salon z jadalnią w bloku
Pixabay/JamesDeMers/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak zaaranżować kącik jadalniany w salonie w bloku?

salon z jadalnią w bloku
Pixabay/JamesDeMers/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Niewielka powierzchnia mieszkania w bloku determinuje sposób jej zaaranżowania. Często kompromisem jest połączenie salonu z jadalnią. Pokój dzienny musi zatem spełniać funkcję wypoczynkową i być miejscem spożywania posiłków.

Stół w części jadalnianej

Sposób urządzenia salonu z jadalnią zależy od układu mieszkania. Jednak można wskazać kilka zasad, do których można się odnieść. Jedną z podstawowych reguł jest wybór odpowiedniego modelu stołu. W niedużym wnętrzu najlepiej sprawdzi się stół rozkładany, który nie zajmie wiele miejsca, a po rozłożeniu można przy nim usadzić wiele osób. Zazwyczaj jadalnia pełni w bloku rolę drugoplanową, dlatego stół nie może rozmiarem przytłaczać wnętrza. Najmniejszy wygodny stół ma wymiary 70 na 130 centymetrów. Stół z krzesłami może stylistycznie nawiązywać do części salonowej.

 

Poza modelem stołu warto pomyśleć o jego umiejscowieniu. W pokoju łączącym salon z jadalnią warto go ustawić przy ścianie – co pozwoli zaoszczędzić miejsce, a dostęp do niego pozostanie swobodny. Najlepiej więc wybrać klasyczny stół z kwadratowym lub prostokątnym blatem. Daje większe możliwości ustawienia. Stoły okrągłe wymagają wolnej przestrzeni z każdej strony. Wokół stołu warto pozostawić niezagospodarowaną przestrzeń (około 90 centymetrów).

Wykończenie salonu z jadalnią

Wykańczając niewielką przestrzeń, trzeba zachować umiar. Jasne barwy ścian sprawią, że pokój wyda się większy i przestronny. Natomiast jeśli celem jest przytulne pomieszczenie, można wybrać intensywne barwy. Podłoga w salonie z jadalnią może być jednolita, wówczas scali ona dwie przestrzenie o odmiennych funkcjach. Stosuje się zazwyczaj podłogi drewniane lub drewnopodobne panele laminowane. Można jednak zdecydować się na płyty ceramiczne, które optycznie powiększą wnętrze. Jeśli jednak celem jest podkreślenie dwu pomieszczeń w jednym, można ścianę przy stole zaakcentować innym kolorem. Kącik jadalniany można też wyróżnić inną stylistyką mebli, specjalnym oświetleniem lub dywanem, który powinien być na tyle duży, by krzesło odsunięte od stołu nie wystawało poza jego krawędź.

Wspólny mianownik

Zamiast kompletu mebli do salonu z jadalnią warto kupić drewniany stół i nowoczesne krzesła. Można nawet pójść o krok dalej – wyszukać różne modele krzeseł w tym samym kolorze. Elementem łączącym salon z jadalnią mogą być dodatki na stole w tym samym kolorze. Ustawia się je wedle zasady: coś wysokiego i niskiego oraz drobne przedmioty. Można zatem połączyć wazon ze świecznikiem i figurką.

Zestaw wypoczynkowy w salonie

Kanapa w salonie z jadalnią może mieć być rozkładana do spania, wówczas można ją wykorzystać dla gości. Innym pomysłem jest narożnik, który optymalnie wykorzystuje wolną przestrzeń. Kanapa w salonie może być wykonana ze skóry lub tkaniny. Jej kolor powinien nawiązywać do barw ścian albo z nimi kontrastować. W niewielkim salonie z jadalnią trzeba zadbać o stolik kawowy: prostokątny ze szklanym lub drewnianym blatem. W części salonowej niezbędna będzie szafka pod telewizor lub komoda, która pozwoli na utrzymanie porządku. Najczęściej wybiera się rozwiązania modułowe, gdyż dają możliwość zmiany układu mebli we wnętrzu.

Oświetlenie salonu z jadalnią

Okno i drzwi balkonowe zapewnią dostęp naturalnego światła. Warto zadbać o rolety i zasłony, ponieważ mieszkanie w bloku nie gwarantuje prywatności. Na niedużej przestrzeni sprawdzi się światło rozproszone i punktowe, dlatego żyrandol nie wystarczy. 


Więcej na temat remont aranżacja wnętrz
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04