Nawilżacz powietrza
© Budimir Jevtic/Fotolia.com

Zbyt suche powietrze w domu można nawilżyć, używając prostych metod

Nawilżacz powietrza
© Budimir Jevtic/Fotolia.com

Woda paruje pod wpływem wysokiej temperatury, więc żeby nawilżyć suche powietrze, wystarczy postawić w pomieszczeniu naczynie z wrzątkiem. Dobrym sposobem na suche powietrze są też rośliny doniczkowe czy urządzenia przeznaczone specjalnie do nawilżania powietrza.

 

Suche powietrze w domu to problem pojawiający się głównie w sezonie grzewczym. Jest ono szkodliwe dla zdrowia, ponieważ zmniejsza odporność organizmu i wysusza cerę. Źle wpływa również na zwierzęta domowe, rośliny a także drewniane meble, ponieważ wysuszone drewno zaczyna pękać.

Tanie, domowe sposoby na suche powietrze

Najprostszą metodą nawilżenia powietrza w pomieszczeniu jest otworzenie okna czy drzwi balkonowych. Działa to zwłaszcza zimą, kiedy wilgotność powietrza na zewnątrz jest zwykle wyższa niż wewnątrz pomieszczeń, a wysoka różnica temperatur przyśpiesza wymianę powietrza w pomieszczeniu.

 

Innym prostym sposobem jest powieszenie na ciepłym kaloryferze mokrych ręczników. Dzięki temu w pokoju będzie i ciepło, i komfortowo pod względem wilgotności. Suche powietrze nawilży także bardzo gorąca, parująca woda. Wystarczy nalać jej do szerokiego naczynia i pozostawić do ostygnięcia w miejscu, gdzie powietrze jest zbyt suche. Aby oprócz nawilżenia uzyskać odświeżający zapach, można do wody dodać kilka kropel zapachowego olejku. Można również zakupić specjalny pojemnik, który wypełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Wilgotność powietrza jest większa w pomieszczeniach, w których stoją rośliny doniczkowe.

Urządzenia nawilżające rozwiązują problem zbyt suchego powietrza

Są trzy typy urządzeń przeznaczonych do nawilżania powietrza: ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Nawilżacz parowy działa podobnie jak naczynie z bardzo gorącą wodą – jest ona podgrzewana do temperatury parowania i w ten sposób dostaje się do otoczenia. Natomiast nawilżacz ultradźwiękowy oddaje do otoczenia chłodną wodę, rozbijając jej cząsteczki i wyrzucając je na zewnątrz. Nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są dodatkowo w filtr, który oczyszcza powietrze. Jest szczególnie zalecany dla alergików.

 

Więcej na temat urządzanie domu
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33