Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Styl życia

Rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza: termiczne, ewaporacyjne, ultradźwiękowe – wady i zalety

Nawilżacz powietrza jest przydatny szczególnie w okresie grzewczym (jesień-zima). Suche powietrze może zawierać w sobie kurz i pył, który może podrażniać górne drogi oddechowe. Elektryczny nawilżacz to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza poprzez uwalnianie pary wodnej.

Nawilżacz powietrza jest przydatny szczególnie w okresie grzewczym (jesień-zima). Suche powietrze może zawierać w sobie kurz i pył, który może podrażniać górne drogi oddechowe. Elektryczny nawilżacz to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza poprzez uwalnianie pary wodnej.

 

Poziom wilgotności powietrza sprawdza się za pomocą higrometru. Jeżeli urządzenie pokazuje około 40-60 procent wilgotności w pomieszczeniu – jest to stan idealny dla mieszkania. Za duże nawilżenie (powyżej 60 procent) powoduje rozwój pleśni i grzybów.

Elektryczny nawilżacz termiczny (grzewczy, parowy)

Po włączeniu urządzenia do prądu, woda w pojemniku nagrzewa się za pomocą grzałki i uwalnia w postaci delikatnej mgiełki. Woda, gotując się, niszczy zanieczyszczenia i bakterie unoszące się w powietrzu. Dodatkowym plusem jest to, że lekko podnosi temperaturę w pokoju, co sprawdza się w chłodne dni. Nawilżacz parowy pobiera jednak dość dużo energii, wymaga częstego czyszczenia i odkamieniania, a korzystając z niego trzeba uważać, aby się nie oparzyć gorącą parą.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy działa na falach dźwiękowych o dużej częstotliwości. Człowiek nie odczuwa tych delikatnych wibracji, zwierzęta niestety tak. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, tworząc z niej mgiełkę. Większość urządzeń posiada stopnie regulacji natężenia pracy oraz możliwość wyboru pary ciepłej (podgrzanej) lub zimnej. Wygodnym rozwiązaniem jest też to, że większość modeli ma wbudowany higrometr, czyli wilgotnościomierz. Pozwala on na bieżąco kontrolować wilgotność powietrza w pokoju i dostosowywać pracę urządzenia do warunków. Zaawansowane urządzenia mają też dodatkowe funkcje np. jonizator powietrza, oczyszczacz powietrza, automatyczną regulację natężenia nawilżania, automatyczne wyłączanie przy pustym zbiorniku, elektroniczny panel sterowania itp.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny zawiera zbiornik wody, filtr włókninowy nawilżany wodą i wentylator wymuszający cyrkulację. Po włączeniu urządzenia wentylator zasysa z pomieszczenia suche powietrze, przepuszcza je przez filtr i wypuszcza nawilżone w postaci zimnej mgiełki. Powietrze w urządzeniu nie jest ogrzewane. Niektóre modele mają funkcję aromaterapii, przez co, oprócz nawilżania, rozpylają w pokoju zapach. Ewaporacyjny nawilżacz pobiera znacznie mniej energii, w porównaniu z np. parowym. Minusem urządzenia jest to, że w czasie pracy szumi, co może przeszkadzać, np. podczas snu. Wymaga też regularnego czyszczenia i wymiany filtra.

Nawilżacz powietrza dla dziecka

Do dziecięcego pokoju można wstawić ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który dzięki cichej pracy nie wybudzi dziecka ze snu. Ultradźwięki wykorzystywane w urządzeniu stosowane są również w diagnostyce kobiet ciężarnych i noworodków. Pomimo korzystania z elektrycznego nawilżacza, trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju dziecięcego.

 

Suche powietrze można też nawilżyć, stosując domowe sposoby. Najprostszym z nich jest wstawienie do pokoju naczynia z wrzątkiem. Trzeba jednak uważać, by się nie poparzyć. Prostym rozwiązaniem jest też zawieszenie na grzejniku mokrych ręczników. Te metody są jednak mało wydajne.


Nawilżacz powietrza
© Budimir Jevtic/Fotolia.com
Styl życia
Zbyt suche powietrze w domu można nawilżyć, używając prostych metod
Woda paruje pod wpływem wysokiej temperatury, więc żeby nawilżyć suche powietrze, wystarczy postawić w pomieszczeniu naczynie z wrzątkiem. Dobrym sposobem na suche powietrze są też rośliny doniczkowe czy urządzenia przeznaczone specjalnie do nawilżania powietrza.

Woda paruje pod wpływem wysokiej temperatury, więc żeby nawilżyć suche powietrze, wystarczy postawić w pomieszczeniu naczynie z wrzątkiem. Dobrym sposobem na suche powietrze są też rośliny doniczkowe czy urządzenia przeznaczone specjalnie do nawilżania powietrza.   Suche powietrze w domu to problem pojawiający się głównie w sezonie grzewczym. Jest ono szkodliwe dla zdrowia, ponieważ zmniejsza odporność organizmu i wysusza cerę . Źle wpływa również na zwierzęta domowe, rośliny a także drewniane meble, ponieważ wysuszone drewno zaczyna pękać. Tanie, domowe sposoby na suche powietrze Najprostszą metodą nawilżenia powietrza w pomieszczeniu jest otworzenie okna czy drzwi balkonowych . Działa to zwłaszcza zimą, kiedy wilgotność powietrza na zewnątrz jest zwykle wyższa niż wewnątrz pomieszczeń, a wysoka różnica temperatur przyśpiesza wymianę powietrza w pomieszczeniu.   Innym prostym sposobem jest powieszenie na ciepłym kaloryferze mokrych ręczników. Dzięki temu w pokoju będzie i ciepło, i komfortowo pod względem wilgotności. Suche powietrze nawilży także bardzo gorąca, parująca woda. Wystarczy nalać jej do szerokiego naczynia i pozostawić do ostygnięcia w miejscu, gdzie powietrze jest zbyt suche. Aby oprócz nawilżenia uzyskać odświeżający zapach, można do wody dodać kilka kropel zapachowego olejku . Można również zakupić specjalny pojemnik, który wypełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Wilgotność powietrza jest większa w pomieszczeniach, w których stoją rośliny doniczkowe. Urządzenia nawilżające rozwiązują problem zbyt suchego powietrza Są trzy typy urządzeń przeznaczonych do nawilżania powietrza : ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Nawilżacz parowy działa podobnie jak naczynie z bardzo gorącą wodą – jest ona podgrzewana do temperatury parowania i w ten sposób dostaje się do otoczenia. Natomiast nawilżacz...

Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Styl życia
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza nie jest łatwa decyzja. Każdy rodzaj nawilżacza: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy ma swoje plusy i minusy. Jaki nawilżacz powietrza najlepiej się sprawdzi w naszym pomieszczeniu?  Jak działa nawilżacz powietrza? Nawilżacz powietrza zmienia wodą w parę wodną i rozpyla kropelki cieczy w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju nawilżacza parowanie odbywa się za pomocą ciepła, zimna lub ultradźwięków. Optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić od 40% do 60%. Poziom wilgotności powietrza w większości pomieszczeń jest zbyt niski. Wpływa to niekorzystnie na błony śluzowe, skórę i włosy. Zbyt suche powietrze spowalnia leczenie przeziębienia , bólu gardła, chrypki czy kataru.  Rodzaje nawilżaczy powietrza W sklepach można znaleźć cztery rodzaje nawilżaczy: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Każdy z nich różni się sposobem użytkowania i konserwacji. Nawilżacze klasyczne to naczynia ceramiczne, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Woda pod wpływem ciepła odparowuje. Z tego typu nawilżacza można korzystać tylko jesienią i zimą, kiedy kaloryfery wytwarzają ciepło. Są one mało efektywne. Nawilżacze parowe działają na zasadzie czajników elektrycznych. Wbudowana w nich grzałka podgrzewa ciecz, która zmienia się w parę wodną. Plusem jest to, że kropelki wody są oczyszczone i nie zawierają drobnoustrojów. Niestety dodatkowo podgrzewają temperaturę w pokoju i można się nimi poparzyć. Nawilżacz ewaporacyjny  również działa na zasadzie parowania wody, jednak jest ono chłodna. Działanie napędzane jest przez specjalny wiatrak, który skierowany jest na wkład nawilżający. Bywają one dość głośne, a matę nawilżającą należy zmieniać co...

Czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju niemowlaka?
© famveldman/Adobe Stock
Styl życia
Czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju niemowlaka?
W okresie jesienno-zimowym jednym z częstych problemów w domach i mieszkaniach jest zbyt suche powietrze. Niskie temperatury na zewnątrz wymuszają podkręcenie ogrzewania, co wiąże się z pogorszeniem jakości domowego powietrza. Ono przekłada się na stan zdrowia i samopoczucie domowników. Szczególnie tych najmłodszych. Jednym z rozwiązań jest zakup do pokoju niemowlaka nawilżacza powietrza. Podpowiadamy, czy warto zainwestować w tego typu urządzenie.

W okresie jesienno-zimowym jednym z częstych problemów w domach i mieszkaniach jest zbyt suche powietrze. Niskie temperatury na zewnątrz wymuszają podkręcenie ogrzewania, co wiąże się z pogorszeniem jakości domowego powietrza. Ono przekłada się na stan zdrowia i samopoczucie domowników. Szczególnie tych najmłodszych. Jednym z rozwiązań jest zakup do pokoju niemowlaka nawilżacza powietrza. Podpowiadamy, czy warto zainwestować w tego typu urządzenie.   Zbyt suche powietrze w pokoju maluszka może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie jego organizmu. Najczęściej jest to charakterystyczny, pojawiający się w nocy katar. Nie ma on związku z żadną infekcją, lecz jest spowodowany właśnie zbyt suchym (czasami również zbyt ciepłym) powietrzem. Zalety i wady nawilżaczy powietrza do pokojów dziecięcych Rodzice małych dzieci stają zazwyczaj przed dylematem: kupić nawilżacz powietrza czy też nie? Wybranie drugiej opcji wiąże się z koniecznością poznania domowych sposobów radzenia sobie z suchym powietrzem . Kwestia ich skuteczności i wpływu na zdrowie jest jednak tematem wielu dyskusji i jednoznaczne stwierdzenie czy chociażby wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach nie szkodzi zdrowiu, jest trudne.   Wiadomo natomiast, że dobrym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza . W zależności od rodzaju i modelu nawilżacze mogą zapewniać: równomierne rozprowadzenie wilgoci w danym pomieszczeniu, minimalizowanie rozprzestrzeniania się bakterii, oczyszczanie organizmu poprzez funkcję jonizowania powietrza.   Jeśli chodzi o minusy, to niektóre modele pracują dosyć głośno i mogą przeszkadzać w spokojnym śnie dziecku i rodzicom. Ponadto sprzęt renomowanych marek jest zazwyczaj drogi i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Nawilżacze powietrza: rodzaje,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner