Człowiek i pies przybijają "piątkę".
©cristina_conti/Fotolia.com
Dom

Jak bawić się z psem na dworze i w domu – pomysły na wspólne zabawy i gry dla psów oraz ich właścicieli

Człowiek i pies przybijają "piątkę".
©cristina_conti/Fotolia.com

Wspólna zabawa z psem nie tylko poprawia kondycję czworonoga, ale także zacieśnia relację pupil – właściciel. Na spacerze warto wybierać takie zabawy, w których pies będzie miał okazję się wybiegać, a w domu – „gry” umysłowe.

 

Psy, w szczególności młode, potrzebują dużo ruchu i uwagi właściciela. Jeśli poczują się zaniedbane, mogą zacząć gryźć przedmioty znajdujące się w domu. Niszczenie butów, mebli czy dywanu może, oprócz oczywistego swędzenia zębów, oznaczać także za małą ilość zabawy.

Zabawy z psem na spacerze

Psy zachęcające właściciela do zabawy, zazwyczaj przyjmują charakterystyczną pozę. Jest to położenie na ziemi przednich łap (wysuniętych do przodu) i uniesienie tylnej części ciała. Na dworze warto wybierać zabawy ruchowe, takie jak:

  • Zabawa z piłką, aportowanie – polega na tym, że pies przynosi i oddaje rzucaną przez właściciela piłkę. Do zabawy można wykorzystać też patyk, frisbee lub kawałek grubego sznurka.  
  • Przeciąganie liny – zabawa, w przypadku dużych psów, może być lekko męcząca dla właściciela. Niektóre psy uwielbiają się siłować i sprawia im to dużo radości. Wystarczy, gdy opiekun zacznie uciekać z kawałkiem grubego sznurka w dłoni, prowokując psa, aby go gonił. Gdy pupil dobiegnie do właściciela, ten pozwala mu złapać sznur i zaczyna się zabawa w „przeciąganie”.
  • Zabawy z innymi psami są niezbędne w procesie socjalizacji pupila. Jest to szczególnie ważne u psów do 12. tygodnia życia. Należy zagwarantować im w tym czasie jak najwięcej możliwości kontaktu z innymi zwierzętami. Im więcej pozytywnych doświadczeń w kontaktach ze środowiskiem na początku życia psa, tym mniej agresywny i nerwowy będzie pies w przyszłości.

Jak bawić się z psem w domu – zabawy umysłowe

Spędzanie czasu z psem w domu to dobry moment na naukę komend i trening umysłowy psa. Jeśli do szkolenia czworonoga wykorzysta się tzw. pozytywne metody, nauka stanie się dla niego dobrą zabawą. Przykładowe zabawy z psem w domu to:

  • Nauka komend – podstawowe z nich to: siad!, podaj łapę!, leżeć!, daj głos! Cierpliwość i pozytywne nastawienie właściciela, z pewnością pomoże nauczyć czworonoga kilku przydatnych sztuczek. W nauce pomocne będą psie smakołyki, którymi nagradza się pupila, za każdą poprawnie wykonaną komendę.
  • Zabawa w chowanego – polega na tym, że psu daje się do powąchania smakołyk, który następnie się chowa i każe psu szukać. Po odnalezieniu nagrodą oczywiście jest schowana karma. W podobny sposób można „grać” z psem i innymi domownikami. Jedna z osób chowa się w pokoju, zostawiając uchylone drzwi. Druga wydaje polecenie, aby pies ją odnalazł.
  • Zabawa umysłowa z psem – służy rozwijaniu jego inteligencji. Jedną z najbardziej popularnych zabawek tego typu jest tzw. kong. Jest to przedmiot przypominający piłkę, wykonany z grubego kauczuku. Kong wypełniony jest psimi smakołykami. Zadaniem pupila jest dostanie się do ukrytych przysmaków.

Jak bawić się ze szczeniakiem – kilka podstawowych zasad

Wspólna zabawa z psem to doskonała okazja do nauki. Im szybciej wprowadzi się zasady w życie, tym mniej problemów pies będzie przysparzał w dorosłym życiu. W czasie wspólnej zabawy bardzo ważne jest, aby nie pozwolić szczeniakowi gryźć rąk ani nóg właściciela. Jeśli tak się stanie, wtedy najlepiej przerwać zabawę i wrócić do niej, gdy pies się uspokoi. Istotne jest też to, aby to opiekun rozpoczynał i kończył wspólne gry. Szczeniak, który poczuje, że wszystko mu wolno, będzie w przyszłości trudny do zdyscyplinowania. Bawiąc się z psem, warto też dostosować intensywność zabaw do kondycji psa, aby go nie przemęczać i tym samym nie zniechęcać do wspólnych gier.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30