kominek do rozpylania olejków eterycznych i na świece
©Bydlinska/Fotolia.com

Metody rozpylania olejków eterycznych – kominek, dyfuzor, nebulizator

kominek do rozpylania olejków eterycznych i na świece
©Bydlinska/Fotolia.com

Aromaterapia jest dobrym sposobem na relaks oraz zmniejszanie stresu. Olejki można rozpylać za pomocą komina, jednak pod wpływem wysokiej temperatury tracą one swe właściwości. Dyfuzor ultradźwiękowy rozprowadza olejki w zimnej mgiełce wodnej, a nebulizator używa do tego ciśnienia. Ostatnia opcja jest najbardziej efektywna i wydajna.

Aromaterapia to świetny sposób na łagodzenie stresu. Olejki eteryczne działają kojąco na zmysły oraz zmniejszają napięcie nerwowe. Dzięki dobroczynnym substancjom w nich zawartych, powietrze po aromaterapii jest odświeżone i zdezynfekowane.

Kominek do olejków eterycznych

Kominek do olejków eterycznych składa się z miseczki, do której nalewa się wodę z substancjami zapachowymi oraz miejsca na zapaloną świeczkę typu tea-light (świeczki w aluminiowej osłonce). Dzięki ciepłu, które wydziela się ze świeczki, olejki eteryczne uwalniają się i są rozprowadzane w danym pomieszczeniu. Tracą jednak swe właściwości, gdy zostaną podgrzane do wysokiej temperatury. Używając tego typu kominka, należy pamiętać o dolewaniu co pewien czas ciepłej wody, ponieważ odparowanie jej spowoduje przypalenie osadu lub pęknięcie miseczki. Najczęściej bowiem kominek jest wykonany ze szkła lub ceramiki. Niewątpliwie druga opcja jest znacznie bardziej odporna na ciepło i rzadziej pęka. Plusem kominków jest ich mobilność. W odróżnieniu od pozostałych dyfuzorów można je przenosić niezależnie od dostępu do prądu.

Dyfuzor ultradźwiękowy

Aby uruchomić dyfuzor ultradźwiękowy (nawilżacz), wystarczy wlać wodę do pojemnika, dodać kilka kropel olejków eterycznych i podłączyć do prądu. Spowoduje to ulatnianie się zimnej pary wodnej, która unosi się razem z olejkiem. Substancje dosyć długo utrzymują się w powietrzu i zachowują wiele dobroczynnych składników. Dodatkowym plusem jest nawilżanie powietrza. Dyfuzory te mają liczne gadżety, np. automatycznie zmieniające się kolory lub melodie medytacyjne.

Miejsce ustawienia nawilżacza jest uzależnione od pobliskiego gniazdka. Należy też zachować odległość kilku metrów od półek z książkami i innymi wrażliwymi przedmiotami i materiałami, co bywa kłopotliwe w małym pomieszczeniu. Ten rodzaj urządzenia nie nadaje się też do olejków cytrusowych, które są mocno reaktywne, więc często reagują z plastikiem i farbami wewnątrz nawilżacza. Nawilżacz można kupić w internecie zarówno za 70, jak i za 600 zł.

Szklany nebulizator – najlepszy i najdroższy wybór

Nebulizator rozpyla olejki eteryczne bez podgrzewania, a za pomocą praw fizyki. Dzięki specjalnej budowie urządzenia, wlewane substancje trafiają na szklaną część, w której wytwarzane jest wysokie ciśnienie. Dzięki temu olejki są unoszone bez używania wody i ciepła. Zachowują one wszystkie właściwości zapachowe i zdrowotne oraz dużo dłużej unoszą się w powietrzu. Nebulizator jest zbudowany ze szkła, więc substancje w nim zawarte nie wchodzą w szkodliwe dla zdrowia reakcje. Działa on w trybie przerywanym – po 15 minutach pracy wyłącza się i uruchamia ponownie. Minusami tego urządzenia są wysoka cena (między 350 a 700 zł) oraz szkło, które może się stłuc.

Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06