Mała kuchnia
© Jaroslav Moravcik/Fotolia.com

Mała i funkcjonalna kuchnia

Mała kuchnia
© Jaroslav Moravcik/Fotolia.com

Mała kuchnia stanie się funkcjonalna, jeśli zastosujemy wielofunkcyjne urządzenia AGD, okrągłe zlewozmywaki, narożne płyty kuchenne oraz składane meble.

 

Małą kuchnię można optycznie powiększyć za pomocą jasnych, błyszczących i gładkich powierzchni, oświetlenia i kontrastowych kolorów.

4 sposoby na aranżację małej kuchni

Rodzaj zabudowy najlepiej dopasować do szerokości kuchni. Nowoczesne urządzenia i meble pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń.

Wielofunkcyjne urządzenia AGD

Świetnym rozwiązaniem jest zakup nowoczesnego, wielofunkcyjnego sprzętu domowego.

 

Godne polecenia są zwłaszcza zintegrowane kuchenki - połączenie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki.

 

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w:

 

  • piekarnik z kuchnią mikrofalową – funkcja piekarnika to termonawiew – program do pieczenia na kilku poziomach równocześnie, grzanie górne lub dolne, natomiast do funkcji kuchenki mikrofalowej zalicza się możliwość rozmrażania, podgrzewania i podtrzymywania temperatury;

 

  • kuchnię mikrofalową z urządzeniem do gotowania na parze – sprzęt ten znacznie skraca czas przygotowania potraw, a dania mają lepszy smak w porównaniu z walorami potraw z mikrofali;

 

  • urządzenie do gotowania na parze z piekarnikiem (piekarnik parowy) – umożliwia rozmrażanie, pieczenie na trzech poziomach równocześnie, podgrzewanie potraw i utrzymywanie temperatury, suszenie owoców i grillowanie.

Zlewozmywaki idealne do małej kuchni

Ze względów estetycznych warto polecić zlewy z marmuru, granitu oraz stali nierdzewnej. Do małych, blokowych kuchni idealnie nadają się zlewozmywaki nakładane na szafkę bez blatu. Do zlewozmywaka warto dokupić nakładkę - deskę, na której można postawić garnek, kroić lub siekać. Miejsce w kuchni zaoszczędzi także jednokomorowy okrągły zlewozmywak.

Narożne płyty kuchenne

Narożna płyta gazowa lub elektryczna jest idealna do trudno dostępnych narożników w zabudowie kuchennej. Pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w kuchni. Dzięki ułożeniu palników lub pól grzejnych w kształt litery L, ułatwiony jest dostęp do każdego z nich. Płyta narożna sprawdzi się także na złączeniu blatu w zabudowie z półwyspem kuchennym – wówczas dostęp do palników jest możliwy z dwóch stron.

Składane meble

Składane meble to kolejny sposób na zaaranżowanie małej przestrzeni. Składany blat można przymocować do ściany, wyspy kuchennej, parapetu. Wiszący stół po złożeniu może pełnić funkcję obrazu. Warto rozważyć zakup stolików-taboretów, które można wsuwać jeden pod drugi – świetnie sprawdzą się jako mobilne dodatkowe półki i stoliki kawowe. Bardzo dobrym pomysłem jest też zakup składanych taboretów.


Więcej na temat aranżacja wnętrz
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05