mężczyzna trzymający szklankę w dłoni
© tolikoff2013/Fotolia.com
Styl życia

Niepoznane przyczyny drżenia samoistnego. Jak objawia się i kiedy jest leczona choroba Minora?

Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.

Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.

 

Chorobie Minora często towarzyszą inne objawy, takie jak kurcze powiek, parkinsonizm (zespół objawów typowych dla choroby Parkinsona) lub dystonia (mimowolne ruchy). Mogą one opóźniać postawienie diagnozy. 

Niepoznane do końca przyczyny drżenia samoistnego

Przyczyny choroby Minora są zróżnicowane. Połowa chorych dziedziczy schorzenie, natomiast u pozostałych przyczyna jest nieznana. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się z wiekiem.

 

Choroba Minora jest schorzeniem w obrębie części ośrodkowego układu nerwowego - układu pozapiramidowego. Odpowiada on, wraz z układem piramidowym, za czynności ruchowe.

 

Zmiany w układzie nerwowym odpowiadające za tę chorobę nie zostały poznane. Nie potwierdzono też nieprawidłowości w działaniu układu odpowiedzialnego za wytwarzanie neuroprzekaźnika dopaminy. Dopamina odpowiada m.in. za koordynację i napięcie mięśni.

Kiedy ujawnia się drżenie samoistne i jak się rozwija?

Choroba objawia się najczęściej w okolicach 20. roku życia. Objawy są nasilone, natomiast potem następuje stabilizacja na kilkanaście lat. Po 65. roku życia objawy znów ulegają nasileniu.

Objawy drżenia samoistnego: jakie części ciała obejmuje drżenie?

Drżenie samoistne obejmuje ręce, wargi, głowę, język. Wpływa też na sposób mówienia. W przebiegu choroby może ją znacząco zakłócić. 

 

Częstość epizodów choroby Minora to około 10 napadów na sekundę. Drżenia zwiększają swoje nasilenie w przypadku silnych emocji. Kiedy osoba cierpiąca na drżenia samoistne jest spokojna, zwykle nie ma napadów. Wyjątek to zaawansowana postać choroby. Wtedy oprócz rąk, drżenie obejmuje też nogi

Czy drżenie samoistne można leczyć?

Drżenie samoistne często nie jest leczone w żaden sposób. Farmakologię stosuje się dopiero, gdy epizody stają się silne i przeszkadzają pacjentowi w normalnym życiu. W razie drżeń głosu i głowy utrudniających funkcjonowanie podaje się toksynę botulinową A. 

 

Inny lek stosowany w drżeniu samoistnym to propranol z grupy beta-blokerów. Dawkę ustala się indywidualnie i zwiększa aż do czasu ustąpienia objawów bądź uzyskania poprawy stanu zdrowia.

 

Osoby nie mogące przyjmować beta-blokerów przyjmują prymidon, topiramat, gabapentynę lub alprazolam. To leki pomagające głównie na drżenie rąk. Ich dawka również jest ustalana dla każdego pacjenta indywidualnie. 

 

Ciężkie epizody drżenia samoistnego mogą wymagać leczenia operacyjnego. Operacji poddawani są pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować ze względu na nasilenie objawów choroby Minora. Zabieg uszkadza jądra wzgórza bądź polega na wszczepieniu układu stymulującego. 

 

Dłonie dwóch osób, jedne należą do osoby starszej. Osoby trzymają się za ręce.
©mickyso/Fotolia.com
Styl życia
Drżenie zamiarowe i spoczynkowe – mimowolne ruchy rąk
Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.

Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.   Najczęstszymi przyczynami drżenia rąk u osób młodych są: silne pobudzenie emocjonalne, stres lub niedobór magnezu. Mimowolne ruchy rąk mogą być spowodowane także nadczynnością tarczycy bądź chorobami neurologicznymi , np. stwardnieniem rozsianym. Drżenie zamiarowe podczas wykonywania ruchu Drżenie zamiarowe to mimowolne ruchy wykonywane przeważnie rękoma . Są nierytmiczne i mają różne nasilenie. Charakterystyczne dla drżenia zamiarowego jest jego nasilenie podczas wykonywania ruchu (np. ręką). Ponadto w miarę zbliżania się do celu, np. żeby przesunąć przedmiot czy go podnieść, dłoń drży coraz mocniej. Drżenie zamiarowe zazwyczaj występuje tylko po jednej stronie ciała.   Przyczyną drżenia zamiarowego jest uszkodzenie móżdżku , czyli części mózgu odpowiadającej m.in. za zdolność zachowania równowagi i koordynację ruchową. Uszkodzenie może być wynikiem: genetycznej choroby Friedreicha polegającej na zwyrodnieniu części układu nerwowego oraz serca, rozwijającego się w móżdżku guza, zakażenia i powstania ropnia, udaru niedokrwiennego lub krwotocznego, stwardnienia rozsianego. Towarzyszące drżeniu zamiarowemu objawy to: ataksja – zaburzenie koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy, dysmetria – brak możliwości zatrzymania ruchu w dowolnym momencie, brak możliwości prawidłowej oceny odległości, adiadochokineza – niezdolność do wykonywania ruchów naprzemiennych z zachowaniem odpowiedniego tempa, np. otwieranie i zamykanie dłoni. Drżenie spoczynkowe a choroba Parkinsona O drżeniu spoczynkowym...

