Małe mieszkanie urządzone meblami wielofunkcjonalnymi.
©Patryk Kosmider/stock.adobe.com

Masz tylko 30m²? Oto 4 sposoby, dzięki którym "powiększysz" swoje mieszkanie! PS. To naprawdę działa!

Małe mieszkanie urządzone meblami wielofunkcjonalnymi.
©Patryk Kosmider/stock.adobe.com

Umiejętność zagospodarowania każdego wolnego miejsca w przypadku małych mieszkań jest bardzo ważna. Mimo że może się wydawać, iż zorganizowanie funkcjonalnej i zarazem dobrze wyglądającej przestrzeni na małym metrażu jest trudne albo nawet niemożliwe, to w rzeczywistości można zrobić to bez pomocy specjalistów. Wystarczy poszukać inspiracji i ciekawych rozwiązań, a następnie wdrożyć je do własnego mieszkania.


Zdecydowanie największym problemem osób mieszkających w małych „czterech kątach“ jest przechowywanie rzeczy. W takich przypadkach najlepiej skupić się na znalezieniu funkcjonalnych mebli i niestandardowych rozwiązań.


Pomysły na przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu


Bardzo ważną kwestią w przypadku małych mieszkań jest wydzielenie w nim poszczególnych stref. Chodzi o określenie i zaaranżowanie miejsc m.in. do spożywania posiłków, odpoczynku, zabawy czy wspomnianego już przechowywania rzeczy. Jeśli chodzi o ten ostatni przypadek, to warto poszukać funkcjonalnych rozwiązań, które można wdrożyć praktycznie w każdym mieszkaniu. Są to:

  • zakup mebli wielofunkcyjnych - składane lub wysuwane stoły, modułowe siedziska, sofy z funkcją spania,
  • wykorzystanie wysokości wnętrza - im wyższe mieszkanie, tym więcej miejsca na zamontowanie różnego rodzaju zabudów meblowych oraz półek na książki czy zdjęcia,
  • kurtyny i zasłony - to znane od dawna rozwiązanie wciąż cieszy się sporą popularnością.


Obecnie w sklepach są dostępne specjalne kurtyny do oddzielania i tworzenia stref do przechowywania rzeczy. Kurtyny są wykonywane bardzo estetycznie, dzięki czemu nie powinny zmniejszyć uroku wnętrza.


Jak optycznie powiększyć wnętrze?


Przy wdrażaniu funkcjonalnych rozwiązań w małych mieszkaniach warto pamiętać również o tym, aby optycznie cała przestrzeń sprawiała wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Nie sztuką jest urządzić mieszkanie w taki sposób, że wygląda ono na bardzo przytłoczone. Zawsze trzeba szukać „złotego środka“ pomiędzy funkcjonalnością, a estetyką wyglądu. Aby w prosty sposób powiększyć optycznie wnętrze, wskazane jest malowanie ścian na jasne kolory, wybieranie mebli lakierowanych w połysku czy zamontowanie w szafach przesuwnych luster. Ponadto lepiej postawić na duże dodatki (np. duże grafiki na ścianie) kosztem tych mniejszych, które w dużej ilości tylko pomniejszą wnętrze.

Więcej na temat urządzanie domu Meble
Przeładuj

Patrycja Markowska strajkowała w ważnej sprawie! "Gubimy się!"

zobacz 02:40