Sypialnia-na-podaszu
© Photographee.eu/Fotolia.com

Rolety do okien – chronią przed nagrzaniem poddasza

Sypialnia-na-podaszu
© Photographee.eu/Fotolia.com

Poddasze coraz częściej zagospodarowuje się nie jako składzik czy strych, ale jako pokój. Pojawia się w związku z tym potrzeba, aby regulować natężenie światła, jakie wpada przez okno. Rolety do okien na poddaszu powinny być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne – muszą zapobiegać także nagrzewaniu się pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są podwójne rolety – zewnętrzne i wewnętrzne.

 

Pokój na poddaszu, szczególnie latem, jest narażony na ciągłe przegrzewanie się, przez co przebywanie w nim nie należy do najprzyjemniejszych.

Rolety wewnętrzne na okna dachowe

Rolety wewnętrzne do okien dachowych to przede wszystkim rolety materiałowe. Nowoczesne tkaniny nie powinny wyblaknąć, ponieważ są odpowiednio zabezpieczone. Mogą być to np. tkaniny podgumowane lub pokryte powłoką aluminiową.

 

Rolety regulują stopień oświetlenia pomieszczenia i pełnią funkcję dekoracyjną. Dzięki wielości wzorów – od jednolitych do wzorzystych materiałów – bez problemu można dobrać odpowiedni, który będzie współgrał z aranżacją pomieszczenia. Oprócz tego roleta pozwala troszczyć się o prywatność, uniemożliwiając ciekawskim zaglądanie do wnętrza. Rolety mogą być mocowane na prowadnicach lub haczykach, dzięki czemu przylegają do okna.

Rodzaje rolet wewnętrznych na okna dachowe

Rolety wewnętrzne dzielą się na:

 

  • rolety zaciemniające – pokryte są specjalną, zaciemniającą powłoką, która odbija promienie słoneczne;

 

  • rolety plisowane – ich materiał układa się w fałdy. Zwykle wykonane są z jasnych tkanin, które rozpraszają światło.

 

  • rolety dekoracyjne – wbrew nazwie nie pełnią tylko funkcji zdobienia okna, ale także one skutecznie kontrolują ilość światła.

Wewnętrzne rolety poprawiają izolację, a więc zmniejszają utratę ciepła zimą. Nie chronią jednak skutecznie przed nagrzewaniem pomieszczenia, ponieważ rozgrzana szyba i tak oddaje część ciepła pomieszczeniu. Mogą być zasuwane ręcznie lub przy pomocy napędu.

Rolety zewnętrzne na okna dachowe

Rolety zewnętrzne do okien dachowych nie są mocowane na samej szybie, ale przed nią. Dzięki temu, promienie słońca nie dochodzą do niej, a pomieszczenie nie jest za bardzo nagrzewane podczas upałów. Ochrona okna dachowego sprawia też, że pomieszczenie jest lepiej izolowane, czyli zimą będzie w nim cieplej. Dodatkowo chroni samą szybę przed śniegiem i zimnem. Redukuje również hałas dochodzący z otoczenia.

 

Podobnie jak wewnętrzne, mogą być obsługiwane ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego.

 

Ważne, by rolety zewnętrzne pasowały do pokrycia dachowego. Wybór wzornictwa jest na tyle duży, że nie powinno być z tym problemu.

Ceny rolet na okna dachowe

Koszt rolet wewnętrznych zależy od ich konkretnego rodzaju oraz rozmiaru okien. Ceny rolet plisowanych zaczynają się od 200 złotych, dekoracyjnych od 100 zł, zaciemniających od 140 złotych.

 

Ceny rolet zewnętrznych są o wiele wyższe niż wewnętrznych i zaczynają się od tysiąca złotych.

 

Najskuteczniejszą ochroną przed słońcem jest zamontowanie jednocześnie wewnętrznych i zewnętrznych rolet do okien dachowych. To pozwala na niemal całkowitą kontrolę oświetlenia i nagrzewania pomieszczenia. Oba rodzaje rolet oferują je m.in. takie firmy jak Velux, Fakro czy Okpol, które specjalizują się w tego typu produktach. Rolety na okna dachowe można również zakupić na aukcjach Allegro i samodzielnie zamontować, jednak trzeba dokładnie sprawdzić materiał, z jakiego będą wykonane. Tańsze zamienniki często są mniej trwałe i z czasem wymagają napraw. Rolety, szczególnie te zewnętrzne, powinny natomiast służyć przez lata.


Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33