Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Dyskopatia szyjna
© Milan/Fotolia.com
Styl życia

Dyskopatia szyjna – na czym polega to schorzenie? Przyczyny, objawy i leczenie dyskopatii szyjnej. Przykładowe ćwiczenia dla osób z dyskopatią szyjną

Dyskopatia szyjna jest schorzeniem polegającym na zwyrodnieniu krążków międzykręgowych, potocznie nazywanych dyskami. W konsekwencji dysk naciska na określone struktury nerwowe skutkując m.in. dolegliwościami bólowymi w okolicy szyi, karku oraz barków. W leczeniu stosuje się preparaty farmakologiczne i ćwiczenia.

Dyskopatia szyjna jest schorzeniem polegającym na zwyrodnieniu krążków międzykręgowych, potocznie nazywanych dyskami. W konsekwencji dysk naciska na określone struktury nerwowe skutkując m.in. dolegliwościami bólowymi w okolicy szyi, karku oraz barków. W leczeniu stosuje się preparaty farmakologiczne i ćwiczenia. 

 

Dyskopatia szyjna jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych. Może rozwinąć się na skutek prowadzonego trybu życiu, np. braku aktywności fizycznej czy silnego stresu i związanego z nim wzmożonego napięcia mięśni w odcinku szyjnym. Schorzeniu towarzyszy ból i ograniczenie ruchomości szyi. 

Dyskopatia szyjna – czym jest i przyczyny powstania 

Dyskopatia szyjna stanowi znaczny procent – około 30% – wszystkich diagnozowanych przypadków dyskopatii, które mogą rozwijać się w obrębie całego kręgosłupa (np. w odcinku lędźwiowym – dyskopatia lędźwiowa). Schorzenie to powstaje na skutek degeneracji, czyli zwyrodnienia krążków międzykręgowych, potocznie nazywanych dyskami. Struktury te pełnią ważne funkcje w organizmie człowieka – amortyzują kręgosłup, oddzielają od siebie kostne części kręgosłupa zapobiegając tarciu względem siebie poszczególnych kręgów oraz ułatwiają ruchomość kręgosłupa. Do powstania dyskopatii szyjnej może doprowadzić wiele czynników, które często wiążą się z trybem życia.

 

Do przyczyn schorzenia zalicza się: 

 • brak regularnej aktywności fizycznej,
 • urazy, np. komunikacyjne,
 • silny stres,
 • wady postawy,
 • wzmożone napięcie mięśniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa,
 • nadmierne przeciążenie odcinka szyjnego,
 • niestabilność odcinka szyjnego.

 

Dyskopatia szyjna może rozwinąć się również w wyniku nieprawidłowej budowy kręgosłupa, gwałtownych i niekontrolowanych ruchów skrętnych głowy, nieodpowiednich warunków bytowych (np. brak wygodnego łóżka, odpowiedniej poduszki), a także uwarunkowań genetycznych. 

Jakie objawy sygnalizują dyskopatię szyjną?

Dyskopatia szyjna przyczynia się do nieprawidłowego przemieszczania się dysku, co może wywołać szereg różnych objawów. Powstają one w wyniku ucisku krążków międzykręgowych na struktury nerwowe lub rdzeń kręgowy. Symptomy towarzyszące schorzeniu są zależne od stopnia zaawansowania choroby, rodzaju uciskanych struktur, a także od dokładnego poziomu wystąpienia dyskopatii szyjnej.

 

Objawami, które mogą wskazywać na to schorzenie są:

 • ból kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • ból głowy i karku i/lub w okolicy barków,
 • zaburzenia czucia,
 • drętwienie kończyn górnych,
 • niedowłady i przykurcze,
 • obniżenie siły mięśniowej kończyn górnych, 
 • znaczne ograniczenie ruchomości i sprawności w odcinku szyjnym kręgosłupa.

 

Dyskopatii szyjnej mogą towarzyszyć również zawroty głowy, nudności, wymioty oraz omdlenia. 

Jak leczyć dyskopatię szyjną?

