żelazko na parę
©magdal3na/Fotolia.com

Prasowalnica ze steamerem czy żelazko z generatorem pary to przydane urządzenia domowe, które skrócą czas prasowania i ułatwią je. Para wodna wytwarzana jest pod bardzo wysokim ciśnieniem, dzięki czemu wnika w głąb włókiem i materiał natychmiast wygładza się.

Żelaza z generatorami pary zajmują prawie tyle samo miejsca, co duży odkurzacz. Decydując się na zakup produktu, warto przemyśleć wcześniej, czy ma się możliwość łatwego przechowywania go.

Żelazko z generatorem pary

Generator pary bywa mylony z żelazkiem parowym. Działanie obu urządzeń jest zbliżone, jednak w przypadku generatorów ich technologia jest bardziej zaawansowana. W żelazku parowym woda jest nagrzewana w małym zbiorniku i zamienia się w parę, której wyrzut jest bardzo delikatny, dlatego dostaje się on jedynie na wierzch prasowanego ubrania. Generatory pary to urządzenia, w których para wodna wytwarzana jest pod silnym ciśnieniem i generuje się w specjalnym bojlerze – podstawce żelazka. W trakcie prasowania przedostaje się przewodem do spodniej części żelazka i wnika w głąb włókien materiałów, natychmiast je wygładzając.

Prasowalnica ze steamerem

Prasowanie parą za pomocą steamera pozwala na łatwe wygładzenie trudnych materiałów, jak bluzki z falbanami, spódnice z plisami czy męskie koszule. Urządzenie umożliwia wybór spośród zazwyczaj trzech poziomów strumienia pary. Podgrzewana płyta parowa przez cały czas prasowania utrzymuje stałą temperaturę, bezpieczną dla każdego rodzaju tkanin, a także jednocześnie zabezpiecza przed powstawaniem mokrych plam, co było częstym problemem w korzystania z tradycyjnych żelazek. Steamery posiadają także technologię zasysania powietrza, przez co płyta delikatnie naciąga tkaninę, co powoduje głębsze wnikanie pary w materiał, a tym samym dokładniejsze prasowanie.

Prasowanie parą – jak uzyskać najlepsze efekty prasowania?

Prasowanie parą pozwala na szybkie wygładzenie koszul, spodni w kant czy żakietów. Odzież taką jak koszule czy marynarki można powiesić na wieszaku, co ułatwi prasowanie. Para wodna pod silnym ciśnieniem powoduje także skuteczne usunięcie bakterii lub pozostałości detergentów piorących, co ma szczególne znacznie w pielęgnacji dziecięcych ubranek. Prasowanie parą ułatwia także dostanie się do trudno dostępnych miejsc, jak zakamarki między guzikami marynarek czy kieszonek spodni.

Więcej na temat koszule spodnie