Świąteczne lampki
© coco/Fotolia.com

Świąteczne dekoracje domu i ogrodu: wybierz bezpieczne oświetlenie

Świąteczne lampki
© coco/Fotolia.com

Świąteczne dekoracje domu takie jak girlandy migocących lampek, wieńce przyczepione do drzwi, światełka rozwieszone wokół barierki, choinki, okna lub dachu z roku na rok stają się coraz popularniejsze.

 

Na rynku oprócz tradycyjnych łańcuchów i małych lampek dostępne są także kurtyny świetlne, łańcuchy z diodami LED, węże świetlne lub świecące ozdoby w kształcie motywów świątecznych: gwiazd, sań, choinek czy dzwonków. Zewnętrzne dekoracje powinny spełniać szereg określonych warunków, aby korzystanie z nich nie zagrażało bezpieczeństwu domowników.

Jak wybrać świąteczne dekoracje świetlne domu i ogrodu?

Dokonując wyboru świątecznych dekoracji do domu lub ogrodu oprócz efektu wizualnego, jaki zapewniają należy zwrócić uwagę także na ich bezpieczeństwo.

 

  • Symbol klasy ochrony – dekoracje świetlne powinny mieć odpowiedni stopień ochrony. Świąteczne dekoracje świetlne na zewnątrz powinny mieć na opakowaniu symbol nie mniejszy niż IP44. IP (Index of Protection) oznacza współczynnik ochrony. Współczynnik ten składa się z dwóch cyfr, gdzie pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami stałymi, a druga przed cieczami. Przed wyborem lampek należy sprawdzić oznaczenie IP na opakowaniu lub na metce umieszczonej przy wtyczce.

 

  • Przewody, połączenia i oprawki – lampki do zwieszenia na zewnątrz powinny być lepiej izolowane niż lampki wewnętrzne. Przed zakupem należy więc sprawdzić z jakich materiałów wykonane są przewody i oprawki. Te na zewnątrz powinny być gumowe, przewody plastikowe mogą być wykorzystane do zawieszenia wewnątrz.

 

  • Informacje o produkcie – zgodnie z przepisami UE na opakowaniu lub metce przyczepionej do wtyczki znaleźć się powinny informacje o klasie ochrony, poborze mocy, nazwie importera i napięciu znamionowym.

 

  • Symbole – decydując się na zakup świetlnej dekoracji świątecznej warto zwrócić uwagę na dwa dodatkowe oznaczenia. Podwójny kwadrat umieszczony na urządzeniu oznacza, że przewody są podwójnie izolowane. Symbol przypominający odwrócony trójkąt z literą F w środku oznacza, że dane urządzenie jest niepalne.

 

Nie należy kupować produktów bez oznaczeń ani informacji na temat urządzenia. Tego typu produkt może okazać się niebezpieczny w użytkowaniu. Kupując zewnętrzne, świąteczne dekoracje świetlne warto też zwrócić uwagę na to czy urządzenie może być traktowane jako moduł, do którego możemy podłączyć inne elementy. W taki sposób unikniesz konieczności podłączania przedłużaczy i ułatwisz sobie dekorowanie.

 

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30