Dziecko w jesiennych liściach
© Martinan/Fotolia.com
Styl życia

Jak leczyć chorobę Little'a? Metody leczenia mózgowego porażenia dziecięcego

W leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego stosuje się przede wszystkim różne metody rehabilitacji, jednak w niektórych przypadkach zachodzi także potrzeba przeprowadzenia operacji usunięcia przykurczy lub zastosowania leków blokujących zakończenia nerwowo-mięśniowe.

W leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego stosuje się przede wszystkim różne metody rehabilitacji, jednak w niektórych przypadkach zachodzi także potrzeba przeprowadzenia operacji usunięcia przykurczy lub zastosowania leków blokujących zakończenia nerwowo-mięśniowe.

Leczenie dziecięcego porażenia mózgowego – przede wszystkim rehabilitacja

Podstawą leczenia mózgowego porażenia dziecięcego jest rehabilitacja, polegająca na pobudzaniu do tworzenia się nowych połączeń nerwowych w mózgu. Małe dzieci mają o wiele bardziej plastyczny mózg w porównaniu do dzieci starszych i do osób dorosłych. Z tego powodu rehabilitację należy rozpocząć jak najszybciej – gdy tylko neurolog zdiagnozuje chorobę. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze uzyska się w nim efekty.

Metody rehabilitacji mózgowego porażenia dziecięcego

W Polsce stosuje się różnorodne metody prowadzenia rehabilitacji, m.in.:

Kasia gotuje z Polki.pl: surówka z marchewki i selera

 • metodę ruchu rozwijającego według Weroniki Sherborne,
 • pedagogikę leczniczą według Marii Montessori,
 • Metodę Vojty,
 • metodę neurorozwojową według Bobathów,
 • program aktywności Christophera Knilla,
 • metodę integracji sensorycznej według Jean Ayres,
 • hipoterapię.

Do rehabilitacji małych dzieci stosuje się przede wszystkim metodę Bobathów lub Vojty – obie polegają na usprawnianiu ruchów dziecka. Nie wszystkie dzieci dobrze znoszą każdą metodę, dlatego powinno się ją dopasowywać indywidualnie.

 

Niezależnie od rehabilitacji prowadzonej przez specjalistów, z dzieckiem powinni ćwiczyć także rodzice. To oni mają z nim najlepszy kontakt i największe możliwości, by ćwiczyć kilka razy dziennie.

Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego za pomocą leków i alternatywnych metod

Oprócz rehabilitacji, w leczeniu stosuje się także leki doustne i substancje blokujące zakończenia nerwowo-mięśniowe, na przykład toksynę botulinową typu A, benzodiazepiny czy klonidynę. Można stosować również inne metody, np.:

 • tlenoterapię hiperbaryczną, która stymuluje regenerację tkanki mózgowej,
 • akupunkturę,
 • edukację grupową,
 • ortezy i aparaty ortopedyczne, które zakłada się na kończynę, by wspomagać jej funkcje.

Operacyjne leczenie dziecięcego porażenia mózgowego

W leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego stosuje się także operacje, jednak wykonywane są tylko przy przykurczach, które są na tyle utrwalone, że nie poddają się rehabilitacji. Praktykuje się odwlekanie operacji do osiągnięcia przez dziecko 12. roku życia, by wykonać jednorazową korekcję wszystkich powstałych do tego czasu przykurczy.

Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Usztywnienie, operacja, rehabilitacja – sposoby leczenia złamanej kości łódeczkowatej
Leczenie złamania kości łódeczkowatej, czyli jednej z kości nadgarstka, zależy od tego, która część kości uległa uszkodzeniu. Konieczne może być leczenie operacyjne. Niezależnie od wybranej metody konieczna jest rehabilitacja.

Leczenie złamania kości łódeczkowatej, czyli jednej z kości nadgarstka, zależy od tego, która część kości uległa uszkodzeniu. Konieczne może być leczenie operacyjne . Niezależnie od wybranej metody konieczna jest rehabilitacja. Diagnoza i wybór metody leczenia złamanej kości łódeczkowatej Aby stwierdzić, która metoda leczenia będzie odpowiednia, należy wykonać badanie RTG lub rezonans magnetyczny. Na podstawie wyników można stwierdzić, czy konieczne jest leczenie chirurgiczne, czy wystarczy usztywnienie zranionej kończyny. Operacja konieczna jest wtedy, gdy występuje ryzyko jałowej martwicy czy tzw. zrostu rzekomego. Wskazaniem do zabiegu są m.in.: złamanie wieloodłamowe, skośne, przesunięcie odłamków o więcej niż 1 milimetr, złamanie bieguna bliższego czy nierozpoznane w porę złamanie i zbyt późno podjęte leczenie. Gdy złamany jest biegun dalszy lub talia kości, ale bez przemieszczenia, stosuje się usztywnienie w gipsie przez około 6 do 9 tygodni. Rehabilitacja jest konieczna po złamaniu kości łódeczkowatej Rehabilitacja powinna trwać od 3 miesięcy do pół roku i może przywrócić pełną sprawność ręki po złamaniu kości łódeczkowatej. Już 24 godziny po operacji można rozpocząć rehabilitację. Unieruchomiony jest nadgarstek, natomiast ćwiczenia polegają na ruszaniu palcami. Po tygodniu od zabiegu powrót do zdrowia przyspiesza płynne i powolne poruszanie nadgarstkiem . W ciągu 3 miesięcy od urazu zalecana jest rezygnacja z wykonywania czynności obciążających nadgarstek. Rehabilitacja sprawia, że po złamaniu kości łódeczkowatej można odzyskać zarówno sprawność, jak i czucie głębokie oraz koordynację nerwowo-mięśniową w obszarze nadgarstka. Złamanie kręgosłupa piersiowego nie zawsze wymaga operacji.  Wystarczy unieruchomienie górnej części pleców .  Do złamania przezkrętarzowego najczęściej dochodzi w wyniku...

mężczyzna trzymający się za gardło
©Monika Wisniewska/Fotolia
Styl życia
Choroby kręgosłupa – leczenie zwyrodnienia odcinka szyjnego
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to schorzenie, które może powadzić do porażenia kończyn i całkowitego unieruchomienia ciała. Dlatego tak ważne są profilaktyka, odpowiednia dieta oraz wczesna diagnoza i właściwe leczenie zwyrodnienia kręgów szyjnych.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to schorzenie, które może powadzić do porażenia kończyn i całkowitego unieruchomienia ciała. Dlatego tak ważne są profilaktyka, odpowiednia dieta oraz wczesna diagnoza i właściwe leczenie zwyrodnienia kręgów szyjnych. Rehabilitacja, farmakologia, metody operacyjne w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego W przypadku, gdy przyczyna zwyrodnienia jest nieznana, leczenie skupia się na usuwaniu jego objawów oraz modyfikowaniu przebiegu choroby. Jeżeli przyczyna jest znana, leczenie dotyczy zarówno jej, jak i objawów i przebiegu choroby. Leczenie zachowawcze zwyrodnień kręgosłupa szyjnego polega przede wszystkim na: farmakologii, za pomocą której leczone są dolegliwości bólowe oraz stany zapalne, w przypadku dłuższego unieruchomienia ciała stosowane są również środki przeciwzakrzepowe. Ponadto stosuje się leki modyfikujące chrząstkę stawową oraz dostawowe zastrzyki z kwasem hialuronowym w celu nawodnienia tkanki. rehabilitacji: kinezyterapii (leczenie ruchem) oraz fizykoterapii (oddziaływanie rozmaitymi bodźcami fizycznymi na miejsce zmienione chorobowo), noszeniu szyjnych kołnierzy ortopedycznych. Warto pamiętać, że noszenie kołnierza osłabia mięśnie szyi, dlatego od razu po jego zdjęciu wskazane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, zmianie trybu życia – odpowiednia dieta, aktywność ruchowa, ćwiczenia rehabilitacyjne.   Jeżeli te metody są nieskuteczne lub stopień zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa jest poważny wówczas stosuje się leczenie operacyjne. Ma ono zlikwidować ból i ewentualne stany zapalne i przywrócić pełną motorykę. Zabiegi chirurgiczne polegają najczęściej na usunięciu przyczyny ucisku elementów nerwowych, stabilizacji oraz blokadzie. W bardzo zaawansowanym stadium zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego stosuje się metodę polegającą na usunięciu dysku szyjnego i...

Smutna kobieta z niemowlęciem
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać dziecięce porażenie mózgowe?
W ciągu pierwszych miesięcy życia bardzo trudno rozpoznać u dziecka mózgowe porażenie dziecięce. W przypadku wszelkich wątpliwości, zawsze należy skonsultować się z neurologiem, by rozpocząć jak najszybciej ewentualną terapię.

W ciągu pierwszych miesięcy życia bardzo trudno rozpoznać u dziecka mózgowe porażenie dziecięce. W przypadku wszelkich wątpliwości, zawsze należy skonsultować się z neurologiem, by rozpocząć jak najszybciej ewentualną terapię. Wczesne objawy dziecięcego porażenia mózgowego Objawy mózgowego porażenia dziecięcego mogą się pojawić już u noworodków – dziecko asymetrycznie układa swoje ciało (główkę kładzie zawsze po jednej stronie ciała), ma trudności w połykaniu pokarmu, pojawia się nadmierna wiotkość mięśni, a jednocześnie drgawki. W ciągu pierwszego roku, gdy zdrowe dzieci zaczynają pełzać, wyciągać rączki po zabawki czy unosić główkę, dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym jeszcze tego nie robią lub wykonują te czynności w nietypowy sposób. Mają kłopoty ze ssaniem piersi, nie mogąc objąć brodawki, kopią tylko jedną nóżką, zaciskają tylko jedną piąstkę. Są także nadwrażliwe na zmiany temperatury i hałas. Objawy dziecięcego porażenia mózgowego – zaburzenia ruchowe Mózgowe porażenie dziecięce objawia się przede wszystkim zaburzeniami ze strony motoryki i można je podzielić na kilka sfer: Zaburzenia napięcia mięśniowego – może mieć postać zarówno wzmożonego (spastyczność) jak i obniżonego (hipotonia) napięcia mięśni. Znacznie ogranicza to zakres ruchomości, w wyniku czego dziecko nie próbuje stawiać pierwszych kroków ani siadać, Bezwład lub niedowład określonej części ciała – uniemożliwia lub ogranicza to wykonywanie ruchów, Zaburzenia rozwoju psychomotorycznego – rozwój różnych umiejętności nie jest harmonijny, co oznacza, że niektóre umiejętności pojawiają się wcześniej, inne później. Może pojawić się nadaktywność, zaburzenia koncentracji, problemy w uczeniu się. Mimowolne ruchy – ruchy pojawiające się niezależnie od woli dziecka (choreoatetoza), mogą mieć...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik