stos ręczników w koszu
©tashka2000/Fotolia.com

Ręczniki to nieodzowna część domowego wyposażenia. Sprawdzają się nie tylko w kuchni i po kąpieli, ale też w plecaku na siłowni lub basenie i w torbie na plaży. Na sklepowych półkach znajdziemy szeroki wachlarz ręczników, np. bawełniane, bambusowe i szybkoschnące z mikrofibry. Podczas zakupu ręcznika warto zwrócić uwagę na jego gramaturę i rodzaj przędzy.

Ręcznik jest tkaniną frotte. Oznacza to, że oprócz nici idących wszerz i wzdłuż ma też nitki, które tworzą pętelki. Im te pętelki są cieńsze, dłuższe i gęściej utkane, tym ręcznik lepiej chłonie wodę.

Chłonność i gęstość ręcznika

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje ręczników. Ręcznik, który dobrze wytrze ciało i będzie szybko sechł powinien być dobrej jakości i chłonny. Chłonność ręcznika zależy od:

  • rodzaju przędzy, czyli materiału, z którego został utkany,
  • grubości i wysokości pętelek,
  • gęstości materiału.

W dobrej jakości ręczniku, po rozchyleniu pętelek i naciągnięciu materiału nie powinno być widać prześwitów. Oznacza to, że podstawa ręcznika jest solidna i będzie dobrze magazynować wodę.

Gęstość ręcznika podawana jest w gramach na metr kwadratowy. Taką informację można znaleźć na metce lub na opakowaniu ręcznika.

  • Ręczniki o gramaturze 300-400 g/m² są cienkie i słabo chłoną wodę. Mogą służyć jako ręczniki podręczne lub dla dzieci.
  • Ręczniki o gęstości od 400-700 g/m² są solidne ale długo schną. Sprawdzą się jako domowe ręczniki kąpielowe.
  • Ręczniki powyżej 700 g/m² są wysokiej klasy, grube, puszyste i ciężkie. Bywają używane jako dywaniki łazienkowe.

Najpopularniejszy typ ręczników – bawełniane

Na rynku i wśród kupujących najpopularniejsze są ręczniki bawełniane. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy ręcznik bawełniany jest sobie równy. Na jakość nici bawełnianej wpływa to, czy była ona wcześniej czesana czy nie. Oczyszczone i ułożone wzdłuż włókna bawełny można skręcić w nić od razu lub jeszcze precyzyjnie wyczesać. Taki zabieg usuwa króciutkie włókna bawełny i prostuje te, które są nierówno ułożone lub poskręcane. Niewyczesana bawełna jest niejednorodna – w jednym miejscu włókna mogą być grubsze, a w innym cieńsze, przez co szybciej się mechaci i traci wygląd. Włókna czesane są równe, lśniące, miękkie w dotyku i nie mechacą się. Zdaniem producentów ręczników, najlepszej jakości bawełna na ręczniki pochodzi z Egiptu. Wykonane z niej ręczniki mają długie pętelki, które szybko pochłaniają wilgoć są puszyste i nie pylą (drobiny tkaniny nie osadzają się na ciele). Ze względu na wysoką jakość ręczników, wysoka jest także ich cena. Dlatego też ten typ ręczników najczęściej wykorzystywany jest w branży hotelowej. Do domowego użytku zalecane są ręczniki wykonywane z bawełny czesanej – ręczniki z materiału mniej gęstego zajmują mniej miejsca w szafkach niż te z gęstych włókien. Do włókien bawełnianych podczas wyrobu przędzy często dodaje się także inne włókna, np. jedwabiu, który nadaje ręcznikom połysk i miękkość, ale sprawia, że ręcznik bardziej ślizga się po ciele.

Ręczniki z naturalnych włókien bambusowych

Inny rodzaj to ręczniki bambusowe, wykonane w 100% z włókien bambusa. Te przemysłowo otrzymywane włókna naturalnego pochodzenia są odmianą wiskozy. Bambus jest rośliną wydajną, a jego włókna szybko pochłaniają wilgoć (o 60% lepiej niż włókna bawełniane). Ręczniki bambusowe są cieńsze i bardziej miękkie niż klasyczne ręczniki bawełniane. Wśród zalet ręczników bambusowych często wskazywana jest ich antybakteryjność. Należy jednak zwrócić uwagę, że to substancje zawarte w skórce rośliny mają takie działanie, ale same włókna bambusowe poddane obróbce chemicznej już nie mają takich właściwości.

Najszybciej schnące ręczniki – z mikrofibry

Do najszybciej schnących ręczników należą te wykonane z mikrofibry – bardzo cienkiego włókna syntetycznego. Mikrofibra jest około 30 razy cieńsza niż bawełna. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje ręczników z mikrofibry – ultra light (gładkie, w dotyku przypominające zamsz) i frotte. Pierwszy typ ręczników chłonie o cztery razy więcej wody niż sam waży. Woda wchłania się w ręcznik ultra light już po samym przyłożeniu materiału do ciała, wycieranie nie wymaga więc pocierania ręcznikiem o ciało. Tego typu ręcznik jest cienki, szybko wysycha i zajmuje niewiele miejsca. Sprawdzi się jako ręcznik basenowy, na wakacje lub na siłownię. Mikrofibrowy ręcznik frotte wchłonie siedem razy więcej wody niż sam waży, ale zajmuje więcej miejsca i najczęściej używany jest jako ręcznik kąpielowy.

Jak prać ręczniki w domowych warunkach?

Ręczniki należy prać osobno, nie łącząc ich z innymi tkaninami, np. ubraniami lub bielizną. W ten sposób dłużej zachowają swoją miękkość i puszystość. Uniwersalna temperatura prania ręczników, która zapewnia bezpieczeństwo i dokładne usunięcie zanieczyszczeń i drobnoustrojów z ręcznika to 60 stopni Celsjusza. Podczas prania najlepiej sięgać po płynne środki czyszczące, które lepiej niż proszek wypłuczą się z materiału.

Więcej na temat pranie usuwanie plam