ściana z tynku i kamienia
©archideaphoto/Fotolia

Czym udekorować ściany w mieszkaniu?

ściana z tynku i kamienia
©archideaphoto/Fotolia

Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów.

Boazeria

W klasycznych wnętrzach do ozdabiania ścian wykorzystuje się nadal boazerię. Pasuje ona jednak również do wnętrz nowoczesnych i wiejskich. Sprawdzi się w jadalni, łazience czy przedpokoju. Można nią pokryć ścianę od podłogi aż po sufit, utrzymując w tej stylistyce także glify okienne. Wtedy powinno się ją dodatkowo ozdobić elegancką stolarką, czyli wgłębieniami i oddzielającą listwą, które nadadzą jej cech stylu angielskiego. Niska boazeria może stanowić dopełnienie tapety na zasadzie kontrastu: jasna boazeria i tapeta w mocny wzór. Taki zabieg jednak pomniejszy pomieszczenie. Natomiast jeśli ściana i niska boazeria zostaną utrzymane w takiej samej tonacji kolorystycznej, efekt będzie odwrotny, a pokój będzie wydawać się większy. Obecnie stosowana boazeria nie przypomina tej, która królowała w czasach PRL.

Tynki dekoracyjne

Zaletą tynku dekoracyjnego jest różnorodność faktur możliwych do uzyskania. Jest on odporny na działania mechaniczne, a także na wilgoć, ponieważ ma niską nasiąkliwość. Można zatem wybierać spośród tynku zacieranego, który zaciera się packą ze sztucznego tworzywa, a w efekcie uzyskuje się delikatnie fakturowaną powierzchnię, lub tynku strukturalnego, gdzie wzory odciska się lub żłobi w świeżym tynku packą, wałkiem lub szczotką. Można także zdecydować się na tynk ciągniony, który ma ziarnisty wypełniacz żłobiący w tynku różne wzory w czasie zacierania.

 

Występuje też tynk mozaikowy, który zawiera wypełniacze pod postacią kamyczków o różnej barwie. Sprawdza się on w dekorowaniu ścian w kuchni i łazience, ponieważ jest odporny na uszkodzenia. Z kolei tynk japoński łączy właściwości tynku i tapety. Występuje on w postaci suchej mieszanki, którą należy połączyć z wodą i pigmentem. Ostatni typ tynku to stiuk. Wykonany jest z zaprawy z dodatkiem pyłu marmurowego lub piasku o drobnych ziarnach. Po nałożeniu na ścianę jego powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Tynk dekoracyjny dobrze wygląda w kolorze. Można go zatem pomalować, najlepiej zabarwić masę tynkarską jeszcze przed nałożeniem na ścianę. W sklepach są dostępne również gotowe kolorowe tynki.

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny można wybrać zamiast tapet i farb na ścianie. Jest wiele wzorów kamienia dekoracyjnego - dostępne są na przykład skalne skosy, luźno ułożone murki. Model powinien być dopasowany do stylistyki wnętrza. W minimalistycznym wnętrzu sprawdzi się kamień przypominający odłamki skalne, w pokoju o ścianach w kolorach ziemi można zastosować kamień kremowy lub beżowe murki. W przestronnym salonie kamieniem można pokryć całą ścianę, w małym taka ilość może być przytłaczająca. Wtedy kamień można zastosować na fragmentach ścian w formie pionowego lub poziomego pasa. Ścienny kamień dekoracyjny może posłużyć do wyznaczenia stref w pomieszczeniu, na przykład do zaakcentowania części jadalnianej w salonie łączonym z jadalnią lub odseparowania części relaksu od tej do pracy w pokoju dziennym.


Przeładuj

"Ślub od pierwszego wejrzenia": Dzień przed ślubem były partner pisał do Agnieszki. Co na to Wojtek?!

zobacz 02:40