pokrętło do grzejnika
Pixabay/ri/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ogrzewanie elektryczne domu: ile kosztuje?

pokrętło do grzejnika
Pixabay/ri/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

W przypadku właścicieli niedużych, dobrze ocieplonych domów ogrzewanie elektryczne wydaje się rozsądną inwestycją. Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie domu na ciepło oraz inwestycję w system ogrzewania i sam koszt energii.

 

To, ile zapłacisz, ogrzewając dom energią elektryczną, jest uzależnione od zapotrzebowania twojego domu na ciepło. Znaczenie ma technologia wykonania budynku oraz straty ciepła, jakie mają w nim miejsce. Kwestia rodzaju ogrzewania oraz jego plusów i minusów powinna zostać przemyślana na etapie wybierania projektu domu. Na zużycie energii, a zatem na koszty jej wykorzystania, ma wpływ także usytuowanie domu. Jeżeli na przykład zdecydujesz się na duże okna od strony południowej, do domu dostawać będzie się więcej energii słonecznej. Warto natomiast zrezygnować z okien od zimnej północy.

Od czego zależą koszty ogrzewania elektrycznego domu?

Na końcową wysokość rachunku ma wpływ taryfa, którą wybierzesz. Istnieją na przykład tzw. taryfy weekendowe (G12a), w ramach których można korzystać z tańszej energii w godzinach nocnych w ciągu tygodnia oraz przez całą sobotę i niedzielę. Najpopularniejsza jest taryfa dwustrefowa G12, która umożliwia tańsze pobieranie prądu w nocy i od godziny 13 do 15 po południu. Natomiast G11 oznacza płatność takiej samej ceny za prąd niezależnie od pory dnia. Litera G oznacza przynależność do grupy klientów indywidualnych pobierających energię bez limitu mocy. Warto pamiętać o tym, by w czasie gdy rodzina przebywa poza domem, obniżać temperaturę, a podnosić ją wtedy, gdy obowiązuje tańsza taryfa, co zapewni komfortowy poziom ciepła, gdy domownicy są w budynku. Najwięcej prądu pobierają urządzenia grzewcze i te, które odpowiadają za ciepłą wodę. Można szukać tu oszczędności, włączając je nocą. Trudność polega na tym, że korzystamy z nich właśnie wtedy, gdy opłaty za prąd są wyższe. W związku z tym warto zadbać o akumulację ciepła. W tym celu wykorzystuje się zbiornik buforowy.

Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie domu?

Inwestycja w grzejniki elektryczne jest niedroga. Koszt instalacji urządzeń do ogrzewania elektrycznego jest tańszy niż wybudowanie kotłowni i jej wyposażenie oraz zainstalowanie wodnego ogrzewania centralnego. Do realizacji elektrycznego ogrzewania nie potrzeba spełniać dodatkowych formalności, ponieważ przyłącze jest wykonywane niezależnie od planowanego sposobu ogrzewania domu.

 

Ogrzewanie elektryczne może trzykrotnie przewyższyć koszty ogrzewania domu węglem i dwukrotnie ogrzewania mieszkania kotłem na gaz ziemny. Właściciele niedużych dobrze ocieplonych domów mogą jednak zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Jeśli wybierzesz tańszą inwestycję i weźmiesz pod uwagę fakt, że ceny energii elektrycznej nie ulegają drastycznym wahaniom, to energia elektryczna może być rozsądnym rozwiązaniem. Opłaty za prąd uiszcza się na rzecz lokalnie działającego zakładu energetycznego. Co prawda, jego cennik został zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki, ale na danym terenie ceny u poszczególnych przedsiębiorców mogą się różnić.

 

Przykładowo: jeżeli mieszkasz lub planujesz zamieszkać w domu energooszczędnym, zakupiłaś zbiornik buforowy i wybrałaś taryfę weekendową, to koszty za ogrzewanie elektryczne wyniosą około 2500 tysiąca złotych rocznie, zaznaczając, że powierzchnia domu to 150 m2, a zużycie energii wynosi 40 kWh/m2/rok. Z kolei w domu tradycyjnym o takiej samej powierzchni, gdzie zużycie prądu wynosi 100 kWh/m2/rok, koszty za energię będą opiewać na kwotę ponad 6 tysięcy złotych.

Więcej na temat budowa domu remont
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04