Małe dziecko zostawione w samochodzie
©davit85/Fotolia
Styl życia

Dziecko zamknięte w samochodzie na słońcu przeżyje około 15 minut

Samochód pozostawiony na słońcu nagrzewa się bardzo szybko, a zamknięte w nim dziecko może umrzeć z powodu udaru cieplnego już po 15 minutach. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja, jeśli się takie uwięzione dziecko zauważy. Trzeba je wydostać z auta, a jeśli nie ma innego wyjścia i w ciągu kilku minut opiekun malca nie zjawia się – konieczne może być wybicie szyby.

Samochód pozostawiony na słońcu nagrzewa się bardzo szybko, a zamknięte w nim dziecko może umrzeć z powodu udaru cieplnego już po 15 minutach. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja, jeśli się takie uwięzione dziecko zauważy. Trzeba je wydostać z auta, a jeśli nie ma innego wyjścia i w ciągu kilku minut opiekun malca nie zjawia się – konieczne może być wybicie szyby.

Próba odnalezienia opiekuna dziecka zamkniętego w samochodzie

Przed podjęciem radykalnych kroków trzeba się rozejrzeć, czy nie wraca opiekun malca pozostawionego w nagrzanym aucie. Jeśli parking należy do sklepu, można też poprosić ochronę obiektu o wezwanie właściciela pojazdu. Nie należy jednak zwlekać, ponieważ każda minuta może być decydująca. Dziecko zamknięte w samochodzie może umrzeć już po 15 minutach na skutek udaru cieplnego. Jeśli poszukiwania opiekuna nie przyniosły rezultatu, trzeba działać.

Zabezpieczenie siebie przed konsekwencjami prawnymi wybicia szyby w samochodzie z zamkniętym w środku dzieckiem

Polskie prawo dopuszcza wybicie szyby w aucie, jeśli istnieje ryzyko zagrożenia życia. Niemniej jednak warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami, jeśli właściciel pojazdu oskarży ratującego np. o próbę kradzieży czy włamania do auta. Zanim stłuczemy szybę w aucie trzeba zadzwonić na numer alarmowy i poinformować służby o zaistniałej sytuacji oraz o tym, że być może trzeba będzie wybić szybę. Dzięki temu, że wszystkie rozmowy są rejestrowane, łatwo będzie w razie czego udowodnić swoje rzeczywiste intencje. Wskazane jest też znalezienie świadków i prośba do któregoś z nich o nagranie całej akcji.

Bezpieczne wybicie szyby w samochodzie z zamkniętym w środku dzieckiem

Wybicie szyby nie jest tak proste, ponieważ do wykonania szyb samochodowych używa się hartowanego szkła. Dlatego aby uwolnić dziecko zamknięte w samochodzie, potrzeba czegoś ciężkiego i twardego, np. gaśnicy, młotka czy dużego klucza do kół albo łomu. Jeśli jednak w pobliżu nie ma żadnego narzędzia, należy użyć kamienia. Rękę trzeba zabezpieczyć dostępnym materiałem, np. koszulką. Wybicie szyby wymaga dużej siły i zdecydowania. Nie wolno wybijać szyby, przy której siedzi dziecko zamknięte w samochodzie. Jeśli malec siedzi z tyłu, najlepiej wybić przednią szybę po przeciwnej stronie. Dziecko zapewne przestraszy się zamieszania, dlatego można je ostrzec, co zamierza się zrobić i spróbować je uspokoić. Gdy maluch jest nieprzytomny, nie ma chwili do stracenia.

Pierwsza pomoc dla dziecka zamkniętego w samochodzie

Po wybiciu szyby dziecko należy jak najszybciej wydobyć z pojazdu i przenieść w cień. Gdy jest nieprzytomne i nie oddycha, konieczne jest podjęcie resuscytacji i kontynuowanie jej aż do przybycia pogotowia. Pierwszą pomoc zaczyna się od odchylenia głowy dziecka i wykonania 5 oddechów ratunkowych. Jeśli nie ma reakcji, należy przystąpić do masażu serca. U niemowląt wykonuje się go dwoma palcami. Należy uciskać miejsce nieco powyżej łączenia żeber i mostka. Po 30 uciskach wykonuje się 2 oddechy i sekwencję powtarza do momentu, aż powróci krążenie lub do przybycia służb ratunkowych.

 

Dziecko w foteliku samochodowym
©Halfpoint/Fotolia
Styl życia
Jak przewozić dziecko w samochodzie?
Dziecko w samochodzie powinno się przewozić wedle ustalonych przepisów, które zmieniły się z dniem 15 maja 2015 roku.

Dziecko w samochodzie powinno się przewozić wedle ustalonych przepisów, które zmieniły się z dniem 15 maja 2015 roku. Dziecko w samochodzie. Jak przewozić? Z dniem 15 maja 2015 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Do tej pory, dziecko trzeba było przewozić w foteliku samochodowym , jeśli nie ukończyło 12 lat. Nowe przepisy nie dotyczą już wieku, a wzrostu dziecka, które mając minimum 150 cm wzrostu może już podróżować samochodem bez fotelika, a w zapiętych pasach. Nawet dziecko, które ma więcej niż 12 lat, a nie uzyskało określonego wzrostu powinno jeździć w bezpiecznym foteliku .   Kodeks drogowy zabrania przewożenia dzieci do lat 3 samochodem, który nie ma pasów bezpieczeństwa. Ustalono także, że dzieci mające wzrost mniejszy niż 150 cm nie mogą siedzieć podczas jazdy na przednim siedzeniu, obok kierowcy. W dodatku dopuszcza się przewożenie bez fotelika trzeciego dziecka, które ma najmniej 3 lata, a dwójka pozostałych maluchów siedzi w fotelikach. Z uwagi na małą szerokość pojazdu nie jest możliwe wsadzenie trzeciego fotelika do samochodu. Jeśli kierowca nie będzie przestrzegał przepisów, może otrzymać mandat, za który zapłaci 150 zł. Ponadto otrzyma 6 pkt. karnych.   Czy wiesz, jak reagować,  gdy zobaczysz  dziecko zamknięte w samochodzie ?  Pozostawienie dziecka w upalny dzień w samochodzie może, być bardzo niebezpieczne dla malucha. Zobacz, jak powinna przebiegać  pierwsza pomoc podczas utraty przytomności .  Dziecko wystawione na działanie promieni słonecznych, może dostać udaru. Dowiedz się, jak wygląda  pierwsza pomoc przy udarze cieplnym .

dwie kobiety opalają się na plaży
Flickr/Pedro Ribeiro Simões/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Niebezpieczne skutki udaru słonecznego
Udar cieplny to inaczej przegrzanie organizmu, porażenie cieplne. Jego konsekwencje zależą przede wszystkim od szybkości i jakości udzielonej pomocy, dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc.

Udar cieplny to inaczej przegrzanie organizmu, porażenie cieplne. Jego konsekwencje zależą przede wszystkim od szybkości i jakości udzielonej pomocy, dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc. Udar cieplny a udar słoneczny Udar cieplny jest pojęciem nadrzędnym. Pojawia się w przypadku, gdy organizm nie radzi sobie z oddawaniem ciepła. Najbardziej zagrożoną częścią człowieka jest wówczas głowa. Odmianą udaru cieplnego jest udar słoneczny, który następuję w sytuacji, gdy człowiek zbyt długo przebywał na intensywnym słońcu. Układ nerwowy przestaje wówczas pracować tak, jak powinien. Czynniki sprzyjające udarowi cieplnemu Udar cieplny pojawia się przede wszystkim w wyjątkowo gorące dni lata . Szczególną ostrożność powinnaś zachować przy następujących warunkach: wysokiej temperaturze, podczas przebywania na plaży, w parnej atmosferze, podczas prac rolniczych, w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji, dusznych pokojach. Objawy przegrzania organizmu Do symptomów udaru cieplnego zalicza się: duszność, mdłości, zawroty głowy, gorącą, zazwyczaj czerwoną skórę, temperaturę ciała powyżej 39 stopni, szybkie tętno. Niekiedy przy udarze cieplnym dochodzi do zaburzeń świadomości oraz omdlenia. Jak pomóc osobie, która dostała udaru cieplnego? Pierwsza pomoc zależy przede wszystkim od tego, czy osoba po udarze słonecznym jest przytomna, czy też nieprzytomna. W pierwszym przypadku należy zaprowadzić chorego do miejsca, w którym znajdzie cień i chłód. Osobę, która zemdlała trzeba oczywiście przenieść. Następnie rozluźnij ubranie (np. rozepnij guziki) oraz zdejmij rzeczy uniemożliwiające swobodny przepływ powietrza, np. obuwie.   Zadbaj, by chory pozostawał we właściwej pozycji. Właściwą pozycję...

Dziewczynka z kucykami je obiad.
©Andrey Kuzmin/Fotolia
Styl życia
Pierwsza pomoc dla niemowląt w przypadku zakrztuszenia wymaga właściwej oceny sytuacji
Zakrztuszenie to inaczej zablokowanie dróg oddechowych ciałem obcym. Jeśli dziecko jest sine i nie może oddychać, natychmiast należy wezwać pogotowie i rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy. Gdy dziecko może nabrać powietrza, być może będzie w stanie wykasłać to, co utknęło w jego drogach oddechowych.

Zakrztuszenie to inaczej zablokowanie dróg oddechowych ciałem obcym. Jeśli dziecko jest sine i nie może oddychać, natychmiast należy wezwać pogotowie i rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy. Gdy dziecko może nabrać powietrza, być może będzie w stanie wykasłać to, co utknęło w jego drogach oddechowych. Ocena sytuacji i pierwsza pomoc dla dzieci w zakrztuszeniu Gdy maluch zaczyna raczkować a nawet chodzić, przytrzymując się mebli, łatwo o zakrztuszenie, zwłaszcza gdy w zasięgu znajdą się małe przedmioty, które najpewniej wylądują w buzi niemowlaka. Dziecko w wieku do 12 miesięcy nie potrafi powiedzieć, że się zakrztusiło. Dlatego ważna jest właściwa ocena sytuacji przez osobę dorosłą. Jeśli niemowlę kaszle głośno i może nabrać powietrze , a także reaguje na sygnały rodzica bądź opiekuna, być może będzie w stanie samo wykasłać to, czym się zakrztusiło. Takie dziecko należy wziąć na ręce główką do góry i zachęcić, by samodzielnie poprzez kaszel pozbyło się przeszkody z dróg oddechowych. Jeśli natomiast dziecko nie może oddychać, robi się sine i nie reaguje na sygnały dorosłego, konieczne będzie udzielenie pierwszej pomoc nawet resuscytacją i bezwzględnie wezwanie pogotowia. Niemowlę należy położyć na swoim przedramieniu głową w dół, dłonią przytrzymując główkę. Następnie trzeba 5 razy uderzyć malucha nadgarstkiem wolnej ręki między łopatkami. Dziecko odwraca się na plecy i sprawdza, czy blokad a została usunięta. Jeśli nie, należy wykonać 5 ucisków klatki piersiowej – dwoma palcami, zaraz nad miejscem, gdzie łączą się żebra i mostek. Uderzanie w plecy i uciskanie klatki piersiowej kontynuuje się do odblokowania dróg oddechowych albo do momentu, gdy dziecko traci przytomność. Nieprzytomne dziecko po zakrztuszeniu – pierwsza pomoc Utrata przytomności przez malca wymaga podjęcia zdecydowanych działań:...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak