zestresowana kobieta trzymająca się za głowę, w jej kierunku wyciągają się dłonie z różnymi przedmiotami
©jayfish/Fotolia.com
Styl życia

Sposoby na przewlekły stres - kiedy iść do psychologa?

Dystres to stres przewlekły, połączony z poczuciem bezsilności. Pojawia się w sytuacjach, z których nie widzimy dobrego wyjścia.

Dystres to stres przewlekły, połączony z poczuciem bezsilności. Pojawia się w sytuacjach, z których nie widzimy dobrego wyjścia.

 

Różne przykre wydarzenia w życiu powodują stres. Niektórzy potrafią sobie z nim poradzić samodzielnie, ale nie każdy umie robić to skutecznie.

 

Szczególnie stresujące problemy ze zdrowiem powodują powstawanie lęków, które są reakcją na zagrożenie (w tym przypadku nawet życia). Dzisiejsza cywilizacja także powoduje wzmożony stres. Ciągły pęd do sukcesu, niepewność jutra i wysokie wymagania stawiane nam przez społeczeństwo prowadzą do stanu permanentnego napięcia.

Eustres i dystres - czym się charakteryzują?

Stres to reakcja obronna organizmu. Pojawia się w sytuacji, w której stykamy się z problemami. Czasem trafiamy na trudności, które motywują nas do wzmożonego wysiłku i działań prowadzących do ich pokonania. Taka mobilizacja w trudnych sytuacjach jest konieczna do przetrwania. Stres, który powoduje pozytywne skutki (czyli właśnie mobilizację) nazywany jest eustresem.

 

Istnieją także przypadki stresu, który pojawia się w obliczu sytuacji określanych przez nas jako „bez wyjścia”. Prowadzi on do poczucia zagrożenia, bezsilności i napięcia. Może powodować zwiększone odczuwanie lęku (czyli strachu subiektywnego, nieokreślonego), prowadzić do apatii, a w konsekwencji powodować choroby somatyczne. Taki negatywny rodzaj stresu nazywany jest dystresem i często ma przewlekły charakter.

Jak sobie radzić z przewlekłym stresem - dystresem?

Aby poradzić sobie z przedłużającym się stresem przede wszystkim należy sobie uświadomić jego negatywną rolę w naszym życiu. Nie zawsze można całkowicie pozbyć się dystresu, ale można go w znaczący sposób zmniejszyć, zmieniając swoje podejście do sytuacji.

  • Zaakceptuj swoje emocje. Wyrażanie emocji pozwala skonkretyzować swoje lęki, a także obiektywniej przyjrzeć się problemom. Czasem zwykła rozmowa z kimś życzliwym może sprawić, że poczujesz się lepiej.
  • Doceń wsparcie bliskich osób. Gdy sama rozmowa nie wystarcza, poszukaj pomocy u zaufanych ludzi. Ich spojrzenie na problem może pomóc skutecznie znaleźć rozwiązanie z trudnej sytuacji.
  • Obiektywnie oceń sytuację. Jednym z najtrudniejszych sposobów na radzenie sobie z przewlekłym stresem jest obiektywna ocena sytuacji. Nie jest to łatwe, ale konieczne. Bardzo często reakcja nie jest współmierna do zagrożenia. Wycisz się wtedy, zatrzymaj na moment, aby obiektywnie stwierdzić, czy na pewno jest tak źle jak się wydaje.
  • Pamiętaj o swoich sukcesach i mocnych stronach. W sytuacji stresowej przypomnij sobie, że nie pierwszy raz przeżywasz takie emocje. Stres towarzyszy człowiekowi od wczesnych lat dzieciństwa. Gdy przypomnisz sobie swoje poprzednie sukcesy dodasz sobie potrzebnego zastrzyku energii i lepiej poradzisz z sytuacją. W wolnych chwilach ćwicz myślenie pozytywne.
  • Nie bój się skorzystać z pomocy lekarza. Daj sobie prawo do przeżywania stresu. Nie z każdym problemem można sobie poradzić w pojedynkę. Czasem stres przytłacza w takim stopniu, że nie da się normalnie funkcjonować bez wsparcia medycyny. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sam uporać się z dystresem, skorzystaj z pomocy lekarza, który przepisze odpowiednie lekarstwa. Nigdy nie sięgaj po środki farmakologiczne bez konsultacji ze specjalistą!

