dom na dłoniach
Image by LifetimeStock.com

Czym charakteryzuje się ekologiczny dom przyjazny dla środowiska?

dom na dłoniach
Image by LifetimeStock.com

Ekologiczny dom to dom wykonany z przyjaznych dla środowiska materiałów, którego konstrukcja do minimum ogranicza straty energii, a dodatkowo pozwala na pozyskiwanie jej z innych źródeł. Rozwiązania zastosowane w ekologicznym domu umożliwiają też oszczędzanie wody.

Dom ekologiczny to dom energooszczędny

Do klasyfikacji domów energooszczędnych używa się dwóch pojęć: dom pasywny i dom niskoenergetyczny. Domy te są skonstruowane i wyposażone w taki sposób, że podczas eksploatacji zużywa się minimum energii, nawet do 80% mniej niż w zwykłych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. Zapotrzebowanie na ciepło w domu pasywnym jest mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok. Zapotrzebowanie na ciepło w domu niskoenergetycznym wynosi natomiast od 30 do 60 kWh/m2 na rok.

 

Przygotowanie projektu domu pasywnego, bilansu energetycznego oraz zakup ekologicznych materiałów, które będą miały wystarczające właściwości izolacyjne, są kosztowne. Eksperci szacują, że wybudowanie go jest o ok. 100 000 zł droższe od wybudowania domu energooszczędnego. Trudno jest też znaleźć fachowców, którzy sprostają zadaniu wybudowania domu pasywnego. Z tego względu inwestorzy częściej decydują się na dom niskoenergetyczny, tańszy i łatwiejszy w budowie.

Cechy domu energooszczędnego

Do podstawowych rozwiązań, które cechują dom energooszczędny, należą:

1. Zwarta i prosta bryła budynku, najlepiej na planie prostokąta. Energooszczędny dom nie ma wielu balkonów ani przybudówek, które mogłyby przerywać ciągłość izolacji termicznej i powodować uciekanie ciepła. Dach takiego domu też jest prosty, nie ma na nim zbędnych załamań, ograniczona jest liczba połaci.

2. Usytuowanie budynku na działce. Optymalne pozyskanie i utrzymanie ciepła zapewni wybudowanie domu tak, by jego najdłuższa ściana znajdowała się na osi wschód-zachód, a większość okien znajdowała się od strony południowej.

3. Szczelne i izolowane przegrody wewnętrzne (podłogi, ściany) i zewnętrzne (dach, okna, drzwi zewnętrzne) oraz zastosowanie termoizolacji fundamentów.

4. Podział na strefy termiczne. Poszczególne pomieszczenia powinny być ogrzewane tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne. Na przykład w łazience powinna panować temp. 22–24 stopni C, w pokojach dziennych 20-22 stopnie, w kuchni i sypialniach 18-20 stopni, w pomieszczeniach gospodarczych 15-18 stopni. Różnica temperatury w sąsiadujących pomieszczeniach nie powinna być większa niż 5-7 stopni.

5. Wentylacja z odzyskiem ciepła. Wentylacja w energooszczędnym domu powinna być na tyle wydajna, żeby zapobiec zagrzybieniu ścian szczelnych pomieszczeń. Ponadto powinna umożliwiać odzyskiwanie ciepła z wywiewanego z budynku powietrza (rekuperację). Z tego względu w ekologicznych domach montuje się wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

6. Energooszczędny system grzewczy, np. pompa ciepła, która do ogrzewania domu wykorzystuje ciepło wody, powietrza, ścieków lub ziemi.

7. Instalacja solarna umożliwiająca pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej. Baterie słoneczne zamontowane na dachu pozwolą na uzyskanie ciepła potrzebnego np. do dogrzania wody.

8. Energooszczędne wyposażenie. W domu ekologicznym znajdują się urządzenia RTV i AGD, o klasie energetycznej A. Meble i inne elementy wyposażenia wykonane są z materiałów, których produkcja nie jest szkodliwa dla środowiska: drewna, metalu, szkła, naturalnych tkanin. Do oświetlenia używa się energooszczędnych świetlówek.

Oszczędzanie wody w domu ekologicznym

Do przykładowych sposobów na oszczędzanie wody, stosowanych w domach ekologicznych, należą:

  •  baterie łazienkowe z regulatorami strumienia;
  •  krany z perlatorem, który sprawia, że woda miesza się z powietrzem, dzięki czemu jej strumień wydaje się bardziej intensywny;
  •  zbiornik na deszczówkę z dachu, której można używać do podlewania ogródka;
  •  kompakty łączące umywalkę z WC, pozwalające na wykorzystanie „wody szarej”, np. z mycia rąk, do spłukiwania toalet.

Więcej na temat budowa domu remont
Przeładuj

W "Hotel Paradise": Łukasz chciał rozbić kulę! "Miałem przygotowaną chamską zagrywkę"

zobacz 01:23