Salon z podwieszanym sufitem
Pixabay/gossmann_spanndecken/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Czy warto montować sufit podwieszany?

Salon z podwieszanym sufitem
Pixabay/gossmann_spanndecken/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja zamontowana poniżej stropu, która tworzy pod sufitem wolną przestrzeń na różnego rodzaju instalacje. Do niedawna rozwiązanie takie można było spotkać tylko w biurach i budynkach użyteczności publicznej, ostatnio jednak coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach. Okazuje się, że to nie tylko kwestia mody – sufit podwieszany daje różne możliwości oryginalnych aranżacji wnętrz, a do tego jest bardzo funkcjonalny.

Sufit podwieszany – element designu

Na rosnącą popularność sufitu podwieszanego wpływa przede wszystkim jego funkcja estetyczna. Taka nietypowa konstrukcja już sama w sobie zdobi sufit, zwłaszcza jeśli projekt jest wymyślny (wielopoziomowy, o kształcie łuku, schodków, kopuły). To świetny sposób na ukrycie pęknięć, nierówności i innych mankamentów na suficie. Dodatkowo do sufitu podwieszanego zachęca możliwość montażu ciekawych oświetleń – skomponowanych zarówno z punktowych światełek, jak i z taśm LED. Nadaje to wnętrzu nowoczesności i świetnie współgra z modnym stylem minimalistycznym.

Regulacja wysokości pomieszczenia

Poza tym dzięki sufitowi podwieszanemu można regulować wysokość pomieszczenia. Te niższe optycznie podwyższy lustrzana powierzchnia płyty albo montaż tylko małego podwieszonego fragmentu, natomiast te niestandardowo wysokie obniży płyta kartonowo-gipsowa, tworząca tzw. „drugi sufit”, pomalowana tym samym kolorem, co reszta ścian. Trzeba uważać, by poprzez montaż podwieszanego sufitu nie obniżyć i tak niskiego już wnętrza. To rozwiązanie jest ryzykowne w pomieszczeniach niższych niż 2,80 m.

Utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu

Sufit podwieszany, zwłaszcza wypełniony wełną mineralną, to skuteczna blokada dla uciekającego ciepła. Takie zaizolowanie wnętrza – zwłaszcza wysokiego, trudnego do ogrzania – korzystnie wpływa na komfort cieplny.

Maskowanie instalacji

Cenną funkcją sufitu podwieszanego jest też możliwość schowania w nim instalacji: elektrycznych, ogrzewania powietrznego czy wentylacji mechanicznej. Trzeba jednak wystrzegać się przed ukrywaniem w podobny sposób instalacji gazowej, ponieważ awaria mogłaby doprowadzić do błyskawicznego uwięzienia gazu pod ogromnym ciśnieniem między sufitem a konstrukcją z karton-gipsu, co groziłoby wybuchem. Należy też pamiętać, że taki sufit zaprojektowany jest z myślą o udźwignięciu jedynie nieznacznych obciążeń – traktowanie go jako ukrytego schowka może spowodować zawalenie. Niestety, w razie awarii którejś ze znajdujących się w suficie instalacji, konstrukcję trzeba rozebrać.

Tłumienie dźwięków w mieszkaniu

Sufit podwieszany jest bardzo dobrym rozwiązaniem do mieszkań w bloku, gdzie roznoszą się różnego rodzaju dźwięki. Taka konstrukcja tłumi odgłosy dochodzące z sąsiednich mieszkań oraz niweluje pogłos, rozchodzący się najczęściej w łazience i kuchni. Wpływa też na ogólną akustykę wnętrza, czyni jakość dźwięku dużo lepszą, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla miłośników muzyki i filmu.

 

Sufit podwieszany jest więc elementem konstrukcyjnym, który pozwala kreatywnie bawić się przestrzenią, a przy tym poprawiać komfort życia. Można go bez obaw zamontować w swoim mieszkaniu, jeśli tylko będzie się przestrzegało podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Więcej na temat budowa domu remont
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04