Każda osoba w inny sposób reaguje na przedłużający się stres. Czasem błahy dla kogoś problem, dla innej osoby będzie dylematem nie do rozwiązania. Należy w indywidualny sposób rozpatrywać kwestię dystresu. Najważniejsza jest subiektywna ocena osoby, która uważa, że znajduje się w sytuacji bez wyjścia.

Sposoby na przemęczenie
©lulu/fotolia
Styl życia
Objawy przemęczenia, a zdrowie fizyczne i psychiczne
Objawy przemęczenia to przede wszystkim częste bóle głowy, bóle mięśni, brak sił i chęci do działania. Powód do niepokoju pojawia się wtedy, kiedy symptomy te stają się codzienną rzeczywistością.

Objawy przemęczenia to przede wszystkim częste bóle głowy, bóle mięśni, brak sił i chęci do działania. Powód do niepokoju pojawia się wtedy, kiedy symptomy te stają się codzienną rzeczywistością.   Ważne jest, by nie lekceważyć początkowych symptomów przemęczenia i umożliwić organizmowi zregenerowanie się. Jest to ważne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Zmęczenie a przemęczenie Przemęczenia nie należy mylić ze zmęczeniem . To ostatnie występuje po jednorazowym wysiłku, np. przedświątecznych porządkach domowych, intensywny wysiłku fizycznym, np. bieganiu lub stresującym dniu. Przemęczenie to długotrwałe zmęczenie. Powstaje na skutek zbyt intensywnego trybu życia, nieustannego pośpiechu i stresu, a czasem choroby. Przemęczenie często jest wynikiem niezdrowego trybu życia, braku ruchu i snu oraz niewłaściwej diety, która nie odżywia, a wręcz zubaża organizm. Winowajcami są używki, a zwłaszcza kawa, alkohol i nikotyna, wysoko przetworzone produkty (fastfood) i zbyt małe ilości owoców i warzyw (niedobór witamin). Przemęczenie może być także wynikiem chorób i sposobu leczenia, np. terapii onkologicznej. Objawy przemęczenia i stresu Stres niektórych pobudza do działania, innych demotywuje. Może objawiać się wybuchami złości, niecierpliwością, frustracją. Jeśli symptomy te pojawiają się sporadycznie, nie należy ich traktować jako groźnego objawu. Nie wolno natomiast lekceważyć przewlekłego przemęczenia – po pomoc należy zgłosić się do lekarza, a czasem również do psychologa . Fizyczne objawy stresu to: zawroty głowy, napięcie mięśni, potliwość, szum w uszach, drżenie, zaciśnięty żołądek, biegunka lub zaparcia, nudności, niestrawność, wypadanie włosów. Do psychicznych oznak stresu i przemęczenia zalicza się: trudność w koncentracji, brak wiary w siebie, alienację, poczucie bezsilności, brak chęci...

Kobieta czyta na plaży książkę leżąc na leżaku.
©dragonstock/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby na stres - skuteczne techniki i książki psychologiczne, które warto przeczytać
Gdy walka ze stresem nie przynosi rezultatów, bardzo łatwo o problemy fizyczne, takie jak nadciśnienie, wrzody czy migreny. Popularne metody radzenia sobie ze stresem to wizualizacja, relaksacja czy terapia dźwiękiem. Dobre książki psychologiczne pomocne w walce z tym procesem to „Zabójcze emocje” czy „Głos ciała”.

Gdy walka ze stresem nie przynosi rezultatów, bardzo łatwo o problemy fizyczne, takie jak nadciśnienie, wrzody czy migreny. Popularne metody radzenia sobie ze stresem to wizualizacja, relaksacja czy terapia dźwiękiem. Dobre książki psychologiczne pomocne w walce z tym procesem to „Zabójcze emocje” czy „Głos ciała”.   W zabieganym świecie stres towarzyszy wielu ludziom każdego dnia. Przyczynami stresu są najczęściej wydarzenia na świecie, trudne relacje z przełożonymi lub rodziną, rozstania, bezrobocie, choroby, trudne projekty w pracy, presja czasu a nawet korki na ulicy.   Skutki ciągłego stresu   Stres to przeciążenie spowodowane trudną sytuacją , przykrym doświadczeniem czy wpływem środowiska. Kiedy to zaburzenie trwa chronicznie, czyli przez długi czas, istnieje ryzyko powstawania wielu chorób . Najczęstsze problemy organizmu spowodowane przewlekłym stresem to: nadciśnienie, wrzody żołądka , problemy ze snem , silne migreny, astma, problemy skórne, impotencja (u mężczyzn), zaburzenia menstruacyjne (u kobiet).   Co jest dobre na stres?   W życiu nie da się uniknąć stresu . Dużo ważniejsza jest skuteczna umiejętność radzenia sobie z nim. Warto pamiętać, że najbardziej szkodliwy nie jest sam stres, lecz reakcja organizmu. Tabletki na stres mogą złagodzić objawy, jednak z łatwością uzależniają od siebie. Do popularnych technik radzenia sobie z tym stanem zaliczane są: praca z oddechem – metoda polega na spowolnieniu oddechu i nadaniu mu łagodnego rytmu. Jest to praca działająca na fizjologię, która przekłada się na emocje. Dobrą techniką jest oddychanie przeponą i liczenie do trzech z każdym kolejnym wdechem. wizualizacja – jest to praca nad oddzieleniem się od stresowej sytuacji. Można...

Wypalenie zawodowe.
© ohishiftl/Adobe Stock
Styl życia
Kiedy praca przestaje cieszyć - 6 oznak wypalenia zawodowego
Wyczerpanie, stres, dystans i bezsilność - tak w kilku słowach można opisać wypalenie zawodowe, uciążliwą dolegliwość, na którą cierpią pracownicy na całym świecie. W Polsce aż jedna czwarta aktywnych zawodowo ma lub miała do czynienia z wypaleniem zawodowym. Co zrobić, kiedy praca przestaje cieszyć? Czy to, co czuję to już wypalenie zawodowe?

Wyczerpanie, stres, dystans i bezsilność - tak w kilku słowach można opisać wypalenie zawodowe, uciążliwą dolegliwość, na którą cierpią pracownicy na całym świecie. W Polsce aż jedna czwarta aktywnych zawodowo ma lub miała do czynienia z wypaleniem zawodowym. Co zrobić, kiedy praca przestaje cieszyć? Czy to, co czuję to już wypalenie zawodowe? Kiedy praca przestaje cieszyć - wypalenie zawodowe Wypalenie zawodowe brzmi jak dobra wymówka leniwego pracownika, który próbuje wymigać się od pracy. W rzeczywistości jednak to poważna dolegliwość dotycząca aż jednej czwartej pracowników w Polsce, a najbardziej narażeni są na są perfekcjoniści silnie związani ze swoją pracą. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka sprawia, że sprostanie wymaganiom stawianym przez pracodawcę kosztuje nas coraz więcej, a z czasem staje się ono niemożliwe do wykonania. Zaczynamy zadowalać pracodawcę kosztem swojego życia prywatnego, a jeśli i to nie pomaga to pojawia się rozczarowanie i bezsilność, a w krótkim czasie także zobojętnienie. W procesie wypalenia zawodowego charakterystyczne są trzy, następujące po sobie, stadia: wyczerpanie, dystans, bezsilność.   Zbyt mocno wyeksploatowany pracownik prędzej czy później stanie przed koniecznością zdecydowania, czy powinien zostać w firmie, czy odejść. Jednak, czy każde zwątpienie w zasadność codziennie wykonywanych obowiązków można określić mianem wypalenia zawodowego? 6 oznak wypalenia zawodowego Wypalenie zawodowe to proces, a jego symptomy w różnym natężeniu towarzyszą pracownikowi przez dłuższy czas. Jeden gorszy dzień w pracy raz na jakiś czas zdarza się każdemu. Problem pojawia się wtedy, gdy dzieje się tak przez dłuższy czas - praca przestaje cieszyć, obowiązki zawodowe męczą i stresują, stajemy się nerwowi i podenerwowani, a...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak