gałązki choinkowe i bombki
©Chodyra Mike/Fotolia.com

Kiedy rozbieramy choinkę? Po święcie Trzech Króli lub do święta Ofiarowania Pańskiego

gałązki choinkowe i bombki
©Chodyra Mike/Fotolia.com

To, do kiedy choinka będzie zdobiła dom, zależy m.in. od tego, czy drzewko jest żywe, czy sztuczne. Zgodnie z tradycją choinka powinna stać w domu przynajmniej do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia, i nie dużej niż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego.

Tradycja ubierania choinki do Polski przyszła z Niemiec stosunkowo niedawno, bo na przełomie wieków XVIII i XIX. Zarówno drzewko, jak i wieszane na nim ozdoby, miały znaczenie symboliczne. Współcześnie drzewko bożonarodzeniowe dekoruje się na różne sposoby, a baza może być naturalna lub sztuczna. Niekiedy choinka jest tylko symboliczna, np. gdy na ścianie wiesza się lampki, formując z nich kształt drzewka iglastego.

Kiedy rozbiera się choinkę? Daty i ich uzasadnienie

Tradycyjnie choinkę powinno się ubierać 24 grudnia, chociaż w praktyce robi się to nawet kilka dni wcześniej. A kiedy rozbiera się choinkę? Pierwszy proponowany termin to 6 grudnia, czyli święto Trzech Króli. Nawet w przypadku żywego drzewka to bardzo krótki czas, dlatego w niewielu domach rozbiera się choinkę właśnie wtedy.

Drugą propozycją jest pierwsza niedziela po 6 stycznia – Niedziela Chrztu Pańskiego. Do tego czasu żywa choinka może zacząć osypywać igły i się przerzedzać, przez co wygląda mniej estetycznie. To dobra pora na to, by się jej pozbyć. Sztuczne drzewko może zostać jeszcze dłużej.

Trzecim terminem na rozebranie choinki jest 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego (potocznie święto Matki Bożej Gromnicznej). Do tego dnia choinka stoi na Placu Świętego Piotra przed słynną bazyliką w Watykanie.

W praktyce to, do kiedy choinka jest ubrana, zależy od kondycji drzewka i indywidualnych preferencji domowników. Drzewka żywe najlepiej rozebrać wcześniej, gdy tylko zaczną gubić igły, a sztuczne – mogą stać nawet dłużej niż do 2 lutego.

Rozbieranie choinki żywej

Kiedy rozbiera się żywą choinkę, najpierw należy pozbyć się wody ze stojaka, jeśli drzewko przez cały czas było podlewane. W przypadku drzewka w donicy warto usunąć ewentualny nadmiar wody z podstawki.

Rozbieranie choinki jest łatwiejsze, jeśli ozdoby zdejmuje się warstwowo – w odwrotnej kolejności niż były one na drzewko zakładane, czyli np. łańcuchy, bombki i inne wiszące ozdoby, a dopiero potem światełka. Wiszące ozdoby choinkowe warto od razu układać w pojemnikach, segregując je ze względu na rodzaj i wielkość. To ułatwi w kolejnym roku tworzenie choinkowej aranżacji.

Lampki choinkowe najlepiej zwijać podczas zdejmowania, tak by się nie poplątały. Można umieścić je potem w papierowej torbie – to zabezpieczy je przed pomieszaniem z innymi ozdobami i ułatwi zakładanie na nowe drzewko w przyszłym roku.

Ogołocone drzewko można pociąć albo porąbać i wyrzucić na kompost. Podczas wynoszenia rozebranej choinki z domu lepiej usunąć z drogi wszystkie dywany i chodniki, żeby uniknąć ich uporczywego czyszczenia z osypanych igieł.

Rozbieranie choinki sztucznej

Żeby rozebrać sztuczną choinkę, wystarczy pozbawić ją ozdób, porządkując je przy tym i wkładając do odpowiednich pudełek czy toreb. Warto też uważnie zdjąć i zwinąć lampki choinkowe, żeby się nie poplątały.

Następnie choinkę wystarczy rozkręcić i złożyć do pudła lub – jeśli jest dość miejsca – w całości wynieść ją w miejsce, w którym będzie czekała do następnych świąt Bożego Narodzenia.

Więcej na temat ozdoby świąteczne zima
Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06