Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kobieta chłodzi się chłodnym nawiewem z wiatraka.
©DragonImages/stock.adobe.com
Styl życia

Naturalne sposoby na nadmierne pocenie

Do naturalnych metod łagodzenia objawów nadpotliwości można zaliczyć dietę. Sposób odżywiania znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu w tym również pracy gruczołów potowych. Produkty wysoko przetworzone i tzw. śmieciowe jedzenie mogą sprzyjać nadmiernej potliwości.

Do naturalnych metod łagodzenia objawów nadpotliwości można zaliczyć dietę. Sposób odżywiania znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu w tym również gruczołów potowych. Produkty wysoko przetworzone i tzw. śmieciowe jedzenie mogą sprzyjać nadmiernej potliwości.


Przyczyn nadpotliwości jest bardzo wiele, m.in. mogą ją powodować choroby, które prowadzą do nadaktywności systemu termoregulacyjnego organizmu. Przed podjęciem prób leczenia nadmiernego pocenia na własną rękę należy najpierw udać się do lekarza. Być może zdiagnozowanie i terapia schorzenia pierwotnego przyczyni się do minimalizacji, a nawet całkowitej redukcji problemów z nadmiernym poceniem.


Dieta i higiena przy nadmiernej potliwości


Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania z pewnością wpłynie pozytywnie na pracę gruczołów potowych. Ważne jest, aby w jadłospisie uwzględniać przede wszystkim błonnik, warzywa i owoce oraz rezygnować z produktów wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i fast foodów. Warto też maksymalnie ograniczyć ostre przyprawy i kofeinę. Tego rodzaju błędy żywieniowe nie tylko sprzyjają nadmiernej produkcji potu, ale również wzmagają jego nieprzyjemną woń.


Oprócz diety ważna jest codzienna higiena, przy czym warto wiedzieć, że bardzo gorące prysznice i kąpiele pobudzają gruczoły potowe do wzmożonej pracy, z tego względu najlepiej myć się w wodzie chłodnej lub ciepłej. W czasie wycierania skóry trzeba też pamiętać, aby nadmiernie jej nie pocierać, ale delikatnie osuszać. Tarcie może również zwiększać dolegliwości związane z nadmierną potliwością.


Zioła na nadpotliwość


Niedogodności związane z nadmiernym poceniem się można znacznie zredukować za pomocą ziół, np.:

  • szałwii lekarskiej, która działa ściągająco oraz normalizuje proces pocenia,
  • melisy – wykazuje ona właściwości uspokajające dzięki czemu może redukować jedną z przyczyn nadmiernej potliwości, czyli stres,
  • pokrzywy, która reguluje gospodarkę wodną organizmu i przyspiesza wydalanie toksyn,
  • skrzypu polnego, wspomagającego pracę nerek i działającego moczopędnie,
  • rumianku regulującego pracę gruczołów potowych.


Napary z ziół należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniach. W celu uzyskania pożądanych rezultatów ważne jest ich długotrwałe i systematyczne stosowanie.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Spocony mężczyzna ociera pot z twarzy
ⓒolly/Fotolia.com
Styl życia
Nadmierna potliwość twarzy - najczęstsze przyczyny i skuteczne leczenie
Nadmierna potliwość twarzy - najczęstsze przyczyny i skuteczne leczenie

Nadmierna potliwość twarzy to często oznaka zdenerwowania. Może łączyć się również z niewłaściwą pracą gruczołów potowych oraz genami. W nadpotliwości pomocna może być zmiana diety, rezygnacja z używek, picie dużych ilości wody i techniki relaksacyjne. Najprostszym sposobem leczenia nadmiernej potliwości twarzy jest odstresowanie się. Nadmierna potliwość twarzy: przyczyny Często pojawiający się pot na twarzy to najczęściej objaw silnego zdenerwowania i stresu. Może okazać się również skutkiem ubocznym wielu chorób: otyłości, zaburzeń hormonalnych (np. tarczycy) , zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, cukrzycy. Niekiedy czynnik genetyczny ma wpływ na nadmiernie pojawiający się pot na twarzy . W takiej sytuacji trudno zwalczyć objawy na stałe, a raczej trzeba doraźnie usuwać skutki dolegliwości. Często pot na twarzy pojawia się w wyniku zatrucia organizmu alkoholem (na tzw. kacu ) lub u nałogowych palaczy. Rzucenie nałogu lub przynajmniej jego ograniczenie powinno zdecydowanie zmniejszyć pocenie się. Nadmierna potliwość twarzy: leczenie Aby wyleczyć nadmierną potliwość twarzy przede wszystkim trzeba przestać się denerwować. Warto stosować techniki relaksacyjne w postaci głębokich oddechów, słuchania ulubionej muzyki czy rozmowy z przyjacielem w celu wyrzucenia z siebie negatywnych emocji. Jeżeli samo zdenerwowanie nie jest przyczyną nadmiernej potliwośc i, należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu. Może zalecić zażywanie leków doustnych (cholinolityków) lub specjalnych antyperspirantów na twarz. W zwalczaniu nadmiernej potliwości twarzy pomóc może także zmiana diety: warto zrezygnować z używek (papierosy, alkohol, kawa) oraz ostrych przypraw. Jak i w pozostałych przypadkach nadpotliwości, należy pić dużo wody...

Strzykawka
©3103jp/Fotolia
Styl życia
Pocenie się: jak z nim walczyć?
Pocenie się to naturalny mechanizm organizmu – dzięki temu reguluje temperaturę ciała i wydala toksyny z organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy pocimy się nadmiernie, a skóra wydziela nieprzyjemny, intensywny zapach. Rozwiązaniem mogą być antyperspiranty lub zabieg z botuliną.

Pocenie się to naturalny mechanizm organizmu – dzięki temu reguluje temperaturę ciała i wydala toksyny z organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy pocimy się nadmiernie, a skóra wydziela nieprzyjemny, intensywny zapach. Rozwiązaniem mogą być antyperspiranty lub zabieg z botuliną.   Problem nadpotliwości (nadmiernego pocenia się) powinno się rozwiązać u lekarza-dermatologa. Jak jeszcze można poradzić sobie z tym problemem: 1. Antyperspirant – najprostsze wyjście z sytuacji przy nadmiernej potliwości. W sklepach dostępny jest szeroki wachlarz produktów, które przeciwdziałają poceniu się oraz eliminują nieprzyjemny zapach. Wybierajmy te, które w składzie mają sole glinu czy antybakteryjny cynk. Ich cena rozpoczyna się już od ok. 8-10 złotych. 2. Dieta i zioła – aby zmniejszyć nadmierną potliwość powinniśmy zmienić sposób odżywiania. Po pierwsze – eliminujemy kawę , cebulę, czosnek i por, a po drugie zmniejszamy ilość białka (np. mięsa, ryb). Funkcjonuje również mylny pogląd, że im więcej pijemy, tym bardziej się pocimy. Bzdura! Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie skutkuje zaburzeniem potliwości ciała, a nawet wzmożeniem wydzielania potu. Warto sięgnąć również po zioła – napar z wierzby białej, szałwii czy pokrzywy może zmniejszyć problem. 3. Leki doustne – jeżeli problemu z poceniem się nie można rozwiązać domowymi sposobami, należy wybrać się do specjalisty. Dermatolog zdiagnozuje źródło problemu i obierze leczenie, które najczęściej wyhamowuje pracę neuroprzekaźników, które kontrolują gruczoły potowe. Zalecane są wtedy najczęściej tabletki doustne na receptę. 4. Botulina – jednym z najbardziej inwazyjnych sposobów na walkę z potem jest zabieg chirurgiczny z udziałem toksyny botulinowej. Polega na wstrzykiwaniu botuliny w miejsce narażone na nadmierną potliwość. Wykonywany jest bez specjalnego...

skacząca kobieta w tle chmur
Flickr/vana/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Fleszstyle
Silne pocenie się można powstrzymać – dieta na nadpotliwość
Nadmierna potliwość sprawia, że w stresie lub pod wpływem działania wysokiej temperatury ciało może wytworzyć 10 litrów potu, podczas gdy prawidłowo funkcjonujące gruczoły wydzielają go zaledwie 1 litr.

Nadmierna potliwość sprawia, że w stresie lub pod wpływem działania wysokiej temperatury ciało może wytworzyć 10 litrów potu, podczas gdy prawidłowo funkcjonujące gruczoły wydzielają go zaledwie 1 litr.  Choć dużo bardziej uciążliwa od wielu chorób – nadpotliwość ciągle nie jest za chorobę uznawana. Dlaczego pot jest potrzebny? Pocenie się spełnia w organizmie niezwykle ważną funkcję. Wpływa m.in. na termoregulację – to dzięki niemu możliwe jest utrzymanie balansu cieplnego. Dlatego wszelkie metody trwałego blokowania potu powinny być ostatecznością, na którą decydują się tylko ci, którym nadpotliwość uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O terapii botoksem czy usuwaniu gruczołów potowych może zdecydować tylko lekarz. Zanim jednak zgłosimy się do dermatologa, warto wypróbować kilka metod, które mogą się okazać wystarczające. 4 kroki do wyleczenia nadmiernej potliwości: Zmiana nawyków żywieniowych. Z nadmierną potliwością może uporać się zmiana diety na bogatą w witaminę B i krzem . Jedzenie jak największej ilości truskawek, ogórków, jabłek czy jaj i wieprzowiny zahamuje wydzielanie potu. Natomiast unikanie bardzo ostrych, słodkich lub gorących potraw sprawi, że układ nerwowy, odpowiadający za pocenie się, przestanie być nadmiernie stymulowany. Wbrew pozorom, przy nadmiernej potliwości jak najbardziej wskazane jest picie dużych ilości wody. Nie wzmaga ona wydzielania potu, a wpływa na równowagę temperatury ciała, która nie musi być już dodatkowo regulowana przez gruczoły. Drugim równie ważnym płynem jest herbata ziołowa. Wywary z szałwii, pokrzywy i mięty osłabiają aktywność gruczołów potowych.   Odpowiedni ubiór. Problemy z nadpotliwością sprawiają, że niektóre ubiory są tyle...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner