Kobieta robi porządki w domu i odkurza puchaty dywan.
©Piotr Adamowicz/stock.adobe.com

Dywany z długim włosem – jak je czyścić? Sposoby prania dywanów shaggy

Kobieta robi porządki w domu i odkurza puchaty dywan.
©Piotr Adamowicz/stock.adobe.com

Czyszczenie dywanów z długim włosem w domu może skończyć się ich zniszczeniem. Dywan shaggy najlepiej prać specjalnym odkurzaczem piorącym lub oddać raz na pół roku do pralni. Usługa profesjonalnego prania jest tańsza niż zakup nowego dywanu po zniszczeniu poprzedniego.

 

Dywany shaggy, czyli dywany z długim włosiem, mogą ocieplać surowe wnętrza. Nie tylko wyglądają świetnie, ale i przyjemnie chodzi się po nich bez obuwia. Są jednak problematyczne w utrzymaniu.

 

Regularne czyszczenie dywanów z długim włosiem

 

Dywany z długim włosem należy odkurzać przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Posiadacze zwierząt powinni rozważyć codzienne odkurzanie dywanu shaggy. Plamy i większe zabrudzenia najlepiej czyścić od razu.

 

Dywan shaggy można odkurzać małą szczotką, którą łatwiej dotrzeć pomiędzy włosie. Warto wybierać takie szczotki, które nie zmechacą dywanu, np. miękkie. Dywan z długim włosem można odkurzać z obu stron.

 

Chcesz kupić nowy dywan typu Shaggy? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod rabatowy Abra Meble.

 

Odświeżenie dywanu shaggy raz na kwartał

 

Przynajmniej raz na kwartał dywan shaggy należy wytrzepać. Ta metoda ułatwia pozbycie się brudu, który nie poddaje się odkurzaczowi. Warto robić to w słoneczny i suchy dzień, by dywan nie nasiąkł wilgocią i żeby nieco się przesuszył i przewietrzył. Przed wyniesieniem na trzepak dywan należy odkurzyć. Podczas trzepania trzeba uważać, żeby nie zniszczyć włosia.

 

Pranie dywanów z długim włosiem: w wannie, w myjni, w domu odkurzaczem piorącym

 

Regularne czyszczenie dywanów nie zastąpi ich prania. Dywany z długim włosem po zamoczeniu stają się bardzo ciężkie, trudno je wyprać, wypłukać oraz wysuszyć. Producenci odradzają używanie wody i pranie dywanów shaggy domowymi sposobami, ponieważ takie dywany łatwo zniszczyć. Amatorskie pranie dywanów robi się na własną odpowiedzialność.

 

Pranie w wannie z dodatkiem detergentów może sprawdzić się w przypadku niewielkich dywanów z włókien sztucznych. Po praniu dywan należy rozwiesić w ciepłym i przewiewnym miejscu, by całkowicie wysechł. W przeciwnym razie może spleśnieć lub zgnić.

 

Inna metoda polega na praniu dywanów w myjni samochodowej, przy użyciu myjki ciśnieniowej. Może być ona skuteczna, ale ryzyko zniszczenia dywanu jest bardzo duże. Pozostaje też problem transportu mokrego dywanu do domu i jego suszenia.

 

Skuteczną i bezpieczną metodą jest pranie dywanów shaggy w domu specjalnymi odkurzaczami z przeznaczoną do dywanów chemią. Sprzęt można wypożyczyć, można też zamówić usługę prania dywanu w domu.

Więcej na temat sprzątanie pranie
Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44