Domy w budowie
Flickr/Alex Pepperhill/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Stan deweloperski – czego możemy się po nim spodziewać

Domy w budowie
Flickr/Alex Pepperhill/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Stan deweloperski to pojęcie, które nie jest zdefiniowane prawnie. Rozumie się przez nie stan mieszkania, które choć zostaje oddane do użytku, wymaga jeszcze od właściciela pewnych nakładów. Zakres tych nakładów zależy przede wszystkim od umowy zawartej z deweloperem.

Co oznacza pojęcie „stan deweloperski”?

Większość mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym to mieszkania w tzw. stanie deweloperskim. Pojęcie to nie ma swojej definicji prawnej. Deweloperzy używają go, żeby opisać mieszkanie lub dom, do których doprowadzone są najważniejsze instalacje: wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna, a których wnętrza w mniejszym lub większym stopniu wymagają wyposażenia i wykończenia.

 

To, czego dokładnie można spodziewać się po mieszkaniu w stanie deweloperskim, zależy przede wszystkim od standardów stosowanych przez danego dewelopera i standardu danej nieruchomości. Inaczej należy na przykład rozumieć stan deweloperski mieszkania luksusowego, a inaczej mieszkania średniej klasy.

Jak zazwyczaj wykończone jest mieszkanie w stanie deweloperskim?

W przypadku typowego mieszkania średniej klasy, oddawanego do użytku w stanie deweloperskim, wykończenie obejmuje następujące elementy:

  • podłoga – wylewka cementowa lub betonowa,
  • okna – zazwyczaj z PCV, okna drewniane montowane są rzadziej,
  • parapety – z konglomeratu lub PCV,
  • powierzchnia ścian – na ogół tylko tynk gipsowy, rzadziej gładź i biała farba,
  • drzwi – najczęściej są jedynie zewnętrzne drzwi antywłamaniowe,
  • łazienka, kuchnia – doprowadzone instalacje, zainstalowane grzejniki, brak armatury.

Gdzie powinien znaleźć się opis wykończenia i wyposażenia mieszkania?

Dokładny opis wszystkich elementów, które znajdą się w udostępnionym mieszkaniu, powinien znaleźć się w załączniku do umowy kupna-sprzedaży. W opisie muszą zostać podane rodzaj i jakość materiałów użytych do wykończenia. Jeśli deweloper oferuje tzw. biały montaż (czyli wyposażenie kuchni i łazienki w armaturę, sprzęt sanitarny oraz kuchenkę), również powinien dokładnie opisać te urządzenia: producenta, model oraz parametry. Czasem można zrezygnować z niektórych elementów wyposażenia nowego mieszkania w zamian za obniżenie jego ceny.

Przeładuj

W niedzielę wybierzemy też pierwszą damę! Kim są i czym zajmują się żony kandydatów na prezydenta?

zobacz 03:19