W początkowym okresie dyskopatii szyjnej, kiedy zmiany zwyrodnieniowe nie są w stadium zaawansowanym, stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na przyjmowaniu preparatów farmakologicznych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnych oraz rozluźniającym mięśnie. W niektórych przypadkach wskazane jest usztywnienie i unieruchomienie kręgosłupa w odcinku szyjnym za pomocą specjalnego kołnierza. Przy braku skuteczności leczenia zachowawczego konieczny jest zabieg operacyjny wykonywany przez neurochirurga, który usuwa uszkodzony krążek międzykręgowy. 

Ćwiczenia dla osób z dyskopatią szyjną 

W leczeniu dyskopatii szyjnej wykorzystuje się ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni w odcinku szyjnym oraz stabilności karku. Ćwiczenia rozciągające pozwalają na zwiększenie przestrzeni międzykręgowych, zapobiegając uciskaniu dysku na struktury nerwowe – nerwy są odciążone, co przyczynia się do likwidowania dolegliwości bólowych.

 

Przykładowe ćwiczenia stosowane w leczeniu dyskopatii szyjnej:

 • Siedząc na krześle z wyprostowanym kręgosłupem, należy przyłożyć lewą dłoń do lewego ucha, a następnie uciskać głową na rękę przez około 5 sekund przy stawianiu jak największego oporu ręką. Ćwiczenie należy wykonać obustronnie, po 10 powtórzeń. Można je modyfikować poprzez zmianę kierunku nacisku głowy oraz oporu dłoni, np. przykładając ręce do czoła i uciskając głową do przodu.
 • Siedząc na krześle lub leżąc na twardym podłożu, należy zdecydowanym, ale nie za szybkim i zbyt gwałtownym ruchem skręcać głowę w bok – w kierunku barku. Ćwiczenie należy powtórzyć 5 razy na każdą stronę. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Ból karku
© emilijamanevska/Fotolia.com
Styl życia
Ból kręgosłupa szyjnego można pokonać bez operacji
Ból kręgosłupa szyjnego może być spowodowany stresem, przemęczeniem, wysiłkiem fizycznym lub urazem mechanicznym. Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego pozwalają zniwelować objawy, a czasami nawet przyczynę dolegliwości.

Ból kręgosłupa szyjnego może być spowodowany stresem, przemęczeniem, wysiłkiem fizycznym lub urazem mechanicznym. Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego pozwalają zniwelować objawy, a czasami nawet przyczynę dolegliwości.   W przypadku długotrwałego bólu w odcinku szyjnym warto wykonać zdjęcie rentgenowskie. Przyczyny bólu kręgów szyjnych Stan kręgosłupa szyjnego pogarsza się z wraz z upływem lat. Codziennie może dochodzić do mikrourazów i drobnych przeciążeń kręgów szyjnych na skutek np. skoków, biegania po twardym podłożu, spania na zbyt dużej poduszce. Dyskomfort może być powiązany z długotrwałym przemęczeniem, kilkugodzinną jazdą samochodem, stresem, wyziębieniem organizmu. Do przeciążenia kręgosłupa mogą przyczynić się wady postawy, takie jak skolioza lub płaskostopie. Ból kręgów szyjnych może pojawić się po wypadku samochodowym – ta część ciała w żaden sposób nie jest chroniona w trakcie kolizji na drodze. Przyczyną dolegliwości może być zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa, dlatego w przypadku długotrwałego bólu należy skontaktować się z lekarzem specjalistą. Objawy bólu kręgosłupa szyjnego Ból kręgosłupa szyjnego może promieniować do barku. Towarzyszy mu często drętwienie ręki i szum w uszach. Utrudniony jest chwyt i precyzyjne ruchy palcami . Ból kręgów szyjnych połączony jest często z bólem i zawrotami głowy. Dolegliwości nasilają się przy pochylaniu głowy lub odchylaniu. Mogą pojawić się bóle twarzy i drętwienie skóry. Co robić w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego Leczenie bólu kręgów szyjnych polega najczęściej na unieruchomieniu szyjnego odcinka kręgosłupa przez założenie kołnierza ortopedycznego. W celu uśmierzenia bólu podaje się leki...

Plecy kobiety
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego: uraz, choroba zwyrodnieniowa, ucisk nerwów
Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe.

Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe. Ucisk nerwów a ból kręgosłupa lędźwiowego – rwa kulszowa, uraz Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa powoduje ucisk nerwów na tym odcinku. Choroba zwana rwą kulszową powoduje dolegliwości bólowe, gdy mięśnie przy kręgosłupie się kurczą. Dochodzi wtedy do ucisku nerwu kulszowego. Ma to miejsce przy wypadnięciu dysku lub po przeciążeniu mięśni na tym odcinku. Rwę kulszową mogą powodować również niektóre choroby zakaźne, cukrzyca i stany zapalne w okolicach lędźwi. Ból kręgosłupa lędźwiowego może być również wynikiem urazu, np. w wypadku komunikacyjnym, albo przeciążenia – długiego wykonywania czynności wymagających używania mięśni tej części pleców. Choroba zwyrodnieniowa powoduje ból kręgosłupa lędźwiowego Z wiekiem kości ulegają osłabieniu i mogą być słabiej osłaniane przez maź, dlatego dochodzi do zwyrodnienia. Ból kręgosłupa lędźwiowego oznacza często, że kości ocierają się o siebie, podrażniając nerwy. Czasem jest to następstwem spłaszczenia krążków międzykręgowych, tzw. dysków. W wyniku osłabienia tkanek chrzęstno-kostnych organizm próbuje je naprawić i przez to dochodzi także do zwyrodnienia kręgów – wyrastają na nich uciskające okolice sąsiadujące narośle. Do zwyrodnień kręgosłupa przyczyniają się też wady postawy i niehigieniczny tryb życia, np. wyłącznie siedzący. Dyskopatia – przesunięcie lub wypadnięcie dysku skutkuje bólem kręgosłupa lędźwiowego Dyskopatia polega na tym, że dysk uszkadza się, a powstała nieprawidłowość uciska na korzenie nerwów albo na rdzeń, powodując ból kręgosłupa lędźwiowego . Ból pojawia...

mężczyzna siedzący przy biurku
©Rostislav Sedlacek/Fotolia
Styl życia
Choroby kręgosłupa – przyczyny zwyrodnienia kręgów szyjnych
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może być następstwem wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej przy niewłaściwie dobranym biurku i na niewygodnym krześle. Przebywanie przez kilka godzin w niefizjologicznej pozycji naraża nasz kręgosłup na duże przeciążenia.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może być następstwem wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej przy niewłaściwie dobranym biurku i na niewygodnym krześle. Przebywanie przez kilka godzin w niefizjologicznej pozycji naraża nasz kręgosłup na duże przeciążenia. Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego: urazy, wiek, mikrourazy, wady postawy Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa związane ze starzeniem się organizmu rozpoczynają się od powolnej utraty wody przez krążki międzykręgowe, co powoduje ich degenerację. W konsekwencji stają się one mniej elastyczne, płaskie, podatne na urazy i deformacje. Do pozostałych przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego należą: urazy: szczególnie tzw. wypadki komunikacyjne, zwane urażeniem akceleracyjnym lub urazem typu trzaśnięcie biczem. Dlatego szczególnie ważne jest używanie zagłówków podczas jazdy samochodem, ponieważ pasy bezpieczeństwa nie chronią kręgosłupa w odcinku szyjnym . Wypadek może być przyczyną naciągnięć więzadeł lub uszkodzenia krążków międzykręgowych. Jeżeli w kolizji ucierpiała osoba starsza, mechaniczny uraz szyjnego odcinka kręgosłupa często prowadzi do ujawnienia dotychczas bezobjawowych zmian zwyrodnieniowych. codzienne mikrouszkodzenia i przeciążenia, takie jak np.: skoki, bieg po twardym podłożu, dźwiganie i podnoszenie ciężkich przedmiotów, niefizjologiczne obciążenia statyczno-dynamiczne, spowodowane np. spaniem na zbyt dużej poduszce, niewygodnym materacu, nieprawidłową pozycją ciała podczas pracy, nieleczone wady postawy, w szczególności skoliozy i płaskostopia, przewlekłe bóle krzyża, które często prowadzą do powstawania zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym, miejscowe stany zapalne tkanek otaczających kręgosłup, powodujące powstawanie na kręgach wyrośli kostnych, osteoporoza – która często bywa bezpośrednią przyczyną kompresyjnych złamań...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner