Mały pies leży na plecach.
©otsphoto/Fotolia.com
Dom

Wyprawka dla szczeniaka, czyli jak przygotować się na pojawienie się psa w domu

Mały pies leży na plecach.
©otsphoto/Fotolia.com

Szczeniak w domu to radość, ale i odpowiedzialność – warto więc zadbać o nowego członka rodziny, kupując mu wyprawkę. Szczeniak je, śpi, bawi się i chodzi na spacery, więc w domu nie może zabraknąć psiej karmy, legowiska, gryzaków oraz obroży i smyczy.

 

W domu, w którym pojawił się pies, dobrze, by znalazł się duży zapas gazet. Przydadzą się na początku, gdy szczeniak będzie uczył się czystości. Makulatura jednak przesiąka i jeśli pupil wciąż będzie załatwił się w domu, można zaopatrzyć się w psią kuwetę, bardziej płaską niż kocia, z wymiennym wkładem absorbującym wilgoć.

Miękkie legowisko do spania

Ze względów higienicznych, dobrze jest, gdy da się zdjąć pokrowiec z legowiska i go wyprać. Funkcjonalne są miękkie posłania, np. z gąbki. Raczej unika się wiklinowych legowisk, z tego względu, że pies gryząc je, może zadławić się kawałkiem gałęzi. Małym rasom psów, np. buldogom francuskim, maltańczykom, pekińczykom, yorkom, można kupić posłanie, w którym zmieści się jak dorośnie. Większym rasom, jak np. owczarkom, dogom niemieckim, bernardynom, na czas „dzieciństwa” warto kupić mniejsze legowisko, a z czasem większe. Szczeniak będzie czuł się bardziej komfortowo na mniejszym legowisku. Na posłanie można położyć koc lub ręcznik.

Miska dla psa na wodę i pokarm

Dwie miski – na wodę i jedzenie – wystarczą. Szczeniaki są z reguły jeszcze nieporadne, dlatego przy zakupie miski warto wybierać te bardziej stabilne, np. stalowe, ceramiczne, najlepiej z gumą antypoślizgową na spodzie. Wielkość dobiera się tak, by wyznaczona porcja psiego jedzenia zajmowała około połowę naczynia. Psom o długich uszach, np. spanielom, można kupić miskę stożkową. Dzięki temu uszy szczeniaka nie będą moczyć się w wodzie czy brudzić w jedzeniu.

Karma i psie witaminy

Psie jedzenie najlepiej dopasować do wieku szczeniaka. Na opakowaniach karmy suchej czy mokrej napisane jest od jakiego wieku, można dany produkt podawać. Wybierając psa z hodowli, warto dopytać, jaką karmą był do tej pory karmiony. Po konsultacji z hodowcą lub weterynarzem można podawać psu odżywki witaminowe, dostępne najczęściej w tabletkach.

Parciana obrożna i smycz dla psa

Obroża dla szczeniaka powinna być lekka i wygodna, np. z taśmy parcianej, zapinana na metalową sprzączkę. Jest miękka i szczeniakowi będzie w niej wygodnie. Nawet, jeśli nowi właściciele mają duże podwórko i nie ma potrzeby wyprowadzania psa na spacer, warto mieć w domu smycz. Przyda się ona, gdy będzie trzeba pojechać do weterynarza. Smycz automatyczną dobiera się do wagi psa. Smycze ze sznurka lub liny są bardzo wytrzymałe – przydadzą się do wyprowadzania silnego i żywiołowego psa.

Zabawki dla psa: gryzaki, piłki, sznurki

Chcąc oszczędzić buty lub meble, warto kupić psu kilka zabawek lub zrobić je z domowych przedmiotów. Psy mogą bawić się, np. starą piłką czy kawałkiem grubego sznurka. Gotowe gryzaki do kupienia w sklepach spożywczych lub zoologicznych, to np. kości z prasowanej skóry lub suszone uszy. 


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49