meble z palet
©alho007/Fotolia

Upcycling mebli – 3 sposoby na meble z odzysku

meble z palet
©alho007/Fotolia

Upcycling oznacza przerabianie przedmiotów, które są zniszczone lub niepotrzebne, tak, by mogły nadal pełnić swoją funkcję lub aby można było korzystać z nich w innym celu. Po przeróbkach przedmiot zyskuje nowe życie, często całkowicie zmienia się jego zastosowanie.

Od czego zacząć przygodę z upcyclingiem?

Wykonanie wiszących doniczek na zioła ze słoików, półek na książki z niepotrzebnych szuflad czy stolika z drewnianych palet transportowych to tylko kilka pomysłów na to, jak kreatywnie wykorzystać stare rzeczy. To właśnie kreatywne spojrzenie na starą rzecz pozwala odkryć niestandardowe funkcje oraz możliwości wynikające z jej formy.

 

Zanim wyrzucisz niepotrzebną rzecz, zastanów się, czy nie da się jej przerobić na coś innego, co jest ci potrzebne. Spróbuj w wyobraźni rozmontować przedmiot. Pomyśl, czy powstałych w ten sposób części nie można złożyć w nieco inny sposób, wykorzystać pojedynczo lub połączyć z innymi przedmiotami. Kiedy znajdziesz już nowe zastosowanie dla starej rzeczy, zastanów się, jakie przyrządy i środki będą ci potrzebne, żeby nadać przedmiotowi ostateczną postać.

Jak zrobić doniczki ze słoików?

Do wykonania doniczek na zioła, będziesz potrzebować deski na tyle dużej, żeby zmieściły się na niej trzy duże słoiki, ok. 50 cm długości i 20 cm szerokości, trzech litrowych słoików i trzech metalowych opasek zaciskowych typu „s”. Przygotuj też trzy wkręty do metalu i dwa mocne haki oraz mocny sznur. Deskę możesz pomalować lub polakierować albo zostawić w stanie surowym. Za pomocą wiertarki i wkrętów do metalu przytwierdź do niej trzy obręcze w równych odstępach. Do deski u góry przymocuj dwa haki, każdy w tej samej odległości od brzegu. Do haków przywiąż sznur. W metalowe obręcze możesz włożyć słoiki wypełnione ziemią z zasadzonymi roślinami. Deskę ze słoikami możesz powiesić na ścianie.

Jak zrobić półkę na książki z szuflad?

Jeśli masz kilka niepotrzebnych szuflad, możesz zrobić z nich półkę na książki albo bibeloty. Szuflady nie muszą mieć tej samej wielkości ani głębokości. Oprócz szuflad będziesz potrzebować szlifierki, lakieru lub farby akrylowej albo kredowej (jeśli chcesz pomalować półkę lub polakierować ją) lub tapety samoprzylepnej (jeśli chcesz okleić półkę tapetą), wiertarki, dwóch wkrętów z koszulkami do każdego miejsca, w którym półki zostaną do siebie przytwierdzone, oraz dwóch lub trzech metalowych wieszaków szafkowych.

 

Oczyść szufladę, jeśli półka ma nie mieć tyłu, oderwij z szuflad dno. Odkręć gałki. Jeśli chcesz pomalować lub polakierować szufladę, oszlifuj ją i nałóż dwie warstwy farby lub lakieru, a następnie odczekaj aż całkowicie wyschnie. Jeśli półka ma zostać oklejona tapetą samoprzylepną, wytnij z niej części odpowiadające wielkością każdemu elementowi półki, który chcesz okleić. Ustal położenie półek na ścianie i ich ułożenie względem siebie. Dłuższe boki półek mogą np. stykać się ze sobą połową swojej powierzchni. Jedna półka może zostać umieszczona na ścianie pionowo, a druga poziomo. Sprawdź, w jakiej konfiguracji wyglądają najlepiej, i zaznacz ołówkiem lub mazakiem dwa miejsca, w których przytwierdzisz jedną półkę do drugiej. Wywierć otwory i przytwierdź półki wkrętami. Do brzegu szafki przytwierdź wieszaki metalowe. Półkę możesz już zawiesić na ścianie.

Jak zrobić stolik z palet?

Europalety, które w sklepach służą do transportu towarów, można wykorzystać jako materiał na stolik. Żeby go wykonać, przygotuj:

  •  2 lub 3 palety,
  •  4 kółka obrotowe (najlepiej z hamulcem),
  •  przynajmniej 20 wkrętów z podkładkami,
  •  wkrętarkę, szlifierkę, młotek, pędzel do malowania,
  •  impregnat do drewna,
  •  w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać: lakier, farbę do drewna lub bejcę.

 

Wyczyść i oszlifuj palety, a potem zaimpregnuj je. Następnie polakieruj lub pomaluj drewno. Przytwierdź jedną paletę do drugiej za pomocą wkrętów. Na czterech rogach dolnej palety przytwierdź kółka. Gotowe!


Więcej na temat dekoracja wnętrz
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52