akwarium z krewetką
Pixabay/uzilday/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Rośliny akwariowe: tatarak trawiasty, rogatek sztywny, pistia rozetkowa

akwarium z krewetką
Pixabay/uzilday/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Akwariowe rośliny powinny przypominać te znajdujące się w naturalnym środowisku ryb. Rośliny w akwarium spełniają wiele istotnych funkcji, między innymi produkują tlen, są pożywienie i nośnikiem tarła oraz stanowią walor estetyczny. Warto wybierać rośliny akwariowe, które nie sprawiają dużych problemów w uprawie.

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując rośliny do akwarium:

  • rośliny powinny mieć zielone, mocne i niepołamane łodygi, liście i korzenie;
  • przeczytaj, w jakich warunkach należy je uprawiać (zwróć uwagę np. na oświetlenie i temperaturę wody);
  • ilość i rodzaj roślin, które zamierzasz kupić wiąże się z rozmiarem akwarium – na jedną roślinę należy przeznaczyć około 40 cm².

Niewymagające rośliny akwariowe

  • Tatarak trawiasty karłowaty

Roślinę należy umieścić w przedniej lub w środkowej części akwarium. Tatarak trawiasty karłowaty osiąga długość około 15-25 cm. Ta roślina akwariowa rozmnaża się przez podział pnącza. Ma długie, cienkie, zielone liście.

  • Rogatek sztywny – naturalny filtr wody

Roślina akwariowa – rogatek sztywny posiada kruche gałęzie, na których rosną w pewnych odstępach liście. Skład chemiczny wody nie wpływa niekorzystnie na uprawę rogatka. Tę roślinę akwariową można umieścić w akwarium na dwa sposoby: przymocować do dna lub pozwolić swobodnie się przemieszczać. Roślina rozmnaża się przez podział łodygi. Rogatek lubi intensywne światło. Doskonale oczyszcza akwarium i szybko rośnie, więc podcina się go co około dwa tygodnie.

  • Pistia rozetkowa – ozdoba do akwarium

To bardzo dekoracyjna roślina akwariowa, która osiąga około 10 cm długości. W wyglądzie przypomina rozetę (rozwinięty kwiat), nazywana jest także sałatą wodną. Pistia jest rośliną pływającą, potrzebuje jasnego oświetlenia i temperatury nie niższej niż 22 stopnie. Rozmnaża się przez oddzielanie pnączy. Pistia rozetkowa świetnie zacienia akwarium.

Więcej na temat ogrodnictwo urządzanie domu
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17