Ogrody angielskie największą popularność zyskały w epoce romantyzmu, dzięki charakterystycznemu dla niej dążeniu do idealizacji dzikiej przyrody. W ogrodzie angielskim rządzi natura, dominuje ona nad wszelkimi przejawami ludzkiej działalności. Nieformowany żywopłot zastępuje płot, wysokie trawy swobodnie rosną na rabatach pomiędzy kwiatami, a murki, słupy i pergole są pokryte bluszczem. Kluczem do kompozycji ogrodu w stylu angielskim jest minimum ingerencji w formy, które kształtuje natura.

Reklama

Jaki żywopłot zasadzić w ogrodzie w stylu angielskim?

Do ogrodzenia ogrodu lub wyodrębnienia w jego ramach pewnych przestrzeni najlepszy będzie nieformowany żywopłot. Mogą go tworzyć drzewa liściaste, np. klon polny lub krzewy: berberys ottawski, świdośliwa kanadyjska, dereń biały. Żywopłot może mieć więcej niż jedną linię: pierwsza, najwyższa warstwa może być poprzedzona lub przetykana niższymi roślinami: berberysem, lilakiem, dereniem. Przycinanie nieformowanego żywopłotu polega wyłącznie na usuwaniu chorych bądź zniszczonych pędów.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu angielskim?

Ogród angielski to ogród pełen zieleni. Kolorowe kwiaty powinny być w nią dyskretnie wkomponowane. Unikaj egzotycznej roślinności. W pierwszej kolejności wybieraj rośliny, które naturalnie występują w naszej strefie klimatycznej. Rozejrzyj się dookoła, może w okolicy twojego ogrodu rosną dziko rośliny, które mają swoje ogrodowe odmiany, np. paprocie, róże, wrzos. Obserwuj, jakie kompozycje tworzy natura: jakie rośliny rosną obok siebie i jakie formy tworzą. Próbuj naśladować te zestawienia w swoim ogrodzie.

W ogrodzie angielskim panuje demokracja, raczej nie ma w nim miejsca na rośliny soliterowe, rosnące osobno, reprezentacyjne i wyeksponowane na tle innych. Nie oznacza to oczywiście, że musisz ścinać piękne, stare, okazałe drzewo, które rośnie w twoim ogrodzie. Możesz zorganizować wokół niego przestrzeń tak, aby w pobliżu rosły wysokie rośliny. W ten sposób drzewo nie będzie dominować, tylko wkomponuje się w przestrzeń ogrodu.

Zobacz także

W ogrodzie angielskim możesz poświecić trochę miejsca na zorganizowanie rabaty z ziołami, np. wydzielonej żywopłotem. Zioła napełnią ogród pięknym aromatem. Możesz je także wykorzystać w celach leczniczych. Do ziół, które można zasadzić w ogrodzie angielskim, należą: szałwia, rozmaryn, mięta, werbena, krwawnik pospolity i bergamotka. W tych miejscach ogrodu, w których owady są wyjątkowo niemile widziane, np. w pobliżu altany, możesz zasadzić piołun i lawendę, które działają odstraszająco na pchły, muchy i ćmy, oraz tymianek i kocimiętkę, odstraszające komary.

Atmosfery tajemniczości doda ogrodowi bluszcz porastający mury i budynki lub rozpięty na pergolach.

Jakie kwiaty pasują do ogrodu w stylu angielskim?

Do ogrodu angielskiego pasują róże parkowe (krzaczaste) o drobnych kwiatach, np. Angela, róże piżmowe, np. Cornelia, Buff Beauty, róże pnące: klimbingi, ramblery, które mogą porastać niewielkie murki i słupki.

Oprócz róż możesz też posadzić w nim byliny, np. liliowce, astry bylinowe, irysy, naparstnice, oraz rośliny cebulowe: narcyzy, lilie, czosnek ozdobny. Niech skupiska kwiatów będą przetykane trawami ozdobnymi.

Jakie ozdoby pasują do ogrodu w stylu angielskim?

Do ogrodu w stylu angielskim pasują wyłącznie ozdoby wykonane z naturalnych materiałów: drewna, kamienia, cegły, postarzonego metalu: murki, pergole, głazy. Jeśli zastanawiasz się nad ustawieniem rzeźby lub odlewu w stylu antycznym, postaw na prawdziwy antyk. Nowe rzeźby mogą wyglądać pretensjonalnie i zepsują cały efekt.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama