krzesło drewniane
©Bruce Shippee/Fotolia

Metody postarzania drewna – samodzielna renowacja mebli

krzesło drewniane
©Bruce Shippee/Fotolia

Postarzanie drewna obejmuje kilka technik, dzięki którym w łatwy sposób można odświeżyć nieciekawy stolik lub półkę. Paradoksalnie – metody postarzania drewna to doskonały sposób na jego odświeżenie.

 

Naturalny proces starzenia drewna pod wpływem czynników atmosferycznych w języku zawodowym leśników i drzewiarzy to tzw. zaszarzenie. W procesie sztucznego postarzania drewna najczęściej używa się jasnych, pastelowych naturalnych kolorów, jest to najczęściej tzw. szwedzki błękit czy zgaszona szarością biel. Postarzone meble to nieodłączny element stylu vintage, prowansalskiego czy shabby chic (tzw. zaniedbany luksus).

Postarzanie drewna - przygotowanie drewna do postarzania – co warto wiedzieć?

Jeżeli chcemy postarzyć stary mebel, najpierw musimy go starannie wyczyścić. Tego typu prace najlepiej wykonywać w garażu, na dworze lub balkonie. Jeśli musimy to robić w domu trzeba rozłożyć pod meblem folię malarską, którą można kupić w każdym sklepie z farbami. Do czyszczenia drewna potrzebne są: rozpuszczalnik (przeznaczony specjalnie do substancji, którą usuwamy), papier ścierny (najlepiej o gradacji 150-200), szpachelka i rękawiczki ochronne. Powierzchnię pokrytą farbą lub lakierem należy zetrzeć aż do surowego drewna. Najpierw smarujemy ją rozpuszczalnikiem, gdy warstwy się rozpulchnią można je usunąć szpachelką. Wykańczamy papierem ściernym. Na koniec myjemy powierzchnię lekko wilgotną ściereczką, aby usunąć wszelkie pyłki i zabrudzenia.

Postarzanie drewna – jaką metodę postarzania drewna wybrać?

Jest wiele sposobów na uzyskanie pięknie postarzonego mebla. Popularną metodą jest bielenie drewna i wykonywanie na nim przecierek. Taki sposób jest szczególnie popularny w stylu shabby chic i prowansalskim. Można również wykorzystywać metodę decupage, dzięki której możemy cieszyć się pięknymi kolorowymi aplikacjami na postarzonym drewnie. Tzw. szwedzki błękit, to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy mebel o rustykalnym charakterze i kolorze patyny.

Postarzanie drewna – decoupage jako metoda postarzania mebli

Decoupage był stosowany już w XII wieku w Chinach. Jest to technika ozdabiania polegająca na przyklejaniu różnych – najczęściej serwetkowych motywów – na przedmiot i pokrywaniu go wieloma warstwami lakieru. W ozdabianiu metodą decoupage często używa się werniksu jednoskładnikowego w celu uzyskania spękanej powierzchni. Dzięki zastosowaniu tej techniki otrzymujemy ciekawy efekt stylowego, starego mebla z wybranym motywem lub wzorem.

Postarzanie drewna – kolorowe przecierki, farba kredowa, wybielanie i barwienie pastą

Farba kredowa po wyschnięciu matowieje. Jest gęsta, dzięki czemu dodatkowe efekty uzyskuje się poprzez zastosowanie pędzla lub wałka. Pociągnięcia i smugi oraz ślady nakładania farby, dają ciekawy rezultat. Przy farbie kredowej uzyskujemy postarzenie drewna dzięki efektowi prześwitywania warstw farb w kolorach o różnym natężeniu. Fragmenty mebli można zdobić złoceniami, wykorzystując do tego złotą folię lub płatki. Dużą popularnością cieszą się też kolorowe przecierki z farb akrylowych. Dzięki użyciu kolorów, które pasują do wnętrza możemy stworzyć mebel idealne współgrający z pomieszczeniem w którym się znajduje. Jest to jedna z najszybszych i najprostszych metod postarzania drewna. Polega na malowaniu ciemniejszym kolorem (np. błękit, brzoskwinia) krawędzi mebla. Następnie pokrywamy całą jego powierzchnię barwą jaśniejszą (np. np. kremowy, biały). Po wyschnięciu delikatnie przecieramy papierem ściernym miejsca, gdzie wcześniej został położony kolor ciemniejszy. Sami decydujemy o stopniu przetarcia i możemy go podczas przecierania regulować. Do kolorowych przecierek możemy użyć specjalnie przeznaczonych do tego celu farb transparentnych, past barwiących lub lakierobejc.

 

Użycie specjalnych stylizowanych okuć i uchwytów dodatkowo wzmocni efekt postarzonego mebla. 


Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50