salon na poddaszu
©marog-pixcells/Fotolia

Mieszkanie na poddaszu – funkcjonalne rozwiązanie czy chwilowa moda?

salon na poddaszu
©marog-pixcells/Fotolia

Mieszkanie na poddaszu często zachwyca nietuzinkową aranżacją wnętrza i widokami zza okien, które rozciągają się na panoramę miasta. Mieszkanie na strychu to ciekawe rozwiązanie, ale należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę kwestie takie jak ogrzewanie, czy brak windy zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajęcie poddasza.

Mieszkanie na poddaszu – wady: zimno, upał, wysokość, konstrukcja

Zła izolacja dachu będzie sprawiała dużo problemów. Latem na poddaszu będzie gorąco, a zimą ciepło ucieknie przez dach, który ponadto może przeciekać w czasie deszczu lub obfitych opadów śniegu. Malownicze skosy na poddaszu dodają mu niepowtarzalnego uroku, ale bywają również dużym utrudnieniu przy aranżacji przestrzeni. Należy na to zwrócić uwagę szczególnie przy zakupie mebli. Urządzenie poddasza nie nastręcza trudności, ale z pewnością wymaga większej wyobraźni. Często drewniana konstrukcja poddasza wymaga odpowiedniej impregnacji, szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Na poddasze nie dojeżdża winda, dlatego, gdy mamy problem z wchodzeniem po schodach lub malutkie dziecko – warto ten czynnik wziąć pod uwagę.

 

Najwięcej uroku mają stare strychy w malowniczych kamienicach, najczęściej znajdujących się w centrum miasta. Dlatego, jeżeli nie lubimy zgiełku ruchliwych ulic poddasze nie jest dobrym rozwiązaniem. Strychy adaptowane na mieszkania w nowym budownictwie z reguły są łączone z mieszkaniem poniżej tworząc dwukondygnacyjny apartament. W tym przypadku konstruktorzy biorą od uwagę wszystkie czynniki związane z ewentualnymi niedogodnościami mieszkania na poddaszu, więc nie trzeba się o większość z nich martwić. Warto dodać, że osoby, którym bliskie są zasady feng shui powinny zrezygnować z poddasza. Ponieważ według feng shui strych ma na zawsze pozostać strychem, jako miejsce odwiedzane tylko od czasu do czasu.

Mieszkanie na poddaszu – zalety: otwarta przestrzeń, niebanalne wnętrze, użytkowa antresola, cena

Cena kupna czy wynajmu mieszkania na poddaszu często jest o 15-20% niższa od standardowo ulokowanych mieszkań. Inspirująca architektura wnętrza oraz otwarta przestrzeń poddasza z pewnością zachęci niejedną osobę. Obecne na poddaszu – szczególnie w starych kamienicach - belki stropowe, więźby i słupy, mogą tak samo pomóc jak przeszkodzić w aranżacji wnętrza. Wszystko zależy od wyobraźni i zasobności portfela. Stare kamienice, które najczęściej wyposażone są w mieszkalne strychy, najczęściej znajdują się w centrum miasta, dzięki czemu jest z nich piękny widok na panoramę śródmieścia – pod warunkiem, że okna nie znajdują się tylko w dachu. Poddasze to otwarta przestrzeń, w której można wyodrębnić osobne pomieszczenia. Jeżeli poddasze jest niewielkie, ale wysokie, ciekawym rozwiązaniem jest budowa użytkowej antresoli. Antresola na poddaszu to najczęściej sypialnia lub miejsce do pracy. Należy pamiętać, że ciepło idzie do góry, więc z pewnością będzie to najcieplejsze miejsce w domu. Wielką zaletą mieszkania na strychu jest ograniczona liczba sąsiadów oraz to, że nikt nam nie będzie tupał nad głową.

 

Warto przy podejmowaniu decyzji o zamieszkaniu na poddaszu racjonalnie wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. 

Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06