kobieta z bólem głowy
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia
Schorzenia neurologiczne: dlaczego drży głowa?
Przyczyny drżenia głowy mogą być różne, bo objaw ten towarzyszy wielu stanom chorobowym. Zwykle jest związany ze schorzeniami neurologicznymi. Oprócz tego drżenie głowy mogą powodować zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne czy zażywanie niektórych leków. Jest też wiele przypadków, w których etiologia drżenia głowy jest niezbadana (np. drżenie samoistne). Leczenie drżenia głowy rzadko jest skuteczne, zwłaszcza jeśli schorzenie to towarzyszy chorobom przewlekłym.

Przyczyny drżenia głowy mogą być różne, bo objaw ten towarzyszy wielu stanom chorobowym. Zwykle jest związany ze schorzeniami neurologicznymi. Oprócz tego drżenie głowy mogą powodować zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne czy zażywanie niektórych leków. Jest też wiele przypadków, w których etiologia drżenia głowy jest niezbadana (np. drżenie samoistne). Leczenie drżenia głowy rzadko jest skuteczne, zwłaszcza jeśli schorzenie to towarzyszy chorobom przewlekłym. Drżenie głowy – czy to choroba? Drżenie głowy to mimowolny ruch o charakterze oscylacyjnym i rytmicznym, wynikający z naprzemiennych bądź synchronicznych skurczów antagonistycznych mięśni. Nie jest to choroba, ale może być objawem jakiegoś schorzenia. Ryzyko wystąpienia drżenia głowy wzrasta wraz z wiekiem, ale dolegliwość ta może się pojawić też u ludzi młodych. Przyczyny drżenia głowy: choroby U młodych ludzi (10–40 lat) drżenie głowy może wystąpić jako objaw choroby Wilsona. Choroba Wilsona to uwarunkowane genetycznie schorzenie metaboliczne, które powstaje, kiedy w organizmie odkłada się miedź. Prowadzi to do uszkodzenia wielu organów wewnętrznych. Drżenie głowy po 35. roku życia może natomiast sugerować pląsawicę Huntingtona – genetyczną chorobę ośrodkowego układu nerwowego, w wyniku której w komórkach nerwowych gromadzi się nieprawidłowe białko. W wyniku pląsawicy Huntingtona stopniowo obumierają receptory nerwowe. Drżenie głowy może być też objawem innych chorób ośrodkowego układu nerwowego – stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona . Dolegliwość ta pojawia się też często u osób z zaburzeniami psychicznymi. Może towarzyszyć silnemu stresowi, nerwicy lub fobii społecznej. Najmniejsze ryzyko wiąże się z chorobami objawiającymi się drżeniem głowy i innych kończyn, których etiologia nie jest jeszcze znana – z dystonią i drżeniem samoistnym. Nie...

Skurcze mięśni
© bhakpong/Fotolia.com
Styl życia
Mimowolne skurcze mięśni – powodem nadmiar kawy czy poważna choroba?
Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.

Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.   Mimowolne skurcze, czyli miklonie , dotyczą zwykle twarzy, kończyn górnych i dolnych, ale także tułowia. Mogą obejmować różne części ciała, zależnie od przyczyny. Mimowolne skurcze mięśni jako wynik złej diety Drżenie mięśni może pojawić się jako wynik niedostatecznej ilości przyjmowanych witamin i minerałów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Dotyczą one przede wszystkim głowy.   Mimowolne skurcze twarzy są objawem m.in. niedoboru: potasu , magnezu, wapnia, witaminy B . Często te braki są wynikiem nadmiernego picia kawy, która wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki mineralne. Osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez mocnej kawy, powinny pomyśleć o przyjmowaniu dodatkowych suplementów lub uzupełnieniu diety . Bogatym źródłem magnezu jest np. gorzka czekolada, banany i pestki dyni, a potasu – suszone morele, figi i awokado.   Jednak także na nadmiar witamin organizm może zareagować drżeniem , jak to się dzieje w przypadku przedawkowania witaminy B1.   Mimowolne skurcze w postaci drżenia rąk występują również po zatruciu alkoholowym, które w łagodnej wersji przyjmuje postać kaca. Regularne picie alkoholu prowadzi również do wypłukiwania witamin i minerałów z organizmu i stopniowego wyniszczania całego organizmu. Mimowolne skurcze mięśni jako efekt przetrenowania Skurcze, nad którymi trudno zapanować, mogą być również wynikiem nadmiernego obciążenia...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner