Drewniana podłoga
Pixabay/babylass/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Podłoga z drewna – deski, parkiet czy mozaika

Drewniana podłoga
Pixabay/babylass/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Drewniana podłoga nadaje pomieszczeniom elegancki wygląd. Niestety kosztuje znacznie więcej niż panele i wymaga specjalnej pielęgnacji. Podłogi mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna: dębu, buku jesionu, drewna z drzew egzotycznych. Różnią się one nie tylko kolorem i fakturą, ale też odpornością na wilgoć i temperaturę.

Rodzaje podłóg z drewna

Podłogę z drewna można wykonać kilkoma technikami. Wybór zależy od preferencji estetycznych, zasobności portfela i przeznaczenia pomieszczeń, w których ma być ułożona podłoga. Producenci oferują:

 • Deski podłogowe z litego drewna, które mogą mieć długość od 3 do 10 m, szerokość 10-20 cm i grubość 15-30 mm. Deski wyglądają naturalnie, są minimalistyczne i pasują niemal do każdego wnętrza. Najczęściej wykonywane są z drewna dębowego i jesionowego, gatunków stosunkowo mało podatnych na kurczenie i ścieranie. Deski kładzie się najczęściej na betonie lub gładzi cementowej albo gipsowej.
 • Parkiet, czyli krótkie i wąskie klepki (20-50 cm długości, 5-10 cm szerokości), które układane są na podłodze według pewnych wzorów (np. w jodełkę). Parkiet można układać na betonie, podkładzie gipsowym, cementowym albo na deskach. Odmianą parkietu jest mozaika, składająca się z mniejszych elementów. Łączenie w mozaice różnych kolorów i gatunków drewna pozwala uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Mozaikę najczęściej układa się na podłożu betonowym albo na gładzi cementowej.
 • Drewnianą posadzkę dwuwarstwową i trójwarstwową. Posadzka taka jest zbudowana z dwóch lub trzech warstw drewna, przy czym najwyższa warstwa to drewno najlepszej jakości, np. dębowe. Posadzka jest stosunkowo łatwa w montażu i najczęściej fabrycznie polakierowana, nie wymaga więc cyklinowania i lakierowania po ułożeniu. Lakier utwardzany promieniami UV sprawia, że taka posadzka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Zalety podłóg z drewna

Podłogi z drewna przede wszystkim nadają wnętrzu elegancki wygląd, sprawiają, że staje się ono bardziej przyjazne. Choć panele mogą dosyć dobrze imitować wygląd drewna, to jednak wystarczy przejść się po nich boso, żeby poczuć różnicę. Podłoga z drewna jest przyjemniejsza w dotyku, cieplejsza. Drewno ma też inne praktyczne właściwości:

 • jest trwałe, odpowiednia pielęgnacja zapewni mu ładny wygląd nawet na kilkadziesiąt lat,
 • tłumi dźwięki i wycisza pomieszczenia,
 • jest antyalergiczne i antystatyczne, bez obawy mogą bawić się na niej dzieci (należy tylko uważać na środki do konserwacji drewna, które mogą uczulać),
 • kiedy się zestarzeje lub zniszczy, można odnowić ją cyklinowaniem (zniszczone panele nadają się tylko do wymiany),
 • oddycha i dzięki temu pomaga utrzymać w pomieszczeniu właściwą wilgotność powietrza.

Cena podłogi z drewna

Podłogi z drewna mają też pewne wady, do najważniejszych należy cena. Nawet najtańsze deski z litego drewna są kilkukrotnie droższe niż panele. Dla przykładu porównajmy ceny metra kwadratowego podłóg drewnianych z ceną paneli:

 • deska podłogowa z litego drewna dębowego to koszt ok. 160 zł/m2 (jest to dolna granica ceny),
 • deska podłogowa trójwarstwowa dębowa – ok. 120 zł/m2,
 • parkiet dębowy – ok. 100 zł/m2,
 • panele podłogowe winylowe – od 90 zł/m2,
 • panele podłogowe laminowane – od 30-40 zł/m2.

 

Ułożenie podłogi z desek w pokoju o powierzchni 20 m2 będzie nas kosztowało przynajmniej 3200 zł, podczas gdy koszt podłogi z paneli laminowanych wyniesie ok. 800 zł.

Jak dbać o podłogę z drewna?

Drewniana podłoga wymaga impregnacji i regularnej konserwacji. Jeśli podłoga została zabezpieczona olejem, należy przynajmniej raz w roku uzupełniać go. Taką podłogę można czyścić wyłącznie za pomocą środków przeznaczonych do drewna olejowanego. Łatwiejsza w utrzymaniu jest podłoga polakierowana. Należy ją regularnie czyścić, a jeśli zacznie matowieć, odświeżyć za pomocą dobranego do gatunku drewna lakieru.

 

Podłoga z drewna jest podatna na uszkodzenia, może ją niszczyć chociażby piasek wnoszony na obuwiu, woda oraz nogi mebli. Należy więc często ją odkurzać, czyścić za pomocą preparatów przeznaczonych do pielęgnacji drewnianych podłóg, a pod meble podkładać np. filcowe podkładki. W przypadku poważniejszych uszkodzeń struktury podłogi lub jeśli drewno pociemnieje, można przeprowadzić cyklinowanie, które przywróci podłodze jej dawny wygląd.

Czy podłoga z drewna nadaje się do każdego pomieszczenia?

Drewno na ogół jest wrażliwe na warunki panujące w pomieszczeniu. W suchych, ciepłych i nasłonecznionych pomieszczeniach deski mogą wysychać, a między nimi mogą powstawać szczeliny. Żeby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu drewna, np. w sezonie grzewczym, warto używać elektrycznych nawilżaczy powietrza, które pomogą w utrzymaniu najbardziej korzystnej dla drewna wilgotności (45-60%). Drewno niszczy też nadmierna wilgotność powietrza, pod jej wpływem deski mogą powiększać swoją objętość i deformować się. Pomieszczenia należy więc ogrzewać tak, żeby temperatura we wnętrzu wynosiła przynajmniej 18°C.

 

Drewno może obniżyć efektywność ogrzewania podłogowego, ponieważ nie najlepiej przewodzi ciepło, na ogół źle też znosi wysokie temperatury. Ułożenie drewna w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym jest więc ryzykowne. Wymaga bardzo starannego doboru rodzaju drewna (drewno nie powinno na przykład zmieniać wymiarów pod wpływem temperatury, z tego względu odradzany jest buk). Posadzka powinna mieć też odpowiednią grubość, nie większą niż 1,5 cm. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym można położyć niektóre warstwowe posadzki drewniane.

 

W łazience i kuchni, pomieszczeniach, których podłoga szczególnie narażona jest na wilgoć i wysoką temperaturę, deski powinny być wykonane z gatunków drewna, które nie odkształca się pod ich wpływem. Najlepiej wybrać podłogi z drewna egzotycznego, ponieważ jest ono bogate w oleje stanowiące naturalną ochronę przed wilgocią. W tych pomieszczeniach sprawdzą się: bambus, merbau, badi czy jatobe.


Więcej na temat budowa domu remont Podłoga
Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27