panele fotowoltaiczne
Pixabay/lenulenac/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Panele fotowoltaiczne na domu – jakie koszty a jakie zyski?

panele fotowoltaiczne
Pixabay/lenulenac/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ogniwa fotowoltaiczne jest to jedna z form energii odnawialnej, którą można zastosować we własnym domu. Ekologiczny prąd to nowoczesna technologia, z której korzysta coraz więcej osób.

 

Popularne kolektory słoneczne służą do produkcji ciepła a ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Coraz częściej spotykamy zamontowane na dachach domów panele fotowoltaiczne (PV). Dzięki ich rosnącej popularności ceny zakupu oraz montażu powoli zaczynają spadać.

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych

Działanie paneli fotowoltaicznych polega na produkcji energii elektrycznej, która może być wykorzystywana do oświetlenia, podgrzewania wody, zasilania urządzeń domowych. Panele można z powodzeniem zamontować na pobliskim budynku gospodarczym – nie muszą być umieszczone na domu, który zasilają.

Ogniwa fotowoltaiczne – warto wiedzieć

Przede wszystkim należy wiedzieć, że ilość energii jest uzależniona od intensywności promieniowania słonecznego. Jednak energia ta jest kumulowana, więc nie ma obaw, że w pochmurny dzień zabraknie nam prądu. Prąd uzyskiwany za pomocą ogniw jest stały, a większość domowych urządzeń działa na prąd zmienny, dlatego konieczna jest instalacja urządzenia przetwarzającego – falownika. Ważne jest, aby panele fotowoltaiczne były zamontowane na dachu w miejscu, gdzie w pobliżu nie ma komina, drzewa ani innego budynku rzucającego cień, ponieważ wówczas może dojść do przegrzania i zniszczenia paneli. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy uwzględnić zakup ogniw zaopatrzonych w tzw. diody bocznikujące, które przy zacienieniu jednego szeregu ogniw emitują prąd z ich pominięciem. Magazynowanie energii na długi czas jest niepraktyczne i kosztowne w przypadku domowych paneli fotowoltaicznych, dlatego najlepiej ją odsprzedawać. Od 2013 r., zgodnie z ustawą o Prawie Energetycznym, mamy zagwarantowaną możliwość sprzedaży nadwyżek prądu z małych domowych instalacji do sieci.

Koszt instalacji ogniw fotowoltaicznych

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to wydatek, który rozkłada się w czasie na około 20 lat. Taka jest ich żywotność. Poza tym nie wymagają konserwacji – poza czyszczeniem szklanych powierzchni. Czy jest to inwestycja opłacalna? Zwrot kosztów całego przedsięwzięcia następuje po około 8 – 9 latach. W przypadku instalacji o mocy 3 kW koszt materiału – bez montażu to wydatek około 15 tys. zł, montaż plus koszt pracy elektryka to w przybliżeniu około 4-5 tys. zł. Jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, dlatego należy dokładnie przekalkulować korzyści, jakie z niego płyną. Za plus instalacji fotowoltaicznych uważana jest możliwość odsprzedaży energii jako sposób na spłacenie ewentualnego kredytu, który się zaciągnęło na jej zakup i montaż. Warto też poszukać programów pomocowych ze środków Unii Europejskiej. 

Więcej na temat budowa domu remont
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29