Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Mężczyzna skaczący na bungee.
©Ammit/fotolia
Styl życia

Epinefryna, inaczej adrenalina – hormon stresu i preparat leczniczy

Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.

Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.

 

Epinefryna (adrenalina) jest produkowana przez gruczoły dokrewne grzebienia nerwowego. Odpowiedzialna jest za reakcje organizmu na sytuacje stresowe bądź na zagrożenie. Potocznie nazywana jest „hormonem stresu”, a w angielskim nazewnictwie „3 x F”, co oznacza: fright – strach, fight – walka, flight – ucieczka.

Mechanizm działania adrenaliny

Adrenalina jest związkiem zaliczanym do amin katecholowych. Wykazuje działanie pobudzające układ sympatyczny – współczulny, co warunkowane jest pośrednim bądź bezpośrednim oddziaływaniem na receptory α1, α2, β1, β2. W przypadku działania na organizm czynników stresogennych gruczoły dokrewne otrzymują sygnały alarmowe indukujące produkcję hormonów. Jednymi z głównych narządów, których działanie zostaje pobudzone są nadnercza wytwarzające katecholaminy, między innymi adrenalinę.

Jak działa epinefryna?

Ważną rolą adrenaliny w organizmie jest jej udział w mechanizmie stresu – natychmiastowej reakcji organizmu na pojawiające się zagrożenie. Dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszonego rytmu serca, rozszerzenia źrenic. Epinefryna wpływa na metabolizm organizmu powodując wzrost stężenia glukozy, triglicerydów, „złego cholesterolu” (frakcja LDL cholesterolu), fosfolipidów i mleczanów we krwi. Działanie to odbywa się za pośrednictwem receptorów α2, co zmniejsza wydzielanie insuliny oraz poprzez receptory β1 nasilając glikogenolizę (nieprawidłowe magazynowanie glikogenu w wątrobie, nerkach i mięśninach) oraz przyspieszając uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej.

Skutki działania adrenaliny u kobiet i mężczyzn

Adrenalina może negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. Hormon stresu w większych ilościach występuje wśród mężczyzn, co powoduje, iż u tej płci częściej rozwijają się różne choroby, między innymi schorzenia ze strony układu krążenia czy choroba wrzodowa żołądka. U kobiet funkcję ochronną przed szkodliwym wpływem adrenaliny na organizm pełnią estrogeny. Jednak z wiekiem ich ilość maleje, co może skutkować wzrostem wrażliwości organizmu na działanie adrenaliny. W przypadku płci pięknej hormon ten stanowi zagrożenie dla urody. Adrenalina w warunkach działania silnych emocji, stresu czy zdenerwowania powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Przyczynia się to do wystąpienia na skórze czerwonych plam. Dla kobiet narażonych na większe stężenia adrenaliny we krwi charakterystyczne jest występowanie na twarzy „lwiej zmarszczki” czyli dwóch linii na czole znajdujących się między brwiami.

Adrenalina – do jakich chorób się przyczynia

Przedłużające się działanie stresu, a tym samym nadmierna ilość adrenaliny predysponują do rozwoju różnych chorób. Najbardziej niebezpieczne są schorzenia układu krążenia. Może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia tętna, arytmia serca.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Związek chemczny adrenalina.
©ollaweila/fotolia
Styl życia
Epinefryna, czyli adrenalina i jej znaczenie w lecznictwie
Epinefryna jest związkiem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm, ale ma również znaczenie medyczne. Stosowana jest w alergologii, w warunkach wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, w celu zatamowania krwawień czy przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

Epinefryna jest związkiem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm, ale ma również znaczenie medyczne. Stosowana jest w alergologii, w warunkach wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, w celu zatamowania krwawień czy przy nagłym zatrzymaniu krążenia.   Epinefryna, bardziej znana pod nazwą adrenaliny, zaliczana jest do amin katecholowych. Potocznie nazywana jest hormonem stresu - do jej nagłego wyrzutu dochodzi wskutek działania na organizm czynników stresowych. Adrenalina jest również wykorzystywana w medycynie pod postacią różnorodnych preparatów. Epinefryna – zastosowanie lecznicze Jedną z konieczności zastosowania epinefryny u człowieka jest wystąpienie silnej reakcji alergicznej, czyli tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego, rozwijającego się w odpowiedzi na zadziałanie określonej substancji, np. jad pszczoły lub osy. Adrenalina wykorzystywana jest również do hamowania krwawień , gdyż powoduje skurcz naczyń krwionośnych i podnosi ciśnienie krwi . W medycynie wykorzystuje się również funkcję epinefryny, jaką jest rozszerzenie oskrzeli. Przy obrzęku dróg oddechowych oraz napadach ostrej duszności ułatwia ona oddychanie poprzez rozluźnienie mięśni gładkich oskrzeli. Preparaty lecznicze zawierające epinefrynę Wśród preparatów leczniczych zawierających w swoim składzie epinefrynę można wyróżnić leki stosowane w przypadkach ostrych reakcji alergicznych. Ich działanie polega na zapobieganiu niedociśnieniu oraz rozszerzaniu oskrzeli. Inne podwyższają ciśnienie krwi, przyspieszają akcję serca oraz rozkurczają mięśnie gładkie dróg oddechowych. Wykorzystywane są przy wstrząsie anafilaktycznym . Preparaty zawierające epinefrynę są niekiedy stosowane w innych celach, na przykład do miejscowego znieczulenia stomatologicznego. Działanie epinefryny zależne od dawki...

mężczyźni grający w szachy
© olly/Fotolia.com
Styl życia
Adrenalina: poprawia koncentrację, dodaje siły i energii, ratuje życie
Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon produkowany przez gruczoły dokrewne. Uaktywnia się w sytuacjach stresu, rywalizacji i zagrożenia. Adrenalina podnosi tętno i ciśnienie krwi oraz sprawia, że mocniej bije serce. Wysoki poziom adrenaliny może działać mobilizująco, ale długotrwałe podniesienie tego hormonu wpływa negatywnie na zdrowie.

Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon produkowany przez gruczoły dokrewne. Uaktywnia się w sytuacjach stresu, rywalizacji i zagrożenia. Adrenalina podnosi tętno i ciśnienie krwi oraz sprawia, że mocniej bije serce. Wysoki poziom adrenaliny może działać mobilizująco, ale długotrwałe podniesienie tego hormonu wpływa negatywnie na zdrowie.   Co to jest adrenalina skutecznie wyjaśnia jej potoczna angielska nazwa, czyli 3F: fight, fright, flight (walka, strach, ucieczka). Wydzielanie adrenaliny towarzyszy doświadczaniu mocnych wrażeń, takich jak jazda kolejką w wesołym miasteczku, stres przed egzaminem , czy rywalizacja sportowa, a także zagrożenie. Jak powstaje adrenalina W sytuacji stresu czy zagrożenia mózg wysyła sygnał do gruczołów dokrewnych, które produkują hormony. To właśnie wtedy uaktywniają się nadnercza, czyli małe gruczoły znajdujące się tuż nad nerkami . W sytuacji napięcia nadnercza produkują hormony: kortyzol, noradrenalinę i właśnie adrenalinę. To adrenalina jest produkowana jako pierwsza i pełni główną rolę w sytuacji zagrożenia. Jak działa adrenalina Adrenalina działa głównie na układ krążenia. Przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa częstotliwość rytmu serca i poprawia napięcie mięśni. Zmniejsza aktywność układu trawiennego, w wyniku czego znika uczucie głodu. Wpływa również na gospodarkę węglowodanową, podnosi poziom cukru we krwi . Adrenalina powoduje gwałtowny przypływ energii i motywuje organizm do działania. Adrenalina pozytywna i adrenalina negatywna Adrenalina działa pozytywnie na organizm, pod warunkiem, że jej wydzielanie nie trwa długo. Taka pozytywna adrenalina pobudza organizm i poprawia wszystkie cechy motoryczne, to jest siłę, szybkość i wytrzymałość. Ponadto pomaga skoncentrować się na celu i podnieść motywację. Kiedy emocje już...

Kobieta ma bardzo stresujący dzień w pracy
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Styl życia
Zmęczenie nadnerczy, czyli przypadłość XXI. wieku
Zmęczenie nadnerczy to przypadłość ludzi prowadzących stresujący tryb życia. W sytuacjach napięcia gruczoły nadnerczy produkują kortyzol i adrenalinę, a nadmierne wydzielanie tych hormonów może osłabić cały organizm.

Zmęczenie nadnerczy to przypadłość ludzi prowadzących stresujący tryb życia. W sytuacjach napięcia gruczoły nadnerczy produkują kortyzol i adrenalinę, a nadmierne wydzielanie tych hormonów może osłabić cały organizm.   Zmęczenie nadnerczy nie jest przez medycynę uznawane za chorobę. Lekarze rozpoznają jedynie chorobę Addisona, czyli poważne uszkodzenie nadnerczy. Zmęczenie, czy też wyczerpanie nadnerczy to lekkie zaburzenia pracy tych gruczołów. Nadnercza i ich rola w organizmie Nadnercza to gruczoły znajdujące się w dolnej części pleców, za nerkami. Ich kształt jest niesymetryczny – każdy człowiek ma jedno trójkątne nadnercze, a drugie o kształcie półksiężyca. Rolą nadnerczy jest regulacja metabolizmu, wydzielanie hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny, zapobieganie procesom zapalnym i zarządzanie poziomem energii w organizmie. Kiedy nadnercza stają się zmęczone? Kortyzol i adrenalina to hormony wydzielane przez organizm w momentach zagrożenia, wzmożonego napięcia, silnych reakcji emocjonalnych. Obecnie wielu ludzi prowadzi tryb życia prowadzący do nadmiernego wydzielania tych hormonów. Do czynników znacznie zwiększających wytwarzanie kortyzolu i adrenaliny zalicza się na przykład stresująca praca, zbyt mała ilość snu, nadmierny wysiłek fizyczny. Nadnercza produkujące hormony w nadprogramowych ilościach mogą stać się zmęczone, czyli przepracowane. Zmęczenie nadnerczy: jak je rozpoznać Do najczęstszych objawów zmęczenia nadnerczy zalicza się:   problemy ze snem : utrudnione wstawanie, zmęczenie nawet po długim śnie, częste budzenie się w nocy, zaburzenia koncentracji i uwagi, osłabiona odporność, częste infekcje, obniżone libido , wypadanie włosów , pogorszenie kondycji skóry – suchość, zmarszczki, szary...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner