Ogrodzenie stalowe
© insanet_fotolia/Fotolia.com

Z czego wykonać ogrodzenie?

Ogrodzenie stalowe
© insanet_fotolia/Fotolia.com

Ogrodzenia odwzorowujące naturalne drewno są niezwykle uniwersalne, pasują do wielu elementów zabudowy i mogą być z powodzeniem stosowane jako elementy upiększające ogród. Podobnie jak wciąż najpopularniejsze ogrodzenia domów z metalu.

 

Nowoczesne systemy ogrodzeniowe komponują się zarówno z bramami i furtkami, jak i elementami zabudowy ogrodu i architektury domu.

Ogrodzenie z siatki

Najpopularniejszym rodzajem ogrodzenia jest siatka na rolce mocowana do słupków. Do jej montażu potrzebne są co najmniej 2 osoby. Naciąga się ją przy użyciu drutów naciągowych umieszczonych w dolnej i górnej części siatki, a w miejscach łączenia przycina się ją. Jeśli istnieje potrzeba wyboru siatki mniej podatnej na odkształcenia i różnego rodzaju wgniecenia, należy wybrać zgrzewane na stałe druty siatki w postaci kwadracików. Nie ma potrzeby naciągania tego rodzaju ogrodzenia podczas montażu. Siatka może być pokryta bardziej wytrzymałym drutem ocynkowanym (albo z niego zrobiona) lub różnokolorową, słabo odporną na korozję i kruszącą się, powłoką PCV.

Ogrodzenie z paneli

Panele ogrodzeniowe to sprzedawane na sztuki, uniwersalne, solidne i estetyczne zabezpieczenie posesji. Składają się z fabrycznie zrobionych przęseł w kształcie kratownicy wykonanych z wysokiej jakości stalowych prętów ocynkowanych ogniowo. Panele mocuje się do słupków montażowych, wykorzystując obejmy montażowe. Panele mogą być osadzone na gruncie, cokołach lub posadzkach. Montaż jest szybszy i mniej problematyczny niż w przypadku siatek na rolkach, a trwałość ogrodzenia większa. Są one o wiele tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne, kute ogrodzenia i posiadają powłoki antykorozyjne z kilkuletnią gwarancją. Nie trzeba ich więc malować, aby uzyskać trwałą barwę.

Pomysł na ogrodzenie odwzorowujące naturalne drewno

Nowoczesne systemy ogrodzeniowe odwzorowujące drewno naturalne to nie najtańsze, ale bardzo oryginalne rozwiązania upiększające posesję. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należą: unikatowy wygląd, ponadczasowość, łączenie tradycji i nowoczesności oraz wytrzymałość. Deszczułki do złudzenia przypominają drewno, a wykonane są z tworzyw sztucznych i odpadów z produkcji tarcicy. Można wybierać spośród dostępnych w całej palecie kolorów ogrodzeń sztachetowych, palisadowych, nietypowych żaluzyjnych czy z systemem płyt XPS, pokrytych dekorowanym tynkiem. Łatwo je dopasować do oferowanych bram i furtek i zaaranżować w bardziej tradycyjny albo też nowoczesny, minimalistycznie wzorniczy sposób. Pasują do drewna, metalu, betonu, elewacji z olistwowaniem, dużych powierzchni szkła. Można je stosować również jako pergolę lub do wydzielenia sektorów ogrodu.

Drewniane ogrodzenia

Naturalne najsolidniejsze drewno to dąb, modrzew, wiąz. Do najłatwiej niszczejących gatunków drewna zalicza się lipę, brzozę, wierzbę, jawor, topolę. Najbardziej popularnym i dość wytrzymałym materiałem do produkcji ogrodzeń jest sosna i świerk. Z drogiej dębiny robi się jedynie słupki. Tego rodzaju dobrze zaimpregnowane ogrodzenia są niezwykle efektowne i można je dobierać do elewacji domu.

Ozdobne pionowe ściany roślinne i żywopłoty

Ogrodzenie wokół domu można także wykonać z roślin: w formie pionowych ścian lub bardziej tradycyjnych żywopłotów. Modułowe ogrody wertykalne komponuje się dowolnie i używa ich także do budowy altanek, przegród ogrodowych oraz we wnętrzach. Skrzynki na doniczki są wyjmowane, a ich układ jest zmienny. Matryce kwiatowe obsadza się na aluminiowych ramach i wyposaża w zintegrowany system podlewania, kompleksowo nawadniający wszystkie rośliny. Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne i pozwala tworzyć mozaiki i wzory roślinne. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest żywopłot, który można stworzyć zarówno z roślin liściastych, jak i iglastych. Idealnie nadają się do tego buk pospolity, grab pospolity, ligustr pospolity, berberys Thunberga, ognik szkarłatny, cis pospolity, żywotnik zachodni (tuje), ostrokrzew Meservy czy bluszcz pospolity.


Więcej na temat budowa domu ogrodnictwo
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27