtrowi zawierającemu aktywny węgiel; umożliwia korzystanie z poidełka kilku kotom dzięki szerokiej powierzchni przeznaczonej do picia – zwierzęta mogą pić zarówno z kopuły poidła, jak i z miseczki ; jest łatwa do czyszczenia; jest bezpieczna: urządzenia do...

Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Styl życia
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza nie jest łatwa decyzja. Każdy rodzaj nawilżacza: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy ma swoje plusy i minusy. Jaki nawilżacz powietrza najlepiej się sprawdzi w naszym pomieszczeniu?  Jak działa nawilżacz powietrza? Nawilżacz powietrza zmienia wodą w parę wodną i rozpyla kropelki cieczy w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju nawilżacza parowanie odbywa się za pomocą ciepła, zimna lub ultradźwięków. Optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić od 40% do 60%. Poziom wilgotności powietrza w większości pomieszczeń jest zbyt niski. Wpływa to niekorzystnie na błony śluzowe, skórę i włosy. Zbyt suche powietrze spowalnia leczenie przeziębienia , bólu gardła, chrypki czy kataru.  Rodzaje nawilżaczy powietrza W sklepach można znaleźć cztery rodzaje nawilżaczy: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Każdy z nich różni się sposobem użytkowania i konserwacji. Nawilżacze klasyczne to naczynia ceramiczne, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Woda pod wpływem ciepła odparowuje. Z tego typu nawilżacza można korzystać tylko jesienią i zimą, kiedy kaloryfery wytwarzają ciepło. Są one mało efektywne. Nawilżacze parowe działają na zasadzie czajników elektrycznych. Wbudowana w nich grzałka podgrzewa ciecz, która zmienia się w parę wodną. Plusem jest to, że kropelki wody są oczyszczone i nie zawierają drobnoustrojów. Niestety dodatkowo podgrzewają temperaturę w pokoju i można się nimi poparzyć. Nawilżacz ewaporacyjny  również działa na zasadzie parowania wody, jednak jest ono chłodna. Działanie napędzane jest przez specjalny wiatrak, który skierowany jest na wkład nawilżający. Bywają one dość głośne, a matę nawilżającą należy zmieniać co...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner