pokój urządzony w stylu secesyjnym
Flickr/Jean-Pierre Dalbéra/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jak zaaranżować mieszkanie w stylu secesyjnym?

pokój urządzony w stylu secesyjnym
Flickr/Jean-Pierre Dalbéra/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Secesja to styl obowiązujący w latach 1890-1918. Stawia ona na ornamentykę, detal i naturalność jako wartości ponadczasowe. Swoją nazwę styl secesyjny wziął od secesji, czyli odseparowania się grupy osób od jakiegoś związku. Wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1892 roku, gdy twórcy przeciwni historyzmowi i akademizmowi odeszli z Monachijskiego Zrzeszenia Artystów i założyli swoje stowarzyszenie, nazwane Secesją Monachijską. Potem powstały kolejne stowarzyszenia: Secesja Berlińska i Wiedeńska. Nazwa podkreśla sprzeciw twórców wobec dawnych tendencji obowiązujących w sztuce.

Cechy stylu secesyjnego

Falista linia mebli i dodatków. Styl secesyjny w sztuce użytkowej jest związany z giętką i falistą linią, często w kształcie litery S. Dynamiczna linia mebli wykorzystanych we wnętrzu sprawia wrażenie, że są lekkie. Powinny być proste w formie, pozbawione dekoracji na rzecz interesującego, właśnie falistego kształtu. Meble w tym wnętrzu nie muszą być stare lub stylizowane na zabytkowe. Można wybrać krzesło z tłoczonymi nogami, które również nada wnętrzu secesyjny charakter. Podczas urządzania mieszkania w stylu secesyjnym należy dążyć do połączenia funkcjonalności przedmiotów z pięknem ich detali. Przykładami dodatków o falistej linii, które można umieścić w secesyjnym mieszkaniu, są świeczniki albo lustro w ramie zdobionej motywem kwiatowym.

Secesja to motywy roślinne i zwierzęce

Secesja to również motywy zaczerpnięte ze sztuki orientalnej, a konkretnie japońskiej, a więc pionowy układ kompozycji. Dzięki pionowym pasom i ornamentom o pionowych liniach podkreśla się smukłość mebli i przedmiotów. Dodatkowo stosuje się motywy geometryczne i abstrakcyjne.

 

Wnętrze w stylu secesyjnym powinno być zintegrowane z naturą. W tym celu stosuje się dekoracje z motywem roślinnym i zwierzęcym, na przykład drzew czy winorośli. W celu urządzenia mieszkania w tym stylu wato zakupić zasłony i pościel w roślinny wzór, na przykład z motywem bluszczu. Można także poszukać tekstyliów z motywem delikatnych owadów, na przykład ważek, oraz kwiatów o długich łodygach. Motyw kwiatów lotosu czy zwierząt przejawia się także w obrazach czy na tapetach, które sprawiają wrażenie pozostających w ruchu.

 

Zasady stylu secesyjnego można wykorzystać, urządzając salon, jak również łazienkę. Wówczas należy wykorzystać płytki w jasnym kolorze z mocnym akcentem pod postacią kwiatów czy owadów, na przykład motyli.

Asymetria kompozycji w secesyjnym wnętrzu

Styl secesyjny w przeciwieństwie do francuskiego zakłada asymetrię w kompozycji przestrzeni. Wynika to z jego związków z naturą, w której nie ma idealnych rozwiązań. Trzeba jednak uważać, by bogactwo dodatków i wzorów nie zaowocowało we wnętrzu estetyką kiczu. Asymetria przejawia się w kompozycji obrazów na ścianach, rozmieszczeniu okien, wyglądzie przedmiotów codziennego użytku. Asymetrię można także pokazać w dodatkach, na przykład w nieregularnych konturach ceramiki czy szkła z motywem kwiatów.

 

W secesyjnym mieszkaniu warto zamontować szklane drzwi. Takie rozwiązanie sprawi, że do pomieszczeń będzie wpadać dużo światła, a dodatkowo zapewni oryginalny design.

Jasna kolorystyka wystroju secesyjnego

Kolorystyka wnętrz w stylu secesyjnym jest jasna i delikatna. Ściany i dekoracje powinny być pastelowe, na przykład w kolorze lilii, cytrynowożółte lub bielone. W mieszkaniu powinny pojawić się także elementy złote, połyskujące. Właściwie nie stosuje się w stylu secesyjnym czerni, brunatny zastępuje się beżowym. Skala odcieni od szarego do białego jest rozbudowana.

Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06