Urządzanie kuchni należy rozpocząć od zastanowienia się, jaką chcemy mieć w niej podłogę, ponieważ do niej dopasowywać będziemy meble kuchenne.

Reklama

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Jej styl powinien współgrać z pozostałymi pomieszczeniami. Wybierając podłogę do kuchni trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na szczególny charakter tego pomieszczenia. Warto sprawdzić, czy wybrany materiał będzie odporny na działanie wilgoci i wysokiej temperatury (np. wrzątku), czy jest łatwy w utrzymaniu czystości, czy jest odporny na ścieranie oraz uderzenia np. przez spadające naczynia. Podłogę należy także dopasować do stylu, w jakim chcemy kuchnię urządzić. Na szczęście dzisiejszy rynek daje nam możliwości zaaranżowania podłogi, aby była zarówno piękna, jak i funkcjonalna.

Rodzaje materiałów, z których powstaje podłoga w kuchni

Dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, które możemy wykorzystać jako pokrycie podłogowe w kuchni. Są to m.in.:

Zobacz także
  • płytki ceramiczne oraz gres – cieszące się dużą popularnością materiały łatwe do czyszczenia, trwałe, odporne na ścieranie, przebarwienia oraz działanie środków chemicznych. Warto wspomnieć, że nie będą one odpowiadały osobom, które lubią chodzić boso po podłodze (są chłodne w dotyku). Dlatego w tym przypadku należałoby pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym.

  • terakota – łatwa w utrzymaniu czystości, ale niestety już nie tak odporna na uszkodzenia mechaniczne – łatwo się ściera, zarysowuje, pęka.

  • kamień – rozwiązanie pasujące do kuchni w nowoczesnym, surowym stylu. Jest odporny na zarysowania i pęknięcia, nie zmienia wyglądu pod wpływem wody czy wysokiej temperatury. Niestety również jest zimny w dotyku.

  • drewno – ze względu na to, że jest wrażliwe na wilgoć oraz wahania temperatury może być trochę problematycznym materiałem podłogowym. Mimo to jest bardzo popularnym surowcem na całym świecie, zwłaszcza wśród miłośników stylu rustykalnego czy skandynawskiego oraz w sytuacji, gdy kuchnię łączy się z salonem (tzw. aneks kuchenny). Wówczas doskonałym wyborem będzie podłoga drewniana. Przy wyborze drewna pamiętać należy, aby było ono pierwszego gatunku, o jednolitej barwie oraz równomiernym usłojeniu. Unikać należy sęków, które pod wpływem użytkowania, wilgoci czy częstych zmian temperatury mogą wypadać. Najlepszym rodzajem będzie drewno twarde – egzotyczne (kempas, merbau) lub rodzime (dąb, czereśnia).

Powinniśmy zdecydować się na ten rodzaj, który będzie pasował do wnętrza, ale też taki, który najlepiej sprawdzi się przy naszym stylu życia. Jeśli rzadko gotujemy i nie mamy dzieci – wybór jest większy. Jeśli natomiast spędzamy w kuchni sporo czasu i korzysta z niej więcej osób, warto postawić na podłogę łatwą do czyszczenia oraz trwałą.

Reklama

Czynnikiem determinującym wybór podłogi do kuchni jest również cena. Najdroższą opcją jest podłoga z kamienia – koszt samego materiału wynosi niekiedy prawie 400 zł za m2. Jest to jednak produkt luksusowy zapewniający dużą wytrzymałość. Jedną z droższych opcji jest także podłoga z drewna, gdzie koszt m2 może wynieść nawet ponad 200 zł. Tańszą alternatywą dla drewnianej podłogi może okazać się terakota, której cena za m2 nie przekracza stu złotych. Płytki ceramiczne, mało popularne dziś w kuchni – są jedną z najtańszych opcji, jeżeli chodzi o cenę – znajdziemy je w każdym większym sklepie budowlanym za około 50 złotych za m2.

Reklama
Reklama
Reklama