dłonie mężczyzny przy regulatorze pokojowym
© Daniel Krasoń/Adobe Stock

Regulator pokojowy jest urządzeniem albo całym systemem urządzeń, które służą do sterowania elementami odpowiadającymi za kwestie grzewcze w piecach. Dzięki takiemu regulatorowi możliwe jest zaprogramowanie pożądanej temperatury bez konieczności ustawień na samym piecu. Regulatory pokojowe nie tylko ułatwiają życie, ale również minimalizują ryzyko wystąpienia problemów z piecem, które mogą wyniknąć z powodu częstych zmian ustawień temperatury właśnie na urządzeniu grzewczym. Podpowiadamy, jak wybrać dobry regulator pokojowy, jakie korzyści wynikają z jego posiadania i z jakimi kosztami zakupu i montażu trzeba się liczyć.

 

Regulatory temperatury sprawdzają się zarówno w małych mieszkaniach, jak i w domach. Zakup takiego urządzenia w szczególności powinny rozważyć osoby, które chcą kontrolować i utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach oraz ci, którzy narzekają na wysokie rachunki za gaz.

Dlaczego warto posiadać regulator temperatury do pieca?

To właśnie kwestia oszczędności jest głównym argumentem przemawiającym za zakupem i montażem pokojowego regulatora temperatury. Wprawdzie trzeba liczyć się z tym, że zakup i montaż takiego urządzenia wiąże się z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych, ale w dłuższej perspektywie powinna być to opłacalna inwestycja. Często zdarza się bowiem, że urządzenia grzewcze nie działają adekwatnie do strat ciepła i potrzeb jego mieszkańców. Regulatory pozwalają unormować temperaturę i dostosowywać ją do aktualnych preferencji domowników.

 

Poza zmniejszeniem rachunków za gaz inwestycja w regulator pokojowy powinna przełożyć się również na żywotność pieca. Wprawdzie daje on możliwość ustawiania temperatury grzania, ale częste regulowanie pokręteł na urządzeniu prędzej czy później doprowadzi do problemów z ich działaniem, co przekłada się na kolejny wydatek – tym razem związany z naprawą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze regulatora?

Przy wyborze regulatora pokojowego nikt nie powinien kierować się kwestiami finansowymi. Mający pozytywne opinie sprzęt dobrych marek, mimo że droższy, zazwyczaj wart jest swojej ceny. Tańsze produkty bywają bardziej awaryjne, a ich żywotność jest krótsza.

 

Kluczowe jest jednak dobranie regulatora temperatury do posiadanego pieca. Aby to zrobić, koniecznie trzeba sprawdzić, czy urządzenie, które planuje się kupić, będzie kompatybilne z piecem. Następnie należy podjąć decyzję, czy regulator ma być przewodowy (opcja tańsza) czy bezprzewodowy (opcja droższa). Ze względu na łatwość montażu i aspekty wizualne lepiej wybrać to drugie rozwiązanie. Będzie się ono wiązało z wydatkiem przynajmniej około 300 złotych. Tyle kosztuje samo dobrej jakości urządzenie. Do tego dochodzą koszty ustawienia i dostosowania regulatora do pracy pieca – 100-150 złotych. Modele przewodowe są nieco tańsze, ale zazwyczaj w ich przypadku cena instalacji jest nieco wyższa.

Więcej na temat konserwacja i naprawy Salon zima