Party.pl

fiszka orange Advertisement


Pies rasy Rottweiler leży na ławce.
©rgbspace/Fotolia.com
Dom

Agresywne psy w Polsce. Wykaz ras uznanych za niebezpieczne

Pies rasy Rottweiler leży na ławce.
©rgbspace/Fotolia.com

Wykaz ras psów uznanych za agresywne znajduje się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku. Spis powstał na podstawie ustawy o ochronie zwierząt.

 

Właściciel chcący trzymać w domu psa uznanego za rasę agresywną, musi otrzymać na to pozwolenie od gminy.

Amerykański pit bull terrier – żywiołowy, zwinny i bardzo silny

Pitbull jest agresywny, ale najczęściej w stosunku do innych zwierząt, choć są i od tego wyjątki. Są to bardzo żywiołowe i inteligentne psy, stworzone do pilnowania terenu.

Pies z Majorki, czyli pies na byki

Pies z Majorki ma charakterystyczny sposób obrony – uderza w głowę lub gryzie w brzuch. Pierwotnie wykorzystywany był do walk z bykami. Nazywany, Ca de Bou, jest na ogół pogodnym i przyjaznym psem. Jednak w chwilach zagrożenia szybko potrafi stać się groźnym obrońcą.

Buldog amerykański o dominującym charakterze

Buldog amerykański, pomimo groźnego wyglądu, jest przyjazny. Domowników traktuje jak członków swojego stada i w ich obronie może stać się bardzo agresywny. Buldogi pierwotnie były wykorzystywane do pilnowania gospodarstw, a z racji walecznego charakteru także do psich walk.

Dog argentyński, czyli urodzony myśliwy o doskonałym węchu

Dog argentyński pierwotnie wykorzystywany był do polowania na drapieżniki. Rasa ma bardzo dobry węch i umiejętność poruszania się po trudnym terenie. Pies ma głęboko zakorzenioną naturę łowcy, dlatego, najlepiej już od małego uczyć go, by nie atakował innych zwierząt.

Pies kanaryjski – odważny i silny

Pies kanaryjski, nazywany psem bojowym, wykorzystywany kiedyś, oprócz stróżowania i obrony, do walk z ludźmi. Hiszpanie używali tej rasy do walki z Indianami. Psy są odważne i bardzo silne.

Tosa inu – psy walczące bez używania głosu

Psy rasy tosa inu kiedyś wykorzystywane do krwawych widowisk w Japonii, dzisiaj są dobrymi towarzyszami człowieka. Ciekawostką jest fakt, że w czasie psich walk, zwierzęta nie wydawały głosu. Cechuje je wrażliwość i pomimo dużej postury, także delikatność. Psy szybko się uczą.

Rottweiler – pies chcący dominować

Rottweilery pierwotnie, za sprawą dużej siły, były wykorzystywane do ciągnięcia zaprzęgów lub noszenia amunicji. Psy to też urodzeni stróże i obrońcy. Cechą charakterystyczną rasy jest duża pewność siebie i chęć dominacji.

Akbash dog, czyli duży pies pasterski

Akbash dog to pies, którego cechą charakterystyczną jest duża niezależność, przez co może sprawiać problemy wychowawcze. Rasy nie poleca się do rodzin z małymi dziećmi, ponieważ pies wyprowadzony z równowagi może stać się agresywny nawet dla domowników.

Anatolian karabash – obrońca stada

Anatolian karabash to pies o wyjątkowo dominującym charakterze, przez co właścicielowi trudno przejąć nad nim całkowitą kontrolę. Rasa ma w genach głęboko zakorzenioną potrzebę obrony swojego „stada”, więc może być agresywny, gdy poczuje, że np. właścicielowi grozi niebezpieczeństwo.

Moskiewski pies stróżujący

Moskiewski pies stróżujący to rasa bardzo aktywna, a przy tym zwinna, pomimo dużych rozmiarów. Poprzez wrodzony instynkt stróżujący jest bardzo czujny. Pies jest tolerancyjny w stosunku do innych zwierząt i posłuszny wobec właściciela.

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski przywiązuje się z reguły tylko do jednego właściciela. Zakorzeniony charakter psa stróżującego sprawia, że może on zaatakować, gdy ktoś obcy pojawi się na „jego” terytorium.

 

Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Roksana Węgiel robi sobie przerwę w karierze? Gwiazda jasno stawia sprawę!

zobacz 00:25