mężczyzna zakłada styropian na ściany
©Kara/fotolia

Termoizolacja fundamentów styropianem i polistyrenem

mężczyzna zakłada styropian na ściany
©Kara/fotolia

Izolacja fundamentów ochroni ściany fundamentowe przed ucieczką ciepła i jest niezbędnym etapem budowy domu. Zapobiega pękaniu ścian i osłabieniu konstrukcji budynku. Materiały termoizolacyjne to płyty styropianowe i płyty z polistyrenu.

 

Z izolacji cieplnej można zrezygnować o ile fundamenty zostały wykonane z pełnych bloczków keramzytobetonowych. Keramzytobeton to materiał, który sam chroni fundamenty przed uciekaniem ciepła. W pozostałych przypadkach wykonanie ocieplenia jest jednak niezbędne. Fundamenty zwykle ocieplane są od zewnątrz. Niekiedy ocieplenie może się znaleźć pomiędzy warstwą nośną a osłonową ściany fundamentowej. Dopuszczalne jest także wykonywanie izolacji fundamentów od wewnątrz. Takie wyjście wykorzystywane jest w przypadku ścian jednowarstwowych.

Cieplna izolacja fundamentów płytami styropianowymi (EPS) lub płytami polistyrenu (XPS)

Izolacja fundamentów powinna przebiegać w sposób ciągły i nieprzerwany. Ocieplenia ścian fundamentowych zgodnie z normami budowlanymi powinny być wykonane przynajmniej 1 m poniżej terenu. Skutecznym zabezpieczeniem fundamentu są płyty polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz płyty styropianowe (EPS), które mają obniżoną chłonność wody. Płyty polistyrenu wytwarzane są technologią ekstruzji (wyciskania). Polistyren oprócz właściwości termoizolacyjnych jest odporny na wilgoć, mróz i działalność kwasów humusowych. Płyty styropianowe mają zwartą budowę i są wytrzymałe. Obydwa materiały przeciwdziałają stratom ciepła do gruntu i kondensacji wilgoci. Ponadto chronią przed uszkodzeniem mechanicznym i chemicznym izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej oraz przeciwdziałają rozkładowi układów korzeniowych roślin i atakowi owadów i gryzoni.

Grubość termoizolacji fundamentów

Grubość warstwy pionowej w izolacji cieplnej powinna odpowiadać grubości izolacji ścian zewnętrznych na odcinku 150 cm (licząc od poziomu terenu). Na odcinku, który wynosi poniżej 150 cm warstwa izolacji powinna być równa izolacji podłogi na gruncie. Grubość warstwy poziomej izolacji podłogi jest zależna od systemu grzewczego i temperatury pomieszczenia.

 

Temperatura pomieszczenia

Grubość izolacji poziomej

16°C i więcej

12 cm

Poniżej 16°C

8 cm

W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego

Co najmniej 15 cm

 

 

Więcej na temat budowa domu remont
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05