łóżeczko w pokoju dziecka
©Leonid & Anna Dedukh/Fotolia

Meble dla niemowlaka – jak urządzić sypialnię dla dziecka?

łóżeczko w pokoju dziecka
©Leonid & Anna Dedukh/Fotolia

Urządzanie pokoju dla niemowlaka to wyzwanie dla rodziców. Najważniejsze, aby mebli nie było dużo i aby pokój łatwo było utrzymać w czystości. Zakup mebli należy dokładnie zaplanować, aby w pierwszych miesiącach życia dziecko miało wszystko czego potrzebuje.

Kiedy urządzić pokój dla dziecka?

O zakupie mebli dla niemowlaka warto pomyśleć już na kilka tygodni przed porodem. Wynika to z tego, że nowe meble mogą mieć charakterystyczny, fabryczny zapach, który musi wywietrzeć. Wcześniejsze zakupy to także komfort dla przyszłych rodziców – nie będą oni musieli gorączkowo szukać mebli gdy dziecko postanowi przyjść na świat odrobinę wcześniej.

Łóżeczko dla niemowlaka

Najważniejszym meblem w sypialni niemowlaka jest łóżeczko – najlepiej wybrać drewniane, niepokryte farbą, na którym wygodnie można ustawić przewijak. Łóżeczko powinno mieć przynajmniej trzy regulacje wysokości materaca – im starsze dziecko tym niżej ustawiamy materac. Pamiętajmy, aby szczebelki łóżeczka nie były od siebie oddalone więcej niż 6 cm. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że dziecko nie wsadzi pomiędzy nie główki.

Przewijak dla niemowlaka

Kolejnym meblem, który jest niezbędny w pokoju malucha jest przewijak. Zwykle jest on gumowany, co sprawia, że łatwo utrzymać go w czystości. Na rynku mamy dostępnych wiele modeli – od tych nakładanych na łóżeczko, przez wolnostojące lub wbudowane np. w komodę. Wszystko zależy od możliwości finansowych.

Komoda do pokoju niemowlaka

Duża komoda również jest niezbędna w pokoju dziecka. Najlepiej wybrać taką, której wysokość pozwoli na postawienie na niej czegoś (np. położenie przewijaka w razie potrzeby). Duża komoda pomieści ubranka dziecka i pościel na zmianę.

Wygodny fotel dla mamy

Ważnym meblem w pokoju niemowlaka jest także wygodny fotel dla mamy. Istotne jest, aby miała ona komfortowe warunki do tego, aby nakarmić dziecko, czuwać przy nim gdy zasypia lub po prostu zrelaksować się z książką, gdy maluch śpi.


